Były problemy techniczne podczas głosowania ws. KRS? Sejmowi informatycy: Zawiesiły się dwa czytniki

Kancelaria Sejmu powtarza narrację PiS w sprawie anulowanego głosowania ws. kandydatów do KRS. Sejmowy Ośrodek Informatyki podał, że techniczny problem faktycznie wystąpił, ale tylko w dwóch czytnikach. Większość posłów, którzy zgłosili problem, nie potrafiła więc zagłosować na więcej niż jednego kandydata.

W nocy z czwartku na piątek w Sejmie odbyło się głosowanie ws. kandydatów do KRS, które marszałek Sejmu Elżbieta Witek anulowała. Jedna z posłanek opozycji zgłosiła problem z maszynką do głosowania i właśnie na to powołała się Witek, ogłaszając swoją decyzję. Wiadomo jednak, że w tym przypadku zaważyła zupełnie inna przyczyna. Najprawdopodobniej więc część posłów partii rządzącej, w tym Jarosław Kaczyński, zagłosowało na jednego kandydata PiS do KRS, a należało wskazać kilku.

W pewnym momencie jedna z posłanek rzuciła do Witek: - Pani marszałek, trzeba anulować, bo my przegramy. Za dużo osób po prostu jest. Naprawdę.

Czytaj też: Czy Kaczyński rzucił do marszałek Sejmu: "anuluj"? Odtwarzamy, co działo się w nocy w Sejmie

Problem techniczny był, ale tylko z dwoma czytnikami 

PiS przyznaje, że sposób głosowania nie mieścił się w standardach, ale twierdzi, że za problemami stoją kwestie techniczne. W sukurs PiS przychodzi Kancelaria Sejmu, która informuje, że Witek anulowała głosowania "z uwagi na sygnalizowaną przez grupę posłów - ze wszystkich klubów parlamentarnych - trudność w oddaniu prawidłowego i kompletnego głosu, spowodowaną usterkami technicznymi".

Ośrodek Informatyki Kancelarii Sejmu, po analizie logów z systemu do głosowania na sali posiedzeń potwierdza, że w dniu 21 listopada br., w głosowaniu nr 48 i 49 nad wyborem na stanowisko sędziego Trybunału Konstytucyjnego wystąpiły problemy z korzystaniem z karty do głosowań, w wyniku którego jeden z posłów klubu opozycyjnego nie oddał głosu, a podczas głosowania nr 52 nad wyborem posłów-członków Krajowej Rady Sądownictwa nastąpiło zawieszenie dwóch czytników systemu do głosowań

 - czytamy w komunikacie. Centrum Informacyjne Sejmu podkreśla, że Witek "w momencie podejmowania decyzji o przerwaniu i anulowaniu głosowania, nie znała jego wyniku". 

>>> "Trzeba to anulować, bo my przegramy" - co wydarzyło się w Sejmie?

Z osobnego komunikatu Kancelarii dowiadujemy się natomiast, że system obsługi głosowań został zainstalowany w 2001 roku, a więc jest już pełnoletni. "Kancelaria Sejmu od kilku lat czyni starania o zastąpienie go nowym, bezawaryjnym rozwiązaniem. Przetargi ogłaszane w latach ubiegłych przez Kancelarię Sejmu nie doprowadziły jak dotąd - bez winy Kancelarii Sejmu - do wdrożenia nowego systemu. O poszczególnych etapach Kancelaria Sejmu informowała opinię publiczną na bieżąco" - czytamy w oświadczeniu CIS. 

Centrum przypomina, że w lutym 2017 roku udało się nawet podpisać umowę z wykonawcą nowego systemu, ale przez liczne opóźnienia odstąpiono od umowy. Kolejną próbę podjęto w tym roku. "W zakreślonym przez Kancelarię Sejmu terminie wpłynęły dwie oferty: Sygnity Spółka Akcyjna oraz konsorcjum firm: Pentacomp Systemy Informatyczne S.A. oraz 3CityElektronics Sp. z o.o. Aktualnie Kancelaria Sejmu czeka na szczegółowe informacje od potencjalnego wykonawcy, które powinny umożliwić rozstrzygnięcie przetargu" - podano. 

Burza wokół anulowania głosowania. To musisz wiedzieć:

Więcej o:
Komentarze (229)
Były problemy techniczne podczas głosowania ws. KRS? Sejmowi informatycy: Zawiesiły się dwa czytniki
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 67 razy 57

  Grzegrzółka pilnuje interesu na medal. Jak z lotami ogrodnika. Nikt nic nie widział, nie słyszał. Loty się same zamawiały. Szajka manipulatorów. Zaraz dojdą do tego, że to Tusk urok rzucił na czytniki.
  Ale, że barany pisiorkowe nie potrafią obsługiwać nic więcej oprócz spłuczki do kibla to się nie przyznają za nic!

 • henryk57

  Oceniono 55 razy 53

  Analfabetyzm informatyczny dotarł na szczyty władzy. Mają rację ci którzy twierdzą że 90 % społeczeństwa nie potrafi przeczytać z zrozumieniem instrukcji obsługi cepa.

 • justas32

  Oceniono 46 razy 44

  Sejmowi informatycy, pouczeni przez szeregowego posła, zabrali głos w sprawie kolejnej afery PiS ...

 • gourmant

  Oceniono 44 razy 42

  Wybraliśmy do Sejmu ludzi, którzy nawet zagłosować nie potrafią. Strach się nać

 • rozterka47

  Oceniono 45 razy 39

  Posłowie PISu nie potrafią głosować . może wrócimy do liczenia podniesionych rąk ?

  Teraz wiadomo dlaczego zdeformowali szkolnictwo ,żeby dzieci nie były mądrzejsze od nich .

 • lesnojeziorska

  Oceniono 39 razy 35

  Bo po co ciemnemu ludowi informacja, że do reasumpcji trzeba podać wyniki unieważnianego głosowania :D?

 • pollako

  Oceniono 34 razy 30

  W Rzecz Pospolitej Polskiej prezydentem, premierem, rządem, kancelariom sejmu, sejmem...Jest prezes Jarosław Kaczyński świeć panie nad jego głupotą.
  Prezes i marszałek byli nachlani w nocy alkohol leje się strumieniami na Wiejskiej.

 • munaciello

  Oceniono 30 razy 30

  O, Kaczyński na zdjęciu ma łupież na marynarce.
  Prezes się sypie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX