Sondaż poparcia dla partii. Koalicja Obywatelska traci, Lewica i Konfederacja zyskują

Najnowszy sondaż poparcia dla partii politycznych pokazuje, że partie, których nie było w Sejmie poprzedniej kadencji, zyskują kolejnych zwolenników. "To efekt nowości" - komentuje ekspert.

Przypomnijmy, że w wyborach parlamentarnych 2019 Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 43,59 proc. głosów, Koalicja Obywatelska - 27,4 proc., Lewica - 12,56 proc., PSL - Koalicja Polska - 8,55 proc., a Konfederacja - 6,81 proc. 

>>> Zawisza: Biedroń kandydatem na prezydenta? To dobra propozycja

Lewica i Konfederacja rosną w siłę. Nieznaczny wzrost Prawa i Sprawiedliwości

Sondaż poparcia dla partii politycznych wykonany przez Instytut Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" pokazuje, że Prawo i Sprawiedliwość popiera obecnie 44,63 proc. ankietowanych, Koalicję Obywatelską - 23,25 proc., Lewicę - 14,89 proc., Konfederację - 8,47 proc., a PSL - Koalicję Polską - 7,83 proc. Oznacza to, że w porównaniu z wynikami październikowych wyborów najbardziej wzrosło poparcie dla Lewicy oraz Konfederacji, a najbardziej stratna jest Koalicja Obywatelska.

- Te wyniki nie odbiegają w sposób rewolucyjny od wyników w ostatnich wyborach. Konfederacja jest beneficjentem tego, że zrobił się o niej głośno w ciągu dwóch tygodni kampanii wyborczej. Przez pewien czas utrzymuje się efekt nowości. Problemem jest utrzymanie takiego wyniku w dłuższej perspektywie - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" prof. Rafał Chwedoruk, politolog.

Ekspert zauważył także, że nowością są młodzi ludzie wprowadzeni do Sejmu przez Lewicę, a spadek poparcia dla Koalicji Obywatelskiej wiążę się z wewnętrznym konfliktem w Platformie Obywatelskiej i zamieszaniem związanym z prawyborami.

Sondaż Kantar dla RMF FM. PiS na prowadzeniu

Przypomnijmy, że dwa dni temu publikowaliśmy wyniki sondażu wykonanego przez Kantar dla RMF FM. Wynika z niego, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się pod koniec listopada, Zjednoczona Prawica otrzymałaby 38 proc. głosów, Koalicję Obywatelską poparłoby 27 proc. wyborów, Lewica zdobyłaby 10 proc. głosów, Polskie Stronnictwo Ludowe - 7 proc., a Konfederacja 6 proc. 

Więcej o:
Komentarze (85)
Sondaż poparcia dla partii. Koalicja Obywatelska traci, Lewica i Konfederacja zyskują
Zaloguj się
 • wolak007

  Oceniono 26 razy 18

  To nie jest efekt młodości w temacie Lewicy, tylko bezpłciowość Schetyny i jego kolegów z PO...KO...
  Wchodzenie w du..ę Kościołowi, PiS-owi i brak pomysłów na Polskę 2050 Sprawi, że ta partia w niedługim czasie zniknie?!...

 • 20portal

  Oceniono 24 razy 12

  Wyniki tego sondażu świadczą, że Polacy - chociaż wyraźnie widza co się wokół nich dzieje - nie dorośli do cywilizacji Zachodu. Niestety - Europa Wschodnia i ciemnogród.

 • teacher

  Oceniono 25 razy 11

  Platforma powinna się rozwiązać, blokuje wyborców, ludzie nadal myślą, że PO jest trzonem opozycji, a w istocie PO blokuje stary elektorat i jest partią buforową dla PIS-u. PO mówi, że jest partia środka, a ja powiem, że PO nie jest już partią, jest grupą ludzi zagubionych, którzy nie mają pomysłu nie tylko na Polskę, ale i na siebie samych. Jedyne w czym się sprawdzają to rzeczowa, choć nieskuteczna krytyka poczynań PIS-u, i tutaj chylę czoła. Wszystko inne - bez koncepcji. Stawiam na Lewicę. Ale rozumiem tych, którzy stawiają na Konfederację. Po prostu te dwie siły coś demonstrują, czegoś chcą, mają wyrazisty charakter, podczas gdy Platforma właśnie charakter straciła, jest partią bez pomysłu, bez planu gospodarczego, bez lidera, bez inicjatywy. Platforma staje się partią zbędną.

 • chi-neng

  Oceniono 20 razy 10

  "To efekt nowości"
  -----
  NIE TYLKO.
  To także efekt upartości Schetyny i jego wytrwałości ‘kurczowego trzymania się koryta’.

 • nukula4

  Oceniono 13 razy 9

  Mam rozumieć że PiS nadal jest przodującą siłą narodu? Ludzie nadal uważają Ziobrę za człowieka honoru, Kaczyńskiego za skromnego uczciwego myśliciela i dobroczyńcę a Banasia za biznesmena? Czy te sondaże są autentyczne i miarodajne?

 • ezo-mir

  Oceniono 9 razy 7

  Nie porównywałbym tych wyników do wybiku wyborów tylko do poprzedniego sondażu Pollster dla SE wykonanego tydzień przed wyborami. Metodologia sondażu i wyborów jest jednak "nieco" inna. Wyniku sondażu przedwyborczego były takie:
  PiS 45,38%
  KO 27,22%
  Lewica 14,33%
  PSL 6,99%
  Konf 4,65%

  PiSowi minimalnie spada, KO spada już wyraźniej, Lewica i PSL minimalnie rosną, Konfederacja rośnie wyraźniej.

  Efekt wyborów to najczęściej duży bonus w sondażach powyborczych dla zwycięzcy. Tego nie widać, raczej ten bonus przeszedł na Konfederację, która urosła bo wcześniej nie wszyscy ze skrajnej prawicy wierzyli w przekroczenie progu.
  Wyborcy KO się zniechęcili i zdemobilizowali wynikiem wyborów. Część z nich mogła przepłynąć do Lewicy i PSL.

  Ogólnie w sondażach na razie widać stagnację. Zobaczymy za jakiś czas czy Lewica podgryzie PiS i KO, czy Konfederacja będzie rozpychać się po prawej stronie, czy PiS po wyborach prezydenckich, przesunie się do prawej ściany i zje przystawkę. Czy KO będzie potrafiła cokolwiek zaproponować?

 • ggchmiel

  Oceniono 9 razy 7

  Pan Jarosław Kaczyński codziennie powinien modlić się o zdrowie i pomyślność pana Grzegorza Schetyny. Tylko ten drugi trwając na czele POKO gwarantuje dalsze sukcesy wyborcze PiS-owi.

 • ps11111ps

  Oceniono 11 razy 5

  To nie efekt nowości tylko efekt "mania jaja".
  Schetyna ich nie ma (albo ma ale nie pokazuje) więc KO spada a Kidawa to za słaby koń i ona ich raczej nie pociągnie

  Z kolei na lewicy widać dużo ludzi z jajami (Zandberg, Czarzasty), którzy ciągną ten wóz do przodu. Konfederaci to nie moja bajka, ale też mają paru jajecznych.

 • senior2244

  Oceniono 8 razy 4

  Schetyna wykończy PO i dopiero odejdzie. Kto by przypuszczał że to taki kretyn.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX