Andrzej Duda popiera nowelizację ustaw o sądach? "Zgodna z poglądami Kancelarii Prezydenta"

- Projekt PiS w sprawie zmian w sądach wydaje się zgodny z konstytucją - mówi wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha. W ogłoszonych w czwartek zapisach znalazły się między innymi sankcje za podważanie przez sędziów statusu innych sędziów.

- Na pierwszy rzut oka nie widzę tam żadnej sprzeczności z polską konstytucją i prawem europejskim, natomiast widzę odwzorowanie wartości, zasad i regulacji konstytucyjnych - powiedział w radiowej Trójce Paweł Mucha, wiceszef Kancelarii Prezydenta. - TSUE w wyroku swoim wprost podkreśla, że nikt nie ma prawa kontroli decyzji prezydenta o powołaniu sędziego i jeżeli ja czytam to uzasadnienie to się zgadzam, uznaję za słuszne. I to jest zgodne z poglądem Kancelarii Prezydenta - stwierdził Mucha.

Wiceszef kancelarii Andrzeja Dudy o nowelizacji dot. sądów

Jak podkreślił, ustawa "będzie podlegała normalnym pracom parlamentarnym". - Zobaczymy, jaki będzie miała ostateczny kształt - powiedział.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta podkreślił, że sędziowie nie mogą wchodzić w politykę. - Tutaj trzeba powiedzieć zdecydowanie . Sędziowie zajmują się - i jest to bardzo doniosłym zadaniem - wydawaniem wyroków w imieniu Rzeczypospolitej i chcemy, żeby się zajmowali wydawaniem wyroków - mówił gość Trójki.

>>> Waldemar Buda o głosach ws. ujawnienia list poparcia do KRS:

Nowelizacja ustaw o sądów powszechnych i Sądu Najwyższego

Proponowane przez PiS zmiany dotyczą ustaw o sądach powszechnych i Sądzie Najwyższym. W radiowej Jedynce wicerzecznik partii Radosław Fogiel nie wykluczył, że Sejm zajmie się nimi na kolejnym posiedzeniu. Z propozycji wynika, że sędziowie, którzy będą podważali decyzję podjęte przez KRS i prezydenta, będą mogli być ukarani odsunięciem od sprawowanej funkcji, przeniesieniem, bądź grzywną.

Projekt nowelizacji zakłada także nałożenie na sędziów obowiązku złożenia oświadczenia, dotyczącego ich działalności pozasędziowskiej. Nowelizacja będzie obligowała sędziów do ujawnienia pseudonimów, których używają w internetowych dyskusjach dotyczących polityki.

Więcej o:
Komentarze (176)
Andrzej Duda popiera nowelizację ustaw o sądach? "Zgodna z poglądami Kancelarii Prezydenta"
Zaloguj się
 • obeznany

  Oceniono 49 razy 43

  Czyli jedynie słuszna partia będzie mogła powołać na sędzię KRS albo Trybunału Konstytucyjnego woźnego a sędziowie pod groźbą kary nie będą mogli nic przeciw temu zrobić.
  Poza tym sędziowie będą podlegać takiej kontroli, jak w Rosji Putina.

  Bolszewizacja tego kraju postępuje w coraz bardziej zawrotnym tempie.

 • komercyjny02

  Oceniono 38 razy 32

  Oto nazwiska:
  Jan Kanthak (kant + hak?)
  a także Waldemar Andzel, Ryszard Bartosik, Barbara Bartuś, Jerzy Bielecki, Joanna Borowiak, Lidia Burzyńska, Krzysztof Czarnecki, Ewa Filipiak, Zbigniew Girzyński, Jarosław Gonciarz, Sebastian Kaleta, Mariusz Kałużny, Fryderyk Kapinos, Leonard Krasulski, Maria Kurowska, Marek Kwitek, Krzysztof Lipiec, Jacek Ozdoba, Teresa Pamuła, Marcin Porzucek, Grzegorz Puda, Urszula Rusecka, Paweł Rychlik, Agnieszka Soin, Marek Suski, Aleksandra Szczudło, Ewa Szymańska, Jacek Świat, Ryszard Terlecki, Grzegorz Wojciechowski i Tomasz Zieliński:

  Oto były nazwiska osób przygotowujących zamach na konstytucyjny organ państwa – niezawisłe sądy oraz na przynależność Polski do Unii Europejskiej.

  Taka małą nadzieja: aby prędzej niż im się wydaje zajęły się nimi niezawisłe (jednak!) sądy. I oby przez kilka lat państwo brali czynny udział w programie Patryka Jakiego aktywizacji zawodowej więźniów. Ścieżka z torem przeszkód już zbudowana (za jedyne 370 tys. zł).

 • baska_w5

  Oceniono 32 razy 26

  Pan Mucha w tym "cudownym" projekcie nie widzi żadnej sprzeczności z polską konstytucją i prawem europejskim, natomiast widzi odwzorowanie wartości, zasad i regulacji konstytucyjnych. Panie Mucha - najwyższa pora zmienić okulary.

 • antropoid

  Oceniono 34 razy 24

  Jak mu każą podpisać akces Polski do Federacji Rosyjskiej - też podPiSze.

 • obeznany

  Oceniono 32 razy 24

  "Nowelizacja będzie obligowała sędziów do ujawnienia pseudonimów, których używają w internetowych dyskusjach"

  No to wreszcie dowiemy się kim jest "leśne ruchadło" i "seba sra do chleba".

 • nowyemeryt

  Oceniono 21 razy 17

  Kolejna okazja dla marnego prezydenta ,żeby pokazać niezależność przepadła.
  Duda i PIS muszą odejść w niebyt.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 25 razy 17

  Muszę zmartwić pana Dude.
  Zawsze może go osądzić trybunał w Hadze.
  Zmieniając sposobem bolszewickim prawo oparte na trójpodziale władzy, nie uratuje siebie, ani swoich współuczestników zamachu stanu.

 • stoperan12

  Oceniono 22 razy 16

  Ktoś miał złudzenia co do tego pana i jego steku komunistycznych kłamstw, że to zgodne z prawem europejskim

 • def11

  Oceniono 24 razy 16

  " Na pierwszy rzut oka nie widzę tam żadnej .."

  panie Mucha opcje są dwie, albo żeś pan jest ślepy, albo bolszewika natura górę wzięła..

  p.s. w razie wątpliwości Dudy, wynikających li tylko z kampanii prezydenckiej, towarzysz Piotrowicz z mgr Przyłębską i wielce kulturalną Pawłowicz oraz dublerami wątpliwości konstytucyjne pana prezydenta w oddziale Nowogrodzkiej w TK rozwieją :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX