Tomasz Grodzki: Senat "z dużym prawdopodobieństwem" odrzuci tzw. ustawę kagańcową

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki powiedział, że wyższa izba parlamentu najprawdopodobniej odrzuci tzw. ustawę kagańcową. Jego zdaniem projekt nowelizacji prawa o sądownictwie jest niemal niemożliwy do naprawienia. Senat zajmie się tą sprawą w kolejnym tygodniu.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się w środę 8 stycznia z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Vierą Jourovą oraz z komisarzem Unii Europejskiej ds sprawiedliwości Didierem Reydersem. Wizytę w KE nazwał "roboczą". Politycy rozmawiali o tzw. ustawie kagańcowej, uchwalonej pod koniec grudnia zeszłego roku przez Sejm. Po spotkaniu z przedstawicielami Unii Europejskiej Tomasz Grodzki napisał na Twitterze: "Pełna zgoda, że fundamentalne wartości Wspólnoty Europejskiej w tym przestrzeganie praworządności są nienaruszalne".

Marszałek Senatu: Bruksela to stolica naszej wspólnoty, dzielimy tam wspólne wartości

Politycy Prawa i Sprawiedliwości wielokrotnie zarzucali Marszałkowi Senatu, że "jeździ do Brukseli na skargę". Tomasz Grodzki odpadł te zarzuty, będąc gościem programu "Kropka nad i" w telewizji TVN24. Odesłał swoich oponentów do regulaminu Senatu, zgodnie z którym marszałek Senatu prowadzi sprawy z zakresu stosunków z parlamentami innych państw i instytucjami Unii Europejskiej. Podkreślił także, że Bruksela nie jest "ciałem obcym".

- Europosłowie PiS-u biorą pieniądze od obcych? (...) To jest stolica naszej wspólnoty, w której dzielimy nie tylko problemy, nie tylko ekonomiczne sprawy, ale również wspólne wartości - mówił Tomasz Grodzki.

Tomasz Grodzki: Tzw. ustawa kagańcowa prawie niemożliwa do naprawienia

W programie "Kropka nad i" marszałek Senatu powiedział, że tzw. ustawa kagańcowa zostanie najprawdopodobniej odrzucona przez wyższą izbę parlamentu. Grodzki stwierdził, że jej naprawienie jest "prawie niemożliwe czy całkiem niemożliwe". Zaznaczył jednocześnie, że chce jak najstaranniej przygotować debatę na jej temat. 

Senat ma się zająć nowelizacją ustawy o sądownictwie na trzecim posiedzeniu, które odbędzie się w dniach 15-17 stycznia. Przypomnijmy, że projekt tzw. ustawy kagańcowej został wniesiony przez posłów PiS 12 grudnia 2019 roku. Pierwsze czytanie zostało przeprowadzone na drugim posiedzeniu Sejmu 19 grudnia 2019 r., a następnie w godzinach nocnych prace nad projektowanymi rozwiązaniami były kontynuowane w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Drugie czytanie odbyło się w dniu 20 grudnia 2019 r. Po przegłosowaniu wniosku o nieodsyłanie projektu do Komisji, przeprowadzono od razu trzecie czytanie.

Więcej o:
Komentarze (72)
Tomasz Grodzki: Senat "z dużym prawdopodobieństwem" odrzuci tzw. ustawę kagańcową
Zaloguj się
 • jurek4491

  Oceniono 27 razy 11

  To jest zamordyzm .
  Takich ustaw to nie było nawet za Jaruzela .
  REŻIM trzyma się mocno dzięki WIEŚNIAKOM którzy głosowali na to BADZIEWO .

 • samuel_winchester

  Oceniono 22 razy 8

  Spoko, TVPIS znajdzie mu zaraz dziadka w Wermachcie i babkę w KGB

  poza tym Czarnecki zgłosi anonimowo do Ku...zji,
  że dał mu w 1410 worek talarów w kopercie!

 • niko8472

  Oceniono 11 razy 7

  Nie ma znaczenia co Senat zrobi...

 • chi-neng

  Oceniono 16 razy 6

  Obawiam się, panie marszałku, ze NIE będzie to takie proste. Oni „po trupach” idą do celu. Co doświadcza pan, także i pana bliscy, na własnej skórze.

 • tomek_pb2

  Oceniono 6 razy 4

  Zaimponował mi wczoraj w ostatnim fragmencie rozmowy w TVN24 w "Kropce nad i" , swoim stanowiskiem w sprawie obowiązkowego abonamentu na TVP oraz dodatkowej dotacji budżetowej na TVP w gigantycznej kwocie 2 mld zł. Rozumiem, że jego pretensje do TVP o nagonkę w sprawie rzekomego łapówkarstwa, to jego prywatny motyw.
  W sprawie łapówek całej prawdy i tak nie poznamy, ale zarówno jawne jak i anonimowe donosy mówią o kwotach po kilkuset złotych za poważne operacje. Choćby nawet to była prawda, to nie można się boczyć na matematykę. Roczna kwota abonamentu na TVP to prawie 300 zł . A jak chcemy mieć normalny sygnał to dodatkowo min 600 zł za kablówkę. A co za to mamy: Pani Holecka nie wku...a tak jak p M. Olejnik, ale p. Olejnik nie żyje z pobierania abonamentu ( drogą rozbójniczego wymuszenia komorniczego). A gdyby nawet p. Grodzki był łapownikiem, to za 300 stówy mamy u niego poważną operację. Co roku !! I jeszcze te 2 mld budżetowej dotacji z naszych podatków, na oglądanie reklam podpasek i żenujących występów Zenka Martyniuka, zamiast na jakiś poważny program onkologiczny. P. Grodzki ma 100% racji, że to absolutny skandal.

 • mannoroth

  Oceniono 18 razy 4

  Dziękuję Panie Marszałku. I za wierność ideałom, i za siłę na znoszenie ataków bolszewickich gadzinówek.

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 20 razy 4

  Polska jest integralnym członkiem Unii Europejskiej i to sobie co niektórzy powinni wbić do głowy.
  Prawo Unii Europejskiej jest nadrzędne nad wewnętrznym, a wynika to z zapisów Traktatu Akcesyjnego.
  Pan Marszałek bardzo rzeczowo i merytorycznie to wyłożył.
  Ten kto nie podziela zasad Traktatu Akcesyjnego jest w istocie za wyjściem Polski z Unii Europejskiej, co w naszym przypadku oznacza automatyczne wejście w strefę "bliskiej zagranicy" pewnego mocarstwa.

 • fakiba

  Oceniono 11 razy 3

  Nie ma się co zastanawiać tylko odesłać tą ustawę do KOSZA bo tylko tam się nadaje !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX