Powstanie partia Federacja dla Rzeczypospolitej. Na jej czele były poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak

W piątek złożony ma zostać wniosek o rejestrację nowej partii politycznej pod nazwą Federacja dla Rzeczpospolitej. Jej szefem będzie znany ze współpracy z Kukiz'15 i Konfederacją, Marek Jakubiak.

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", w piątek do sądu zostaną złożone dokumenty, których celem jest rejestracja nowej prawicowej partii politycznej. W skład Federacji dla Rzeczypospolitej wejść mają dawni politycy Kukiz'15: Marek Jakubiak, Andrzej Maciejewski czy Paweł Grabowski. W założeniu ma to być partia republikańska, chadecka.

Federacja dla Rzeczypospolitej i plan przywrócenia obywatelom nadzoru nad państwem

Głównym założeniem programowym nowej partii ma być między innymi plan przywrócenia obywatelom nadzoru nad państwem. Ma to być realizowane za pośrednictwem bezprogowych referendów. Kolejnym pomysłem nowego ugrupowania jest wprowadzenie e-votingu, który ma przełożyć się na zwiększenie frekwencji podczas wyborów.

W kwestiach gospodarczych, Federacja dla Rzeczypospolitej opowiada się za likwidacją podatków PIT, CIT czy składek ZUS. Inspiracją ma być też tzw. ustawa Dzierżawskiego opracowana przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Ugrupowanie chce również wprowadzić dwie stawki podatkowe od przychodu, które obowiązywałyby banki, firmy i instytucje finansowe. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej partii.

Według prof. Rafała Chwedoruka ugrupowanie to może być konkurentem zwłaszcza dla Konfederacji, ale też dla Prawa i Sprawiedliwości - chociaż w zdecydowanie mniejszym stopniu. - Być może szczytem możliwości nowej partii będzie wymuszenie na którymś z silniejszych graczy, by wciągnął część działaczy nowego podmiotu na swoje listy - ocenił w rozmowie z "DGP" prof. Chwedoruk.

Więcej o:
Komentarze (97)
Powstanie partia Federacja dla Rzeczypospolitej. Na jej czele stanie były poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 24 razy 22

  Ta wąsata karykatura niech zajmie się lepiej poprawieniem jakości Rych sików które produkuje wciskając jako piwo

 • hlecter

  Oceniono 19 razy 17

  A Jakubiak dalej się niczego nie nauczył. Tyle kasy wpakował najpierw w Kukiza, a potem w Konfederację, że aż musiał sprzedać część biznesu Palikotowi - i proszę, inni są w Sejmie, a Jakubiak został wydymany na czysto. Tu będzie tak samo - Jakubiak zrobi swoje, Jakubiak będzie mógł odejść.

 • starczypl

  Oceniono 10 razy 10

  Ta jego partia ma teraz roboczą nazwę: Wąsy i apaszki". Wstępujcie hurtem pół mózgi ...

 • kuba161048

  Oceniono 16 razy 10

  Chmiel jednak zrobił swoje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX