Hołownia chce rozdziału Kościoła od państwa. Ale wyrażał poglądy zgodne z episkopatem. "Aborcja to zabójstwo"

Chcę kandydować w wyborach prezydenckich - ogłosił Szymon Hołownia i przedstawił zręby swojego programu. Zarysował w nim m.in. rozdział Kościoła od państwa, co może być zaskakujące, bo wyrażane przez niego poglądy były dotąd zgodne z nauczaniem Kościoła. Hołownia ogłaszał m.in., że "aborcja to zawsze zabójstwo", a homoseksualność to "zły sposób na życie".

Szymon Hołownia zwrócił się do zebranych z prośbą o powierzenie mu - jak to określił - "funkcji stróża narodowej wspólnoty". - Powiem to wprost. Po raz pierwszy publicznie. Na początku przyszłego roku zostaną ogłoszone wybory mające wyłonić spośród nas przyszłego prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Chcę w nich kandydować, chcę się u was ubiegać o tę pracę - powiedział do zgromadzonych.

Poglądy zgodne z linią episkopatu 

Wypowiedź, która wzbudziła bodaj największy entuzjazm zebranych, dotyczyła świeckości państwa. - Dla dobra Polski i dobra Kościoła, trzeba przeprowadzić rozdział Kościoła od państwa - mówił Hołownia i dodał, że "chce państwa, gdzie człowiek jest ważniejszy, niż ideologia".

Należy jednak zwrócić uwagę, że jego poglądy na wiele spraw nie różniły się specjalnie od tych, które przedstawia Konferencja Episkopatu Polski, zwłaszcza jeśli chodzi o prawa człowieka. 

Homoseksualność? "Zły sposób na życie"

Bo choć Hołownia w swoim wystąpieniu nawiązał do samobójczej śmierci transpłciowej osoby - Milo Mazurkiewicz, a w poprzednich miesiącach wielokrotnie krytykował biskupów, również za potępianie marszów równości, niejednokrotnie sam odmawiał praw osobom LGBT+.

Przed laty na nieistniejącym już blogu pisał, że homoseksualizm jest "czymś niezgodnym z fundamentalną, niedyskutowalną prawdą", że "ludzka seksualność i emocjonalność nie tak została pomyślana" oraz, że nie rozumie dlaczego państwo miałoby wspierać "pary, które nie poniosą wysiłku wychowania temu społeczeństwu dzieci". Nie poniosą z kolei, bo "nie może być zgody na to, by dziecku od najmłodszych lat fundować wątpliwe moralnie eksperymenty". 

Nieco później, w 2013 roku mówił z kolei, że "nie może potępiać ludzi". - Mam wielu znajomych gejów i lesbijki. Mi się może nie podobać, mogę mieć zdanie na temat pewnych zachować i modelu realizowanego, wybranego przez nich życia. Na pewno nie można prześladować czy karać za orientację seksualną. Ja mogę powiedzieć, że sposób, jaki wybrał na życie, w mojej ocenie jest zły i mogę przedstawić argumenty za tym (...) - stwierdził.

"Małżeństwo jednopłciowe w moim światopoglądzie się nie mieści"

Kilka miesięcy temu jego poglądy były już nieco łagodniejsze. Ujawnił je po własnej wpadce. Zamieścił na Facebooku zdjęcie spikera nowozelandzkiego parlamentu, który miał opiekować się małym dzieckiem w czasie, gdy jego mama-posłanka przemawiała. Hołowni szybko wytknięto, że to nie mama chłopca przemawiała, a jego tata i że wychowuje go ze swoim partnerem. Prezenter usunął wpis, by następnego dnia zamieścić tłumaczenie.

"Bo tak: małżeństwo jednopłciowe w moim światopoglądzie się nie mieści (rejestracja partnerstwa na gruncie prawa państwowego to inny temat), adopcja dzieci przez takie pary też. Surogactwo - zdecydowanie - też. Ale - z drugiej strony - przecież mamy tu dziecko. A każde dziecko to cud, skarb, ktoś kto powinien dostawać od świata wszystko co najcudowniejsze i najlepsze (za dużo napatrzyłem się w pracy na dzieci, które tego nie dostały). Jak pogodzić ze sobą to, że mam taki pogląd, z tym że nie mogę nim przecież zranić dziecka?" - pisał. 

"Aborcja to zawsze jest zabójstwo"

Jako radykalne można ocenić też poglądy Hołowni na aborcję. W 2013 roku komentował odrzucenie przez Sejm projektu zaostrzającego prawo aborcyjne. Zadeklarował wówczas, że, gdyby był posłem "bez chwili wahania" podniósłby rękę za projektem całkowicie zakazującym przerywania ciąży. 

Tego samego roku, w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim, deklarował też: - Chciałbym, aby aborcja była zakazana. Jeszcze bardziej chciałbym jednak, by nie musiała być zakazywana, bo ludzie sami z siebie wiedzieliby, że to straszne zło. Podkreślał też, że jego zdaniem "aborcja to zawsze jest zabójstwo". 

Jednocześnie uznał, że "każda zmiana prawa aborcyjnego w Polsce jest grzebaniem przy bombie" i "negocjacjami z terrorystą". - Musisz w czasie takiej rozmowy zakładać, że ktoś może zabić jeszcze więcej osób i dlatego musisz ostrożnie wyrywać mu człowieka po człowieku, a nie zabawiać się w demonstracyjne, spełniające ciebie samego gesty - wyjaśniał. 

In vitro? "Inna jest droga do szczęścia"

Szymon Hołownia jest (a w każdym razie - był) przeciwnikiem metody in vitro. Również w rozmowie z Terlikowskim mówił: - Marzę o tym, żeby komisje episkopatu zaangażowały wreszcie swój niewątpliwy potencjał w tłumaczenie ludziom, dlaczego nierobienie in vitro ma sens, a nie nieustannie powtarzały, że robienie go nie ma sensu.

Namawiał też kolegę, by ten walczył o zmiany prawne, a on "będzie stawał na głowie, żeby dotrzeć do urodzonych z in vitro dzieciaków, by je zapewnić, że nikt ich nie chce piętnować, do tych, którzy zdecydowali się na in vitro, i tych, którzy chcą je zrobić, żeby zrozumieli, że inna jest droga do szczęścia".

Hołownia odszedł z pracy we "Wprost" po tym, jak nie opublikowano jego tekstu, w którym wyrażał sprzeciw wobec refundacji in vitro. Wcześniej również z powodów ideologicznych odszedł z "Newsweeka". Tygodnik opublikował tekst "Tata w sutannie. Jak Kościół toleruje podwójne życie księży", a Hołownia oświadczył, że "nie chce być już utożsamiany z linią redakcyjną 'Newsweeka'". 

>>> Chwedoruk ocenia szanse Hołowni i Kidawy-Błońskiej w wyborach prezydenckich:

Więcej o:
Komentarze (345)
Hołownia chce rozdziału Kościoła od państwa. Ale wyrażał poglądy zgodne z episkopatem
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 107 razy 81

  Zamieńmy siekierkę na kijek. Jednego dewota na drugiego. Następny co ma "dużo" kolegów gejów i koleżanek lesbijek. Nie potępia ich jako ludzi, ale potępia zło, "które wybrali".
  Jest pytanie panie Hołownia kiedy, jeśli jest pan hetero, "wybrał" pan sobie orientację seksualną?

 • zakrzyczny

  Oceniono 76 razy 64

  jestem za rozdziałem - my zostajemy w państwie, kościół wyjeżdża

 • justas32

  Oceniono 52 razy 36

  Witamy protegowanego Opus Dei na tronie polskim. Obowiązek Konkordatu jest już w naszej Konstytucji, jeszcze nam tylko wysłannika watykańskiego zaborcy na stanowisku Prezydenta potrzeba ...

 • obeznany

  Oceniono 50 razy 32

  Następna "nadzieja" polskiej polityki, już teraz mentalnie i intelektualnie przynajmniej 50 lat za Zachodem, który jak do tej pory zawsze goniliśmy z zadyszką wschodniego kmiota w kufajce.

 • 7ogamihcra

  Oceniono 43 razy 31

  Panie Hołownia proszę nie robić z religii polityki, bo są tylko dwie alternatywy istnienia.
  Pierwsza zakłada, że istnienie człowieka ma jakiś o wiele głębszy sens. Na tą wersją nie ma żadnych racjonalnych dowodów.
  Druga zakłada, że istnienie świata i człowieka nie ma żadnego głębszego sensu. Jest po prostu przypadkowe. I na tą wersję nie żadnych racjonalnych dowodów, jednak ponieważ niczego tu nie trzeba udowadniać, ta wersja rzeczywistości jest nieskończenie bardziej prawdopodobna.
  Pierwsza wersja w sposób automatyczny tworzy natychmiast tysięczne religie, mity, sekty, dogmaty i obrzędy i wszelkie inne próby wytłumaczenia celu istnienia.
  W drugiej wersji nic nie trzeba tworzyć, a tylko po prostu starać się być w miarę przyzwoitym człowiekiem uznającym za ważne przyjazne podejście do innych ludzi i takie postępowanie aby nie wstydzić się własnego odbicia w lustrze i nic więcej...w tym jedynym życiu jakie mamy. Pomyśl pan o tym panie Hołownia i nie daj się opętać religijnym gusłom, obrządkom, zakazom i nakazom, które ludzkość bez przerwy sama wymyśla, aby dojść do głębszego sensu swojego istnienia i utrudniając sobie życie robi to bez powodzenia, bo takiego sensu po prostu nie ma. Pamiętaj pan, że jak by meteoryt 65 milionów lat temu nie uderzył w Ziemię
  i nie wybił większości dinozaurów, żadnej ludzkości by teraz nie było.

 • dr.eames

  Oceniono 32 razy 30

  Kosiniak-Kamysz ma problem, właśnie pojawił się kandydat celujący w tą samą grupę wyborców co on. Każdy zgarnie po osiem procent i będzie pozamiatane.

 • volverener

  Oceniono 34 razy 28

  Wygląda na to, że wystawili go biskupi. Facet zdaje się nie znać Konstytucji, bredzi, że będzie za czymś, co jest zapisane od dawna w Konstytucji RP. Czyli co? Chciałby raz jeszcze to wpisać? Wygląda na to prymitywne zagrywki pod nieco bardziej rozgarnięty - niż pisowski - elektorat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX