Kto jest kim w nowym rządzie Morawieckiego? "W większości jesteście tymi, którzy już się sprawdzili"

W piątek zaprzysiężono nowy rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Nowy gabinet liczy dwadzieścia resortów - nie ma w nim np.  Ministerstwa Energii, są za to resorty nowe, m.in. Ministerstwo Aktywów Państwowych, na czele którego stanął Jacek Sasin. Co jeszcze trzeba wiedzieć o składzie nowego rządu?

W piątek po godzinie 14.30 w Pałacu Prezydenckim został uroczyście zaprzysiężony nowy rząd Mateusza Morawieckiego, który jeszcze tego samego dnia zbierze się na pierwszym posiedzeniu. Mateusz Morawiecki, który po raz drugi objął funkcję premiera RP, tymczasowo pokieruje także Ministerstwem Sportu.

Czytaj też: Andrzej Duda powołał nowy rząd. Mateusz Morawiecki z podwójną funkcją

Nowy rząd Mateusza Morawieckiego. "W większości przypadków jesteście tymi, którzy już się sprawdzili"

- W większości przypadków jesteście państwo tymi, którzy sprawdzili się już, czasem już wielokrotnie, w służbie dla Rzeczypospolitej - mówił prezydent Andrzej Duda na zaprzysiężeniu nowego składu gabinetu premiera. Zgodnie z jego zapowiedzią, w nowym rządzie nie ma wielu nowych nazwisk. Zmieniły się za to nazwy niektórych resortów, a niektórzy ministrowie objęli nowe funkcje. O jakie zmiany chodzi? W nowym rządzie nie będzie już Ministerstwa Energii, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Powstały za to nowe resorty: Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Zarządzania Funduszami, Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Klimatu. Skład nowego rządu przedstawiamy poniżej. Brakuje w nim tylko nazwiska ministra sportu, które ma być znane w ciągu dwóch tygodni. 

 • Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego - Piotr Gliński
 • Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego - Jarosław Gowin
 • Wicepremier, minister ds. aktywów państwowych - Jacek Sasin
 • Minister infrastruktury - Andrzej Adamczyk
 • Minister rolnictwa i rozwoju wsi - Jan Krzysztof Ardanowski
 • Minister spraw zagranicznych - Jacek Czaputowicz (pion europejski będzie częścią KPRM-u, kierować będzie nim obecny wiceszef MSZ Konrad Szymański)
 • Minister obrony narodowej - Mariusz Błaszczak
 • Minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych - Mariusz Kamiński
 • Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej - Marek Gróbarczyk
 • Minister rozwoju - Jadwiga Emilewicz
 • Minister finansów - Tadeusz Kościński
 • Minister rodziny, pracy i polityki społecznej - Marlena Maląg
 • Minister edukacji narodowej - Dariusz Piontkowski
 • Minister członek Rady Ministrów. - Michał Woś
 • Minister cyfryzacji - Marek Zagórski
 • Minister zdrowia - Łukasz Szumowski
 • Minister sprawiedliwości, prokurator generalny - Zbigniew Ziobro
 • Minister klimatu - Michał Kurtyka
 • Minister funduszy i polityki regionalnej - Małgorzata Jarosińska-Jedynak
 • Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - Michał Dworczyk

Wiadomo już, że we wtorek 19 listopada w Sejmie premier Mateusz Morawiecki wygłosi swoje expose. Wtedy również ma odbyć się głosowanie nad wotum zaufania dla jego rządu. 

Więcej o:
Komentarze (26)
Kto jest kim w nowym rządzie Morawieckiego? "W większości jesteście tymi, którzy już się sprawdzili"
Zaloguj się
 • chi-neng

  Oceniono 14 razy 8

  Cóż to ma za znaczenie, kto z nich i na jakim stołku siedzi, oraz gdzie te zmiany i prezentacje ‘nowych rządów’ są suwerenowi przedstawiane; w Pałacu Prezydenckim, bądź w parlamencie...

  Jest tylko jeden, który rządzi, kieruje, a co najważniejsze i NAJGORSZE, decyduje o losach całej Polski z własnego, prywatnego ‘ Głównego Kaczosępiego Gniazda = czytaj Głównej Siedziby Najwyższych Władz Polski’ na Żoliborzu; niejaki zwykły poseł, szaman i boss w jednej osobie sekto-mafii piso-kościelno-naziolskiej?

 • artur702

  Oceniono 7 razy 5

  Sprawdzili się w niszczeniu naszej Ojczyzny.
  W cztery lata pisopatom udało się odepchnąć od Polski wielu naszych przyjaciół w Europie i na świecie, udało się zniszczyć i rozbroić polską armię, całą najlepszą kadrę oficerską wysłać na emerytury, kompletnie zniszczyć polski przemysł zbrojeniowy, fałszować polską historię, niszczyć polską kulturę i polskie obyczaje, zniszczyć polską praworządność, polską prokuraturę, polskie sądownictwo, zniszczyć Trybunał Konstytucyjny, zniszczyć Krajową Radę Sądownictwa, ubezwłasnowolnić NIK, zniszczyć idealnie działający system edukacji oraz wpędzić dzieci i ich rodziców w beznadziejną sytuację traumy i nieustannego stresu, silnie przetrzebić z drzew polskie lasy i parki narodowe, wystrzelać dziką zwierzynę, niszczyć polskie rolnictwo i polskie stadniny koni arabskich, zniszczyć doszczętnie polską ochronę zdrowia, nadal zanieczyszczać polską atmosferę trującym, śmiercionośnym smogiem, sprzyjać okradaniu aptek z tanich leków by odsprzedawać je na zachodzie Europy z wielokrotnym zyskiem przyczyniając się do śmierci wielu chorych polskich pacjentów, w Ministerstwie Sprawiedliwości kierowanym przez Zbigniewa Ziobro stworzono zorganizowaną grupę przestępczą szczującą i szkalującą polskich sędziów, w Ministerstwie Finansów kierowanym przez Mariana Banasia stworzono zorganizowaną grupę przestępczą złożoną z najbliższych współpracowników Mariana Banasia okradającą Skarb Państwa poprzez wyłudzenia podatku VAT na podstawie lipnych faktur. Pisopaci to bandycka szajka wrogów Polski i Polaków, zdradziecka mafia gangsterów okupująca naszą Ojczyznę, Polskę, z Jarosławem Kaczyńskim na czele.

 • mer-llink

  Oceniono 11 razy 5

  Pan Tadeusz Kościński? Zagadkowa postać....
  A co by się stało, gdyby tak w IPN - ZBiór Zastrzeżony i w Archiwach MSW sprawdzono,, czy powołany ministra finansów pan Kościński nie był kiedyś agentem TW? Dyrektorował w londyńskim oddziale Banku Handlowego przed rokiem 1990. A więc za PRL-u. Wiadomo, że wszelkie ekspozytury polskich banków za granicą, biura LOTu, Instytuty Polskie słuzyły za przykrywkę dla PRL-owskiego wywiadu. Nie tylko gospodarczego, bo i dla czystego szpiegostwa. W takich zagranicznych placówkach za PRL-u nawet na stanowisku recepcjonistki pracowała agentka. A co dopiero na dyrektorskim stołku? W dodatku nie byle gdzie, bo w Londynie? Może warto to wyjaśnić?

 • oloros11

  Oceniono 3 razy 3

  jest gorzej niż za PZPR - tam przynajmniej mieli poczucie humoru i nazwisko ministra korelowało dobrze z ministerstwem np. budownictwa Glazur a Obrony Oliwa itd.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 3 razy 3

  Tam każdy jest nikim :-)
  Dlatego Kreml ich namaścił :-)

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 3 razy 3

  Marionetki łącznie z najważniejszą kukłą Pinokiem Morawieckim, nie mają nic do powiedzenia. Mogą poprosić o zmianę koloru sznurków, ale tu żoliborski kołtun pociągający za nie, ma swoje preferencje.

 • kierowca.bombowca

  Oceniono 3 razy 3

  A czy to ważne? Przecież i tak o wszystkim decyduje szeregowy poseł z Żoliborza.

 • jacekczewa

  Oceniono 5 razy 3

  "...sie sprawdzili".......we włażeniu w dupę kaczorowi.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX