Sondaż powyborczy CBOS. Co zmienił pierwszy miesiąc w nowym Sejmie? Zyskuje Lewica

Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że w ciągu pierwszego miesiąca nowych rządów w praktyce zmieniło się bardzo niewiele. Wyniki poparcia dla największych partii politycznych pozostają na mniej więcej tym samym poziomie, co przed wyborami.

"Miesiąc po wyborach parlamentarnych stabilne pozostaje poparcie dla głównych sił politycznych, które w efekcie ostatnich wyborów zdobyły mandaty poselskie" - podaje CBOS publikując wyniki swojego najnowszego sondażu powyborczego. Respondenci deklarujący zamiar udział w wyborach do Sejmu podali niemal takie same odpowiedzi, jak podczas poprzedniego badania.

Wyniki sondażu powyborczego CBOS

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w listopadzie, to 45,7 proc. badanych zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość. W październiku to samo deklarowało 45,8 proc. uczestników sondażu. Z kolei w wyborach PiS zdobyło 43,59 proc. realnych głosów, co dało w praktyce 235 mandatów poselskich.

W najnowszym badaniu CBOS widać z kolei nieznaczny wzrost poparcia dla Koalicji Obywatelskiej - w tym rozdaniu komitety PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i Zielonych uzyskały łącznie wynik  20 proc. - w porównaniu do 19,1 proc. z października. W październikowych wyborach KO zdobyło z kolei 27,4 proc. głosów i 134 mandaty w Sejmie.

W badaniach przeprowadzonych przez CBOS w dniach 7-17 listopada widać także, że większe zaufanie respondentów zdobyli politycy SLD. Zdobyli 11,6 proc. głosów w porównaniu do 9,2 proc. z października (12,56 proc. w wyborach i 49 mandatów w Sejmie). Podobnie jest w przypadku PSL - deklarowane poparcie wzrosło z 8 do 8,8 proc. W czasie wyborów ta partia zdobyła 8,55 proc. wszystkich głosów i 30 mandatów poselskich.

Również Konfederacja cieszy się minimalnie większym wynikiem w nowym sondażu - z 5,5 proc. wzrósł do 6,2 proc. W wyborach to ugrupowanie zdobyło 6,81 proc. wszystkich głosów, co przełożyło się na 11 mandatów poselskich.

Oglądaj też: Prof. Antoni Dudek komentuje wyniki wyborów: To historyczny sukces, ale w PiS-ie jest poczucie skrywanego rozczarowania:

Więcej o:
Komentarze (83)
Sondaż powyborczy CBOS. Pierwszy miesiąc nowej kadencji Sejmu nic nie zmienił
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 42 razy 30

  Pewnie rządowy telewizor zapomniał poinformować kochany elektorat pana prezesa, że akcyza na gorzałkę i fajki pójdzie w górę.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 26 razy 22

  Dajcie spokój z tymi sondażami.
  Niczego to dyskusji nie wnosi.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 20 razy 14

  PiSuarom minimalnie spadło, pozostałym urosło. Widać, że straty odnotowała partia Trudno Powiedzieć.

 • kasle

  Oceniono 15 razy 11

  na razie zaplacimy miliardy emerytom na trzynaske za oddane na PIS glosy w wyborach.
  Placimy im, azeby mieli na korupcje wyborcza i sondazowa.
  Kraj znalazl sie w roli zakladnika populistow i ich beneficjentow.
  Obnizka wieku emerytalnego zwiekszyli rzesze biorcow, ktorym mozna na przynete cos rzucic.

 • 1977weryfikator

  Oceniono 13 razy 5

  Ma sens żeby ustalić kiedy poparcie dla PIS spadnie do 35%.

 • tcas

  Oceniono 4 razy 4

  CBOS i wszystko jasne. Polska jest potęgą, a ludziom już się żyje dostatniej, a że na kolanach przed czarnymi, no cóż taka cena wniebowstąpienia.

 • sunzi15

  Oceniono 4 razy 4

  Niech PiS swoje dywersyjno-propagandowe sondaze
  w dude wsadzi.
  A Gazeta nie musi byc tuba PiSowskiej indoktrynacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX