Ziobro i Gowin przeforsowali swojego kandydata do TK. To prof. Jakub Stelina

Kandydatem PiS do Trybunału Konstytucyjnego jest prof. Jakub Stelina - podał PAP, powołując się na źrodła zbliżone do klubu PiS. W środę niespodziewanie wycofana została kandydatura Roberta Jastrzębskiego.

O tym, że taki scenariusz jest możliwy pisała wcześniej "Gazeta Wyborcza". Według dziennika, zastąpienie Jastrzębskiego przez Stelinę ma na celu "zrobienie miejsca" dla kandydatów Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i Porozumienia Jarosława Gowina.

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka jeszcze w czwartek o godz. 15.30 zajmie się opiniowaniem kandydatury Steliny. Na wieczór (po godz. 21.00) zaplanowano głosowanie na sali plenarnej w sprawie kandydatów na sędziów TK. Głosowaniu zostaną poddane także kandydatury Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza, w środę pozytywnie zaopiniowane przez sejmową komisję. Nowi sędziowie mają zastąpić trzech, których kadencja w Trybunale Konstytucyjnym upływa 3 grudnia.

>>> Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz wideo:

PiS "poobijany". Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin chcą więcej

Jakub Stelina ze środowiskiem PiS związany jest od dawna. W 1999 r. napisał doktorat pod kierunkiem Lecha Kaczyńskiego. Jak pisze „Wyborcza”, jako dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego nie podpisał się pod listem przeciwko ograniczaniu niezależności sądownictwa przez rządzących podpisanym przez innych dziekanów wydziałów prawa. Opiniował również sądowe ustawy dla resortu sprawiedliwości, którym kieruje Ziobro.

Według "GW", z rozmów z osobami ze środowiska PiS wynika, że partia jest "poobijana". Gowin i Ziobro żądają od partii własnych wojewodów i większej liczby wiceministrów. Mają czuć się potraktowani nieuczciwie podczas negocjacji przy tworzeniu rządu.

Więcej w czwartkowej "Gazecie Wyborczej".

Więcej o:
Komentarze (204)
Ziobro i Gowin przeforsowali swojego kandydata do TK. To prof. Jakub Stelina
Zaloguj się
 • zdziwiony6

  Oceniono 58 razy 44

  "napisał doktorat pod kierunkiem Lecha Kaczyńskiego" - to go nobilituje w oczach wyznawców PiS.

 • bombadilwlocie

  Oceniono 42 razy 40

  Żeby wsiąść do jednej łódki z Pawłowicz, Piotrowicz i Wolfgangową trzeba nie mieć rozumu albo zasad, albo jednego i drugiego.

 • jac_l_w

  Oceniono 40 razy 36

  Gowin i Ziobro wstali z kolan i krzyknęli zgodnie: Dość mamy obsadzania TK samymi pisowskimi szujami i miernotami! Przecież my też mamy szuj i miernot bez liku!

 • c.t.k

  Oceniono 26 razy 24

  Nie chodzi o Stelinę, po prostu, w PIS zaczęła się już walka o schedę po Kaczyńskim. Nie bardzo mogę wyobrazić sobie jego rządy po operacji kolan i 6 miesięcznej rehabilitacji na każde z nich. Będą go wnosić do sejmu w lektyce, na wózku, na taczkach?

 • nowyemeryt

  Oceniono 26 razy 24

  Po dołączeniu do TK śmiesznego duetu z PIS , TK przebije Monty Pythona.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX