Posłanki Lewicy spotkały się z Elżbietą Witek. Chcą, by Sejm używał żeńskich końcówek

Sprawa żeńskich końcówek będzie tematem najbliższego posiedzenia Prezydium Sejmu - poinformowała Wanda Nowicka po spotkaniu z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Posłanki Lewicy chcą, żeby na drukach sejmowych i tabliczkach przy miejscach w sali plenarnej były żeńskie końcówki.

W środę obyło się spotkanie posłanek Lewicy z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. "Rozmawiałyśmy o tym, jak sprawić, żeby kobiety były lepiej widzialne w polityce. Pani Marszałkini -  tak jak posłanki Lewicy - widzi Kancelarię Sejmu jako otwarte miejsce dialogu dla wszystkich" - napisała po spotkaniu posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic. Podkreśliła, że rozmowa była merytoryczna i życzliwa.

Posłanki Lewicy spotkały się z Witek. Chcą, by Sejm używał żeńskich końcówek

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu Wanda Nowicka powiedziała, że "jest bardzo duża szansa na to, że ta sprawa zostanie pozytywnie rozwiązana". - Wierzymy, że uda się doprowadzić nam do tego, że posłanki polskiego Sejmu będą się mogły czuć komfortowo, jak u siebie i będą mogły używać języka polskiego w taki sposób, który jest najbardziej zgodny z naszymi przekonaniami i naszymi potrzebami, żebyśmy nie czuły się źle, dyskryminowane i w jakiś sposób wykluczone - mówiła polityczka. Nowicka podkreślała, że posłanki Lewicy są "jak najdalsze od tego, żeby komuś narzucać te formy, zwłaszcza posłankom, które nie są do niej przywiązane".

Do sprawy odniosła się również Joanna Senyszyn. - Brak żeńskich końcówek dowodzi dyskryminacji kobiet. Kiedy powstawały nazwy dla najwyższych stanowisk w państwie, na uczelniach: premier, prezydent, rektor, dziekan - wówczas nikomu nawet nie przychodziło do głowy, że mogą je zajmować kobiety. Myślimy słowami, więc dopóki będą tylko formy męskie, to w świadomości Polaków będzie tkwiło przeświadczenie, że to są stanowiska zarezerwowane dla mężczyzn - mówiła posłanka.

>>> Chcesz wiedzieć więcej o posłankach Lewicy? Zobacz wideo:

Więcej o:
Komentarze (218)
Posłanki Lewicy spotkały się z Elżbietą Witek. Chcą, by Sejm używał żeńskich końcówek
Zaloguj się
 • harari

  Oceniono 59 razy 27

  .
  I takimi właśnie pierdołami przez najbliższe 4 lata bedzie zajmować się Lewica. I to za pieniądze podatnika.
  .

 • a.k.traper

  Oceniono 33 razy 23

  To są prawdziwe problemy polskich kobiet a nie przedszkola, żłobki, zarobki i opłaty.

 • vincento_mocca

  Oceniono 23 razy 21

  Serio, czas upimnieć się o "osoby niebinarne". Moje propozycje: profesorło, żołnierło, posłość, policjantość, nauczycierło...

 • ulcus.rodens

  Oceniono 39 razy 21

  Tak! Dokładnie to jest mi teraz potrzebne. Czekałem na poruszenie tego tematu od czasów rządu Mazowieckiego. Głos na Lewicę nie był stracony! Będzie żyło się lepiej!

 • czarnyminio

  Oceniono 26 razy 18

  Pijane stolarki w porozumieniu z murarkami pobiły na imprezie integracyjnej szklarki i szefcarki końcówkami żeńskimi. Interweniowały policjantki i ratowniczki i dwie feministki -lekarki.

 • kpiarz

  Oceniono 30 razy 18

  No i największe problemy Polski rozwiązane...

 • anita_ani_tamten

  Oceniono 23 razy 15

  Diabeł - diablica
  karzeł - karlica
  orzeł - orlica
  poseł - poślica
  Bo przecież nie posłanka. Reguły języka polskiego są znane...

 • vincento_mocca

  Oceniono 19 razy 15

  To jak? Magistra Inżyniera Doktora Profesora, czy Magisterka Inżynierka Doktorka Profesorka?

 • rav. g

  Oceniono 29 razy 15

  Czy to naprawdę tak trudno zrozumieć, że słowa "prezydent", "rektor", "marszałek" wskazują na urząd, jaki piastuje osoba nań mianowana/wybrana. Urząd nie ma płci. Przecież to nie ma nic wspólnego z dyskryminacją kogokolwiek... Ciekawe, że w PZPR pierwszy sekretarz zawsze był meżczyzną, to jakoś nikomu nie przeszkadzało i nie pamiętam, żeby ktokolwiek próbował dorabiać do tego żeńską końcówkę - pierwsza sekretarka?...sekretarzyni..??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX