Bakteria, która czyni cuda - skąd mogła się wziąć "krew" na hostii w Legnicy?

Na upuszczonej na ziemię hostii miała się pojawić ludzka krew i fragmenty mięśni. Jest jednak prostsze wyjaśnienie - takie efekty może wytworzyć bakteria, która powszechnie występuje w naszych ciałach.

Historia domniemanego cudu zaczęła się 25 grudnia 2013 roku w kościele św. Jacka w Legnicy, gdy podczas bożonarodzeniowej mszy jeden z księży upuścił na ziemię konsekrowaną hostię. Ponieważ zgodnie z wierzeniami katolickimi uległa ona podczas mszy przemianie w ciało Chrystusa, to w takim wypadku obowiązuje specjalna procedura. 

Hostię należy podnieść i umieścić w naczyniu z wodą, aby uległa tam rozpuszczeniu. Po kilku dniach jeden z księży odkrył, że podczas gdy jej część faktycznie się rozpuściła, to jednak pozostały w wodzie fragmenty, które w dodatku zabarwiły się na czerwono.

Legnicki biskup Zbigniew Kiernikowski zdecydował o powołaniu komisji, która miała zająć się tym zdarzeniem. Nic dziwnego – z punktu widzenia wierzących mogło ono należeć do cudów eucharystycznych.

Zmieniony fragment hostii skierowano do badań najpierw do wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego – liczono zapewne, że badacze stwierdzą, iż czerwone fragmenty to tkanki ludzkiego ciała, co mogłoby przemawiać za cudem. Jednak badanie nie potwierdziło tej teorii. Nie usatysfakcjonowało to kościelnej komisji i próbkę zawieziono do innego laboratorium na Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie. Jak pisze wrocławska Gazeta Wyborcza, tamtejsza ekspertyza wyglądała inaczej:

W materiale potwierdziliśmy obecność tkanki mięśniowej, najprawdopodobniej tkanki mięśnia sercowego ssaka. Pobrano próbki do badań hemogenetycznych z bloczka parafinowego, które z kolei ujawniły zdegradowane DNA ludzkie - mówi prof. Mirosław Parafiniuk, kierownik Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

Jednak specjaliści nie otrzymali oryginalnej próbki.

Otrzymaliśmy ją w formie bloczku parafinowego. Cechą takich próbek jest duże niebezpieczeństwo ich zanieczyszczenia wynikające z procedury przygotowywania tkanek do badań histopatologicznych. Oznacza to, że do próbki mogą się dostać różne zanieczyszczenia, także ludzkie DNA, bo przechodzi ona przez wiele rąk. Zawsze bardziej miarodajne jest badanie dowodu wyjściowego. Gdyby taki materiał miał zostać zbadany w sprawie kryminalnej, jego wartość byłaby niewielka - kończy profesor Parafiniuk.

Jak widać trudno ocenić, co faktycznie pływało w naczyniu z wodą. Jednak mikrobiologia podsuwa nam odpowiedź na to pytanie. Zdarzenie z Legnicy nie jest pierwszym przypadkiem, w którym hostia nieoczekiwanie zdaje się zamieniać w krwawiące ciało. Takie przypadki znane są przynajmniej od 1263 roku, kiedy to we włoskiej miejscowości Bolsena hostia miała się zamienić w ludzkie ciało już podczas mszy. Tamto zdarzenie przyczyniło się zresztą do ustanowienia dobrze nam znanego święta Bożego Ciała.

Pałeczka od cudów

Jednak do wyjaśnienia tych przypadków nie trzeba działania sił nadprzyrodzonych. W zupełności wystarczy bakteria serratia marcescens nosząca wiele mówiącą polską nazwę pałeczka cudowna lub pałeczka krwawa. Ten organizm chętnie żywi się skrobią – podstawowym składnikiem hostii będącej opłatkiem z mąki pszennej. Pałeczka cudowna wytwarza pigment o nazwie prodigiozyna mający intensywny czerwony kolor przypominający tętniczą, natlenowaną krew. Prodigiozyna nie rozpuszcza się w wodzie, co dobrze tłumaczy, dlaczego część hostii nie zniknęła ani czemu woda wokół niej nie była zabarwiona. Zresztą gdybyśmy faktycznie mieli do czynienia z krwią, woda w naczyniu byłaby czerwona.

Pałeczka cudowna jest bardzo powszechną bakterią – żyje również w organizmie człowieka, lecz zwykle jest niegroźna. Niebezpieczna może się stać dopiero, gdy trafi na osłabiony układ immunologiczny. Jest też bardzo odporna – nie działa na nią wiele antybiotyków, trudno usunąć ją nawet środkami dezynfekcyjnymi.

Nic więc dziwnego, że w kościele, gdzie pojawiają się setki ludzi, serratia marcescens z łatwością może przedostać się na hostię. A gdy ta trafi do wody i zostanie w cieple, warunki do rozwoju bakterii są idealne. Już po kilku dniach efekty mogą robić niesamowite wrażenie:

Kościół zdaje sobie oczywiście sprawę z istnienia i działania pałeczki cudownej. Dlatego od dłuższego czasu podchodzi do takich „cudów eucharystycznych” z dużą ostrożnością i zwykle nie spieszy się z ogłaszaniem cudów. Zazwyczaj przed szereg wychodzą lokalni księża, dla których „cud” jest okazją do promocji własnej parafii i spragnieni sensacyjnych wydarzeń wierni.

Czerwony ślad na hostii to efekt działania:
Zobacz także
 • Naczynia liturgiczne na ołtarzu Cud eucharystyczny w Legnicy? Biskup: "Hostia przemieniła się w mięsień sercowy"
Komentarze (492)
Bakteria, która czyni cuda - skąd mogła się wziąć "krew" na hostii w Legnicy?
Zaloguj się
 • piotr33k2

  Oceniono 106 razy 64

  od poczatku było wiadomo że to zwykła blaga dla ciemnej dewockiej gawiedzi . cudów nigdy nie było, nie ma, i nie bedzie bo i ich nie ma .

 • polakonly

  Oceniono 83 razy 59

  BAJERUJĄ O CUDACH, A W MIĘDZYCZASIE OBRABIAJĄ PAŃSTWOWĄ (CZYLI NASZĄ WSPÓLNĄ) SKARBONKĘ.

 • Wald Walkowiak

  Oceniono 77 razy 55

  cud za cudem, cudowna religia, najcudowniejsze jest jak sie polakow na pieniadze dyma

 • kuvidar

  Oceniono 55 razy 41

  Wszystko możliwe że polscy naukowcy "dobrej zmiany" zaczną badania ile diabłów może zmieścić się na końcu szpilki.

 • e-komentarz

  Oceniono 58 razy 40

  Pamiętacie z "Faraona" scenę kiedy kapłani znając datę zaćmienia słońca wykorzystują to zjawisko do otumanienia i wykorzystania ciemnego ludu? Takie otumanianie trwa do dziś, i przynosi współczesnym kapłanom wymierne korzyści.

 • czarny_ticket

  Oceniono 47 razy 35

  wlasnie dlatego ksieza od 2000 lat nic nie robia, nie placa podatkow a zyja na wysokim poziomie. wlasnie dlatego hahahaha. jak latwo dymac ciemna mase

 • polakonly

  Oceniono 54 razy 34

  GDYBY NIE HERETYCY - ŚWIAT NADAL OBFITOWAŁBY W CUDA. NIESTETY ONI STWORZYLI COŚ CO NAZWALI NAUKĄ.

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 38 razy 30

  Sama teza, że wyświechtany po bruku kawałek pszenicznego ciasta to krew czy wręcz mięsień sercowy, jest tak porażająco debilna, iż polemika z nią oznacza obrazę, ba, zgnojenie rozumu.
  Z idiotami czy szaleńcami się nie dyskutuje. Ich się co najwyżej szprycuje psychotropami

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje