Jan Śpiewak poprosi Andrzeja Dudę o ułaskawienie. Prezydent ma się przychylić

Jacek Gądek
Jan Śpiewak złoży wniosek o ułaskawienie do prezydenta Andrzeja Dudy, a jednocześnie będzie wnioskował do Adama Bodnara i Zbigniewa Ziobry, by złożyli skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Do złożenia wniosku o ułaskawienie namawiał Śpiewaka osobiście Andrzej Duda.

Sąd skazał Śpiewaka za zniesławienie Bogumiły Górnikowskiej, córki b. ministra sprawiedliwości, o której stwierdził, że będąc kuratorem 118-letniej osoby miała "przejąć" pół kamienicy.

W niedzielę w bardzo wąskim gronie - choć nie w cztery oczy - odbyło się spotkanie Andrzeja Dudy z Janem Śpiewakiem. Informację o tej rozmowie przekazał późnym wieczorem w niedzielę Marcin Kędryna dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta. Mowa była o reprywatyzacji i możliwości ułaskawienia Śpiewaka przez prezydenta.

Śpiewak w rozmowie z gazeta.pl podkreśla, że nie jest upoważniony do przekazywania informacji ze spotkania. Jednak wedle naszych informacji z Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda wprost nie powiedział mu, że go ułaskawi, niemniej najpewniej to zrobi - już w nowym roku.

W rozmowie z nami Jan Śpiewak mówi: - Będę występował bezpośrednio do prezydenta o ułaskawienie. Wyślę również wnioski do RPO i Prokuratora Generalnego o złożenie skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego. Wykorzystam każdy dostępny mi środek, żeby zmyć z siebie piętno przestępcy.

>>> Śpiewak: To surrealistyczna sytuacja. Jarosław Kaczyński używa mnie jako osoby, która powstrzymała inwestycje. Zobacz wideo:

Jan Śpiewak został skazany na grzywnę (5 tysięcy złotych grzywny i 10 tysięcy nawiązki) za zniesławienie mecenas Bogumiły Górnikowskiej, córki b. ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Chodziło o wypowiedzi na temat roli Górnikowskiej w reprywatyzacji kamienicy przy ul. Joteyki 13 w Warszawie. Wedle jego słów mecenas miała być kuratorem 118-letniej osoby i "przejąć" pół kamienicy. Proces był niejawny.

Wedle naszych informacji prezydentowi nie spieszy się z podejmowaniem decyzji ws. ułaskawienia Jana Śpiewaka. Wniosek miejskiego aktywisty z Warszawy może wpłynąć do Pałacu Prezydenckiego jeszcze w tym tygodniu, ale decyzji - jak wynika z naszych rozmów - można się spodziewać już w nowym roku.

Skazanie przez sąd Śpiewaka, który w ostatnich latach ujawnia kolejne sprawy przejmowania nieruchomości w tzw. aferze reprywatyzacyjnej, jest dla obozu Prawa i Sprawiedliwości wygodnym argumentem w narracji, że sądownictwo należy przeorać.

Sam Jan Śpiewak pytany o to, że wyrok skazujący, a potem ułaskawienie będą wykorzystywane do rozprawy z sędziami, odpowiada: - Koincydencja jest fatalna. Pretensje proszę jednak kierować do składu sędziowskiego, który postanowił mnie skazać. Zdaję sobie sprawę, że PiS może tak to wykorzystywać, ale nie zamierzam wycofywać się z krytyki reform autorstwa PiS w wymiarze sprawiedliwości, choć zgadzam się z tym, że ten system powinien być zreformowany.

Dla samego Andrzeja Dudy, który de facto prowadzi już kampanię prezydencką przed majowymi wyborami 2020 r., ułaskawienie Jana Śpiewaka byłoby zręcznym posunięciem. Politycznie i światopoglądowo są z dwóch skrajnie różnych bajek, bo Duda jest konserwatystą z obozu PiS, a Śpiewakowi najbliżej mu do wielkomiejskiej lewicy - Partii Razem. Tym bardziej Pałac Prezydencki kalkuluje, że taki ponadpolityczny akt łaski odbije się głośnym echem i przysłuży się Dudzie w kampanii.

Więcej o:
Komentarze (231)
Jan Śpiewak poprosi Andrzeja Dudę o ułaskawienie. Prezydent ma się przychylić
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 68 razy 60

  Cztery lata przeorują system sprawiedliwości. Ale żeby zrobić porządną ustawę reprywatyzacyjną, na to pisiory nie mają czasu. Utajnienie rozprawy Jasia to taki niby skandal..A kto utajnił dokumentację interesów Banasia na siedemdziesiąt lat i z jakiej racji?

 • tempa-dzida2

  Oceniono 47 razy 37

  " Wykorzystam każdy dostępny mi środek, żeby zmyć z siebie piętno przestępcy".
  Ja jednak myślę, że ułaskawienie nie działa jak prysznic ...

 • jan_kowal_zyg

  Oceniono 38 razy 34

  Aktywista :) :)> a wystarczyło przeprosić pomówioną adwokatkę

 • grzegorz-g1953

  Oceniono 40 razy 34

  To już odwaga i chęć "odsiadki" dla zasady minęły szanownemu Panu Działaczowi? Szybko jakoś.

 • goupille

  Oceniono 33 razy 29

  Jak zmyć piętno przestępcy? Ułaskawia się osoby winne. Nie rozumiesz tego?
  Pomówiłeś i przegrałeś, to weź to na klate jak mężczyzna.

 • def11

  Oceniono 36 razy 28

  O, jak to kryształowy z niezłomnym.

  p.s. A Kaczyński z Ziobro i Dudą generalnie uwolnią wymiar sprawiedliwości/sądy od sądzenie..

 • ukrai-niec

  Oceniono 25 razy 21

  Proszę zapoznać się z tym co mówił Śpiewak po ogłoszeniu wyroku i będziemy wiedzieli z kim mamy do czynienia. Każdy kto jest innego zdania natychmiast jest przedmiotem ataku. Wielu jego oponentów spokojnie wygrywałyby sprawy o zniesławienie, tylko nikt nie chce mieć do czynienia z tym psycholem i daje sobie spokój. Jedna osoba była innego zdania, wytoczyła mu proces i wygrała i teraz sprawą zainteresował się prezydent!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX