Gabriela Morawska-Stanecka faworytką. Lewica postawi na "polską Zuzanę Caputovą"?

Jacek Gądek
Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka (Wiosna) jest faworytką w wyścigu o namaszcznie przez Lewicę na kandydatkę na prezydenta - wynika z informacji Gazeta.pl. Lewica chce postawić na kobietę, mimo że jej najpopularniejszymi politykami są Robert Biedroń i Adrian Zandberg.

- Gabriela może być polską Zuzaną Caputovą - mówi nam osoba bliska negocjacjom ws. kandydatury. Caputova jest słowacką działaczką społeczną i prawniczką, w latach 2018-2019 wiceprzewodnicząca partii Postępowa Słowacja. Od czerwca jest prezydentem Słowacji - wybory wygrała tyle niespodziewanie, co przebojowo. Caputova ma profil lewicowo-liberalny.

- Jeszcze nie ma decyzji. Ciągle rozmawiamy. Gdy wybierzemy jedno nazwisko, a raczej będzie to kobieta, to przedstawimy przy okazji konwencji lewicy - mówi inna osoba z Lewicy. Konwencja planowana jest na 14 grudnia.

Oko.press wymieniło zestaw nazwisk kobiet lewicy, które wchodzą w grę, jeżeli chodzi o start w wyborach z poparciem koalicyjnego klubu parlamentarnego Lewicy (w jego skład wchodzą SLD, Wiosna i Partia Razem). Wedle naszych informacji faworytką jest Gabriela Morawska-Stanecka, wicemarszałek Senatu. Morawska-Stanecka jest dziś we władzach centralnych najwyżej uplasowaną kobietą Lewicy.

Serwis wymienia - obok niej - inne nazwiska. Na liście znalazły się m.in.: Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, Katarzyna Sztop-Rutkowska, Jolanta Banach, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Danuta Hübner, a nawet Barbara Nowacka, która jest posłanką Koalicji Obywatelskiej, a nie Lewicy.

Wicemarszałek Senatu jest - na niwie partyjnej - wiceprezeską ds. prawno-legislacyjnych Wiosny Roberta Biedronia. Sam Biedroń jest pochłonięty pracą w Parlamencie Europejskim i bywaniem w Brukseli, a nie polityką na krajowym podwórku. Jego partia ma się z kolei szybko połączyć z SLD.

Na stronach Wiosny można przeczytać o Gabrieli Morawskiej-Staneckiej, że jest prawniczką, absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego i działaczką społeczną. Specjalizuje się w prawie spółek, prawie nieruchomości i prawie medycznym. Posiada doświadczenie w obsłudze prawnej spółek Skarbu Państwa, a w latach 1994-2006 brała udział w procesach restrukturyzacji przemysłu ciężkiego, w tym górnictwa węgla kamiennego. W latach 2009-10 była członkiem Rady Nadzorczej Południowego Koncernu Energetycznego SA. "Angażuje się w projekty społeczne związane z edukacją prawną, prawami kobiet, prawami zwierząt oraz pomocą prawną pro bono. Pochodzi z Beskidu Śląskiego, urodziła się i wychowała w Szczyrku. Mieszka na Śląsku" - napisano.

Do tej pory za faworyta uchodził Robert Biedroń, a nie jego zastępczyni w partii i wicemarszałek Senatu. Na początku kadencji na lewicy zaczął błyszczeć Adrian Zandberg, jednak budowanie pozycji Zandberga w kampanii prezydenckiej, podczas gdy chce on zachować odrębność Partii Razem od SLD, byłoby długoterminowo działaniem zagrażającym Sojuszowi. Dla dominującego w Lewicy SLD wygodniej jest zatem postawić na osobę, jeśli nie z SLD, to z Wiosny, która lada dzień będzie częścią partii Włodzimierza Czarzastego.

Wedle kalkulacji Lewicy, lepiej też postawić na kobietę. Największą bolączką Morawskiej-Staneckiej jest jej społeczna rozpoznawalność - poza jej okręgiem wyborczym, wciąż śladowa. W wyborach do Senatu - startując w Katowicach - wygrała z ubiegającym się o reelekcję Czesławem Ryszką z PiS. Otrzymała wtedy 64 172 głosy (50,93 proc. głosów).

Więcej o:
Komentarze (152)
Gabriela Morawska-Stanecka faworytką. Lewica postawi na "polską Zuzanę Caputovą"?
Zaloguj się
 • white_lake

  Oceniono 29 razy 7

  nie no, spoko, kobieta, o której do niedawna NIKT nie słyszał (poza jej wyborcami), na pewno ma szanse wygrać, w cuglach :D
  niepojęta jest dla mnie tendencja lewicy do samozaorywania się, wprawdzie już dawno nam nie jest po drodze, polityka tożsamościowa odrzuca mnie po całości, ale pewne sympatie do tego obozu nadal mam
  i nie pojmuję ich strategii

 • przemek712

  Oceniono 27 razy 7

  Farmy pisowskie działają. Banasiowi kolesie czują już, że koniec blisko

 • rachut

  Oceniono 12 razy 6

  ja jednak proponuje Jachirę , jest wyrazista i rozpoznawalna w całej RP i UE

 • rozterka47

  Oceniono 15 razy 5

  To już chyba lepiej Jaskowiaka wystawić .

 • dala.tata

  Oceniono 16 razy 4

  A kampania bedzie sie nazywac: "Wieczorek z zapoznawczy z Gabrysia."
  Jest taki moment w polityce, gdy warto zapytac, czy wszyscy na pewno mysla.

 • ax-les-thermes

  Oceniono 6 razy 2

  Wszystkie polskie przyszle prezydentki beda dwoch nazwisk? Bedzie sie dzialo jak ktos z zagramanicy bedzie probowal wypowiadac ich nazwiska przy powitaniach.

 • musi_byc_dobrze

  Oceniono 4 razy 2

  Niech wystawią kogoś na wzór Avy Karabatic z Chorwacji.

 • mario.wario

  Oceniono 6 razy 2

  Stawiam na Radka Sikorskiego.

 • roboter

  Oceniono 6 razy 2

  Co by tu zrobić, żeby nie wygrać bo jeszcze nie daj co wygramy i wtedy trzeba będzie coś robić, rządzić, ludzi szukać na stanowiska i jeszcze za to będą rozliczać!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX