Sondaż: ponad połowa Polaków uważa, że po zmianach PiS sądy działają gorzej

Według większości Polaków działanie sądów pogorszyło się po zmianach wprowadzonych przez Prawo i Sprawiedliwość - tak wynika z sondażu SW Research, przeprowadzonego dla portalu rp.pl. Przeciwnego zdania jest mniej niż jedna piąta badanych.

PiS dokonuje istotnych zmian w sądownictwie przekonując, że chodzi o naprawę jego funkcjonowania. Tymczasem z najnowszego sondażu dla rp.pl wynika, że Polacy mają przeciwne wrażenie.

Sondaż: według 55,4 proc. Polaków po działaniach PiS sądy funkcjonują gorzej

Ponad połowa - 55,4 proc. - badanych w sondażu SW Research jest przekonana, że po działaniach PiS sądy w Polsce funkcjonują gorzej niż wcześniej. Według 17,6 proc. uczestników badania funkcjonowanie sądów się poprawiło. Wielu Polaków nie wie jednak, jak oceniać to, co dzieje się wokół wymiaru sprawiedliwość. Spory odsetek respondentów, bo aż 26,9 proc., nie ma zdania na ten temat.

PiS chce dyscyplinować sędziów. Projekt ustawy w Sejmie

W czwartek klub PiS złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym. Chodzi o możliwości dyscyplinowania "niepokornych" sędziów. Projekt ten daje możliwość złożenia sędziów z urzędu za kwestionowanie statusu innych sędziów, w tym tych mianowanych przez nową KRS. Poselska inicjatywa przez opozycję jest ostro krytykowana, padają określenia o "Sądowym stanie wojennym". Ministerstwo Sprawiedliwości broni pomysłu, podobnie jak, rzecz jasna, politycy PiS. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki uznał, że to projekt bardzo łagodny, a opozycja "jak zwykle łże".

To nie są jedyne zmiany w sądownictwie, jakie PiS wprowadził albo próbuje wprowadzić od 2015 roku. To m.in. zmiany w Trybunale Konstytucyjnym czy powołanie nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Negatywnie oceniane są one także poza granicami naszego kraju. Komisja Europejska uznała, że grożą one niezawisłości sędziów i wszczęła procedurę z artykułu 7 Traktatu o Unii Europejskiej, a Trybunał Sprawiedliwości UE wskazał, że nowa KRS nie jest niezależna.

Więcej o:
Komentarze (237)
Sondaż: ponad połowa Polaków uważa, że po zmianach PiS sądy działają gorzej
Zaloguj się
 • swru

  Oceniono 65 razy 53

  Tu nawet nie chodzi o pogorszenie. Tego można się było spodziewać. Chodzi o to że obecnie wyroki będą zapadać na Nowogrodzkiej a jak sędzia będzie miał inne zdanie to go wsadzą albo zwolnią. Czysty totalitaryzm. jeden z drugim matoł to odczuje dopiero wtedy gdy się będzie procesować z jakimś pisiorowatym pociotkiem

 • Mr. X

  Oceniono 52 razy 40

  Trzecia władza.
  Władza sądownicza państwa demokratycznego (już tylko z nazwy) właśnie upada.
  Komuch/UB-ek Jarosław Kaczyński vel TW Balbina urzeczywistnia swoje marzenia z czasów PRL-u.
  Już komuchy poznali się na nim i trzymali go na dystans.
  W opozycji był co najwyżej pionkiem i bratem tego co przynajmniej coś robił w opozycji.
  Skoro kwestionuje sędziów nominowanych w PRL-u, to ja też kwestionuję jego tytuł doktora, który obronił w czasach PRL-u.
  Widząc to co o nim wiemy i widząc co robi, to próba wyprowadzenia wojsk w czasach rządów Olszewskiego brzmi teraz bardzo groźnie.
  Wtedy mu to nie wyszło.
  Dlatego utworzone są oddziały WOT.
  Będą miały służyć do tłumienia protestów gdy nie do końca będą panować nad sytuacją.
  WOT będzie jak te owczarki z Orwellowskiego "Folwarku zwierzęcego".
  PiSowska zaraza zrzuca maskę i zaczyna pokazywać swoje prawdziwe oblicze.
  Zapomnijmy o PRL-u.
  Końcowy okres PRL-u to był mały pikuś w stosunku do tego co nas czeka.
  Jeszcze okaże się, że stan wojenny to była próba zapanowania nad chaosem.
  Kuź..
  Trzydzieści lat po obaleniu PRL-u wszystko idzie w PiSdu.

 • fakiba

  Oceniono 44 razy 32

  A co w tym dziwnego , przecież "reformę" robił pis a oni czego się nie tkną to s....lą

 • lodzermensz1

  Oceniono 36 razy 26

  To oczywiste. Pseudoreformy Ziobry nie tylko nie uleczyły żadnej z patologii polskiego systemu sądownictwa, ale wychodowały pokaźną ilość nowych. Niekiedy systemowych. Takich, których latami nie da się usunąć.
  Niedorobiony trójkowicz, który ledwo skończył studia i nie zrobił żadnej aplikacji, nie ma też żadnego doświadczenia, poza sądowym pieniactwem, to nie są kwalifikacje na reformatora.

 • net_friend

  Oceniono 30 razy 22

  Wkrótce ponad połowa Polaków zacznie dostrzegać inne przejawy autorytaryzmu. Wycieranie gęby Bogiem i ojczyzną powoli zaczyna się przejadać.

 • jurek4491

  Oceniono 31 razy 21

  Czy ma coś jeszcze do powiedzenia w tym temacie - PiS da , nawet berety już nie łapią się na ich ględzenie .
  W mediach świrują PiS-owskie magistry : Kant haki , Kalety ,Ozdoby i cóż z tego i UJ z tego .

 • przedstawiciel_gorszego_sortu

  Oceniono 23 razy 19

  Sądy to farsa! Skończyło się orzekanie zgodne z sumieniem i niezawisłością sędziego. Rozpoczął się wyścig po wpływy, pieniądze i uznanie. A ci, którzy zachowali swoją godność schowali ją głęboko w żyć, by się nie narażać władzy. Aparat polityczny działa. Izby dyscyplinarne sądów też. A obywatel jest tylko jedną z danych statystycznych. Danych, które muszą być po właściwej stronie, czyli po myśli rządzących. Danych, które muszą udowadniać, że nie są wielbłądem. Danych wobec nie działa święte w demokracji prawo "domniemania niewinności".
  Sprawiedliwość ma dziś swoją cenę. Czasem to konkretna kwota i premia za wsadzenie Kowalskiego, czasem to po prostu święty spokój. A że ktoś Kowalskiemu rujnuje życie? Czy kogoś to jeszcze naprawdę obchodzi?
  Post napisany pod wpływem emocji. przedstawiciel_gorszego_sortu poznał to na konkretnym przykładzie i wszelkie zarzuty mają swój początek w realnym świecie.
  Miłego dnia. I tym dobrym, i tym, którym ręki z natury nie podaję.

 • ovin

  Oceniono 21 razy 17

  To oznacza, że co prawda mniejsza, ale nadal i tak ogromna część polskiego społeczeństwa, to potencjalni troglodyci bezrefleksyjnie popierający każde, choćby najgłupsze działania partii karłowatego, złośliwego gnoma.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX