Powtórzone głosowanie ws. KRS. Lewica: To łamanie zasad demokracji, oszustwo i przestępstwo

Reprezentanci Lewicy nazwali "oszustwem i przestępstwem" powtórzenie głosowania nad wyborem posłów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Domagają się także ujawnienia treści rozmowy marszałek Elżbiety Witek z jedną z posłanek PiS, która przekonywała ją, aby głosowanie powtórzyć, bo PiS może je przegrać.

Po północy z 21 na 22 listopada odbyło się w Sejmie głosowanie, podczas którego wybrano czterech posłów, którzy wejdą w skład nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Gdy posłowie oddali głosy, marszałek Elżbieta Witek zadecydowała, że głosowanie należy powtórzyć, nie podając wyników pierwszego. Decyzję tę poprzedziła jej rozmowa z jedną z posłanek PiS, która przekonywała marszałek do anulowania głosowania.

Na nagraniach dostępnych na stronie internetowej Sejmu słychać słowa posłanki Prawa i Sprawiedliwości skierowane do Elżbiety Witek: "Trzeba anulować, bo my przegramy, za dużo osób po prostu...". Tak też się stało. Marszałek podjęła decyzję o powtórzeniu głosowania, tłumacząc to awarią systemu do oddawania głosów.

Głosowanie nad członkami nowej KRS. Lewica domaga się ujawnienia nagrania

Decyzja marszałek Elżbiety Witek wzbudziła zdecydowany sprzeciw posłów opozycji. Już na sali plenarnej skandowali "Oszustwo!". Po głosowaniu posłowie Lewicy zabrali głos podczas konferencji prasowej.

- Stała się rzecz niebywała, która nie zdarzyła się chyba nigdy dotąd w historii polskiego parlamentaryzmu. Pani marszałek Witek oznajmiła po głosowaniu panu prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, że trzeba powtórzyć głosowanie, "bo je przegraliśmy" - powiedziała rzeczniczka klubu Anna-Maria Żukowska.

Posłanka zaznaczyła, że Elżbieta Witek nie ujawniła wyników pierwszego głosowania i wznowiła je "bez żadnego trybu", aby umożliwić Prawu i Sprawiedliwości obsadzenie wszystkich czterech stanowisk w nowej KRS.

- Stanowczo się temu sprzeciwiamy. To nie tylko łamanie zasad demokracji, ale naszym zdaniem oszustwo i przestępstwo - powiedziała Żukowska.

>>> Tak PiS broniło swoich zmian w sądownictwie

Przewodniczący klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski powiedział, że Lewica wystąpiła z wnioskiem formalnym o przedstawienie wyników głosowania nad wyborem członków KRS. Powiedział także, że Lewica zwróci się do prokuratora generalnego, żądając ujawnienia nagrania z głosowania.

- Nie ma miejsca w polskim parlamencie na łamanie podstawowych zasad demokracji. Polski parlament, uświęcony przyjęciem konstytucji, która miała strzec przed takimi nocami, dzisiaj został tragicznie pogrzebany. Klub parlamentarny Lewicy nigdy się na takie praktyki nie będzie zgadzał - powiedział Gawkowski.

Sejm wybrał czterech członków nowej KRS. To posłowie PiS. "Białoruskie standardy"

W nowej Krajowej Radzie Sądownictwa zasiądzie czterech posłów. O to stanowisko ubiegało się sześcioro kandydatów - Marek Ast, Arkadiusz Mularczyk, Kazimierz Smoliński i Bartosz Kownacki z Prawa i Sprawiedliwości, Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej oraz Joanna Senyszyn z Lewicy. Powtórzone głosowanie zakończyło się zwycięstwem polityków partii rządzącej.

"Głosowanie zostało anulowane z obawy przed przegraną. PiS wprowadza białoruskie standardy w Polsce: głosowanie do skutku, aż wygra partia rządząca" - skomentowała na Twitterze Kamila Gasiuk-Pihowicz. 

Więcej o:
Komentarze (102)
Powtórzone głosowanie ws. KRS. Lewica: To łamanie zasad demokracji, oszustwo i przestępstwo
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 29 razy 23

  - Pani marszałek Witek oznajmiła po głosowaniu panu prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, że trzeba powtórzyć głosowanie, "bo je przegraliśmy

  - Posłanka zaznaczyła, że Elżbieta Witek nie ujawniła wyników pierwszego głosowania i wznowiła je "bez żadnego trybu", aby umożliwić Prawu i Sprawiedliwości obsadzenie wszystkich czterech stanowisk w nowej KRS.
  -----
  Wyjątkowo szybko Witek obnażyła nam swoje PRAWDZIWE OBLICZE I KOMY SŁUŻY, JAKO TEN WIERNY PIES, raczej 'psica',. nie chcąc nazywać jej suką !

 • robson15

  Oceniono 24 razy 20

  Jakoś się temu nie dziwie, przecież wiadomo że PIS posunie się do każdego draństwa łącznie z przestępstwem by ugrać swoje. Co ich obchodzą jakieś zasady parlamentarne czy prawne. Dla nich prawem jest to co postanowi kurdupel z Ciemnogrodzkiej i to wdrażają nawet po trupach. Witek jako marszałek Sejmu to takie samo ubezwłasnowolnione beztalencie, jak Latający Ogrodnik. Może na razie jeszcze sobie nie lata rządowym samolotem do domu, ale to tylko kwestia czasu.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 19 razy 17

  a na choooY nam Sejm i ci wszyscy posłowie, konstytucja i w ogóle prawo?
  ---
  spytajcie Kaczyńskiego jak ma być i będzie i szybciej i taniej...
  wiocha nam wybrała "rządy" i to państwo wygląda jak zabawa na remizie na Podkarpaciu

 • jasmin711

  Oceniono 17 razy 15

  Ha ha..!!! Pani Witek miała stanowić "nową jakość". Owszem, nowa jakość jest - za Kuchcińskiego była Białoruś, a teraz mamy Koreę Północą. Bal na Titanicu trwa, a "suweren" zajęty pałaszowaniem kiełbasy za "plusy"... I niech ktoś mi powie że sami nie zasłużyliśmy na rozbiory.

 • remo29

  Oceniono 16 razy 14

  Wynik głosowania nie zgodził się z ustaleniami w domu prezesa polski, to trzeba było powtórzyć, no co, czego nie rozumiecie?

 • myczyoni

  Oceniono 14 razy 14

  Białoruskie standardy? Ktoś jest zaskoczony postawą PiS?
  Po to ma się władzę by jej używać na użytek partii i w.w. putina.
  Władzy raz zdobytej nie oddadzą.

 • habib78

  Oceniono 13 razy 13

  najsmutniejsze jest to, że Kaczyński sprowadził politykę do poziomu kibicowania drużynie piłkarskiej.
  Wyborcy PiS , nie zadają sobie pytania, czy tak powinno to wyglądać, tyko ślepo skaczą w ogień broniąc tych standardów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX