Antoni Macierewicz nie powiedział "ślubuję". Przysięga nieważna? Posłowie KO: On nie jest posłem

Antoni Macierewicz w nieprawidłowy sposób złożył ślubowanie, co zgodnie z regulaminem Sejmu oznacza, że nie jest posłem - przekonują posłowie Koalicji Obywatelskiej. Marszałek senior wprawdzie wypowiedział słowa przysięgi, ale na koniec nie dodał kluczowego "ślubuję", co potwierdzono w sejmowym protokole.

Wraca sprawa ślubowania Antoniego Macierewicza. Przypomnijmy, że podczas wtorkowego posiedzenia Sejmu marszałek senior najpierw poinformował posłów, jaka będzie kolejność ślubowania, a potem odczytał pełną treść przysięgi o treści:"Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej".

Po wypowiedzeniu tych słów dodał od siebie "Tak mi dopomóż Bóg", nie powiedział jednak kluczowego "ślubuję". Gdy został o to poproszony przez sekretarza Sejmu, zwrócił się do posłów słowami, że przecież już złożył przysięgę, ponieważ użył słowa "ślubuję" w odczytanej przysiędze. - Jak państwo słyszeli, zakończyłem moją przysięgę poselską słowem "ślubuję". A teraz bardzo proszę sekretarzy o kontynuowanie - przekonywał następnie.

Macierewicz ślubował w nieprawidłowy sposób? "Nie jest posłem"

Posłowie opozycji już wcześniej wskazywali, że Macierewicz złożył przysięgę w nieprawidłowy sposób. Teraz powołują się na zapis sejmowego sprawozdania stenograficznego, w którym również odnotowano brak kluczowego "ślubuję" w przysiędze Macierewicza. Przekonują, że zgodnie z regulaminem Sejmu Macierewicz nie jest posłem na Sejm nowej kadencji. 

 "Brak złożenia ślubowania to zrzeczenie się z mandatu. Macierewicz nie jest posłem na Sejm IX" - napisał na Twitterze poseł Michał Szczerba.

"Ze stenogramu wynika, że Macierewicz też od razu skłamał mówiąc, że na koniec powiedział "ślubuję". Skoro prezydent Duda desygnował oszusta na marszałka seniora to teraz ma za swoje. Nie potrafił złożyć ślubowania i skłamał na oczach całej Polski. Kompromitacja na całego!" - stwierdził z kolei Tomasz Siemoniak. 

Poseł PiS Daniel Milewski, który prowadził wówczas zaprzysiężenie posłów, ocenił w rozmowie z Wp.pl, że Macierewicz zakończył przysięgę inaczej niż zwykle, ale jego zdaniem "było to prawidłowe", a marszałek senior nie zasługuje na ataki. - Wypowiedział "ślubuję" odczytując pełną rotę przysięgi - zaznaczył. 

W podobnym tonie wypowiedział się w rozmowie z portalem konstytucjonalista i prawnik, dr Ryszard Balicki. - Nie dotrzymano konwencji, którą opisuje regulamin Sejmu. Nie widzę tu aż tak rażącego błędu, który powodowałby sankcję w postaci utraty mandatu - skomentował w rozmowie w Wp.pl.

>>> Przysięga poselska Antoniego Macierewicza. Marszałek senior zapomniał powiedzieć "ślubuję". Zobacz nagranie:

Więcej o:
Komentarze (218)
Antoni Macierewicz nie powiedział "ślubuję". Przysięga nieważna? Posłowie KO: On nie jest posłem
Zaloguj się
 • pisowski_niedouk

  Oceniono 92 razy 74

  Ja jestem pełen podziwu, że na tego psychola głosowało kilkadziesiąt tysięcy wyborców. Jakim trzeba być jełopem, żeby oddać głos na zwykłego głupka?

 • krynolinka

  Oceniono 78 razy 52

  Pan Jarosław zaświadczy, że słyszał, Witek przyklepie, stenogram poprawią pisiorki i tradycyjnie można będzie Antoniemu skoczyć na jego osobistą trampolinę. Nie takie cuda, wianki się już odwalały.

 • polak666maly

  Oceniono 76 razy 46

  swironi nawet przysiege potrafi spieprzyc.

 • jozinzpolski

  Oceniono 30 razy 30

  Pan Antoni Macierewicz jest człowiekiem HONORU. Zawsze dotrzymije słowa. Obiecał że zlikwiduje WSI i teraz nie mamy wojskowego wywiadu ani kontrwywiadu. Obiecał że zmieni armię więc mamy 1200 kształtnych oluszowycj misiów, tonę krówek "ciągutek" i długopisy bojowe z latarką
  Pan Antoni dotrzymał słowa i totalni powinni brać z Niego przykład

 • koment22

  Oceniono 46 razy 26

  Wreszcie pacjenci placówek zamkniętych zostali docenieni - ich przedstawiciel nadzorował pierwsze posiedzenie parlamentu.

 • burn74

  Oceniono 38 razy 22

  Duda powinien honorowo zrezygnować z kandydowania na II kadencję.Wystawienie takiego osobnika na Marszałka Seniora przekreśla definitywnie jego reelekcję.

 • spyderman2

  Oceniono 21 razy 19

  anatolij macierewic to ruska agentura, on ślubował kremlowi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX