Kaleta "żałował", że nie spotka się z francuskim prawnikiem. Gdy dostał zaproszenie, zaczął drwić

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta "żałował", że nie może porozmawiać z jednym z krytyków "reform" PiS w sądownictwie. Gdy ten zadeklarował, że chętnie się spotka, Kaleta zignorował zaproszenie. Nazwał go natomiast "szerzej nieznanym akademikiem z uczelni z 91 miejsca brytyjskich wydziałów prawa".

Obóz władzy wykorzystuje przykłady z innych państw do podparcia swoich zmian w sądownictwie - choć eksperci wytykają błędy. Wiceminister Sebastian Kaleta "żałował", że nie może sam porozmawiać z jednym z krytyków o powoływaniu sędziów w UE. Tymczasem francuski prawnik odpowiedział, że... jest gotowy spotkać się z politykiem i porozmawiać o "reformach".

Francuski prawnik Laurent Pech już jakiś czas temu wykazywał, jak argumentacja polityków PiS o wzorowaniu zmian w sądownictwie np. na modelu francuskim jest błędna. Profesor prawa na Uniwersytecie Middlesex w Londynie pisał m.in., że wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta "nie wie, o czym mówi", gdy twierdzi, że reformy ustaw sądowych są "skopiowaniem przepisów przepisów obowiązujących we Francji".

Kaleta na zaproszenie nie zareagował, odpowiedział natomiast na wpis prof. Wojciecha Sadurskiego, który radził mu, by dla swojego dobra wymigał się od spotkania.

Naprawdę na tyle stać opozycję? Zasłaniać się cały dzień szerzej nieznanym akademikiem z uczelni z 91 miejsca brytyjskich wydziałów prawa? Ciągle debatuję z Waszymi najtęższymi umysłami. Niedługo zapewne dowiem się, że nawet mówiąc, że Ziemia krąży wokół Słońca, nie mam racji

- napisał kpiąco Kaleta.

Senackie komisje odrzuciły projekt ustaw sądowych

Nowelizacje przepisów o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze posłowie uchwalili 20 grudnia ubiegłego roku. Projekt wprowadza między innymi odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za "działania, które mogą utrudniać funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości". Wprowadza też odpowiedzialność za "podważanie wyboru sędziów oraz za działalność publiczną, której nie można pogodzić z zasadami niezależności i niezawisłości sędziów". Nowelizacja przewiduje również zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.

We wtorek senackie komisje ustawodawcza oraz praw człowieka opowiedziały się za odrzuceniem projektu nowelizacji ustaw sądowych. Wniosek o odrzucenie przepisów przyjętych pod koniec ubiegłego roku przez Sejm złożył senator Marek Borowski. Zdaniem opozycji poprawa ustawy wymagałaby zmienienia praktycznie całej jej treści.

Zobacz też: Łapiński: Prezydent nie zawetuje 'ustawy kagańcowej'

Więcej o:
Komentarze (489)
Kaleta "żałował", że nie spotka się z francuskim prawnikiem. Gdy dostał zaproszenie, zaczął drwić
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 123 razy 123

  Kaleta to pisi tłuk , nie na rękę mu to zaproszenie bo on umie trochę po Wolsku i nic poza tym !

 • mcguirre

  Oceniono 102 razy 102

  Rozumiem, że pan panie Kaleta uważa się za wybitnego prawnika ? No to wyprowadzę pana z błędu. Nie jest pan prawnikiem tylko wykonawcą poleceń swojego szefa, bez którego nie miałby pan szans na posadę w żadnej przyzwoitej kancelarii. A swoim zachowaniem potwierdza pan jedynie, że jest po prostu głupi.

 • hr.barry.kent

  Oceniono 99 razy 99

  A ta Kaleta to niby jaką uczelnię kończyła?
  No nie mówcie tylko że Wydział "Prawa" UJ? Razem z panem Andrzejem D.?
  A nie. Uniwersytet Warszawski. To które miejsce ma ta uczelnia w rankingu szanghajskim? Będzie coś koło trzysetnego?

 • hamsterx

  Oceniono 88 razy 86

  Kto wypuścił z uczelni braka z tytułem magistra?
  Czy ci profesorowie nie poczuwaja się do winy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX