Marszałek Tomasz Grodzki w oficjalnym orędziu: Senat nie będzie narzędziem do blokowania Sejmu

- W tej kadencji naród w swojej zbiorowej mądrości zdecydował, że w Sejmie przewagę będzie miał obóz rządzący, a w Senacie - opozycja, czy raczej demokratycznie wybrana większość - mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki w oficjalnym orędziu, które zostało wygłoszone na antenie TVP 1. - Jeśli ktoś by się obawiał, że Senat będzie narzędziem do blokowania Sejmu, jest w całkowitym błędzie - zaznaczył.

O godzinie 20 w TVP 1 wyemitowano orędzie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, który został wybrany większością głosów opozycji, pokonując Stanisława Karczewskiego z PiS. Kilka godzin wcześniej Grodzki wyraził obawę, że telewizja publiczna może nie chcieć wyemitować jego orędzia, choć obowiązek ten jest regulowany przez Ustawę o radiofonii i telewizji.

Czytaj więcej: TVP ma wyemitować orędzie marszałka Tomasza Grodzkiego. "Kurski nie robi mi łaski"

Orędzie Tomasza Grodzkiego. "Nie wolno nam zmarnować tego mandatu"

Szanowni Państwo, wierzę, że służąc w służbie prawdy wyborcy powinni mieć pełne prawo do wiedzy na temat najważniejszych instytucji naszego kraju. Dlatego jest mi miło poinformować państwa, że Senat RP X kadencji wybrał swoje władze i przystąpił do pracy
W tej kadencji naród w swojej zbiorowej mądrości zdecydował, że w Sejmie przewagę będzie miał obóz rządzący, a w Senacie - opozycja, czy raczej demokratycznie wybrana większość

- mówił Grodzki w orędziu, dodając, że taki układ głosów "przywraca w pewnym stopniu równowagę w zmaganiach politycznych, ale jednocześnie nakłada ogromną odpowiedzialność za słowa, czyny i decyzje".

Nie wolno nam zmarnować tego mandatu otrzymanego od milionów wyborców. W Sejmie, ale także w Senacie, widać wyraźnie, że siłą naszego społeczeństwa jest różnorodność, za którą idzie kreatywność i energia Polek i Polaków, których nigdy nie da się wtłoczyć w ramy jednej, sztywnej, czasem dziwacznej ideologii. Przekonali się o tym komuniści i przekonają wszyscy, którzy podejmują takie próby skazane na niepowodzenie w krótszym lub dłuższym czasie

- podkreślił marszałek Senatu.

Grodzki podkreślił też, że Senat z założenia nie będzie służył do blokowania prac Sejmu.

Będziemy przyjmować ustawy sejmowe i jeśli uznamy je za dobre, to uchwalimy. Jeśli będą wymagały poprawek, to poprawimy. Będę także oczekiwał od Senatu tworzenia własnych ustaw. Jeśli ktoś by się obawiał, że Senat będzie narzędziem do blokowania Sejmu, jest w całkowitym błędzie

- dodał.

W swoim orędziu marszałek Senatu podkreślał też, że nadrzędnym jest przyjęcie założenia, że "wszyscy Polacy są równi, niezależnie od charakteru, przekonań czy rasy".

- Nikomu nie wolno dzielić ludzi na lepszych czy gorszych, gdyż przeczy to szacunkowi dla przyrodzonej godności człowieka. Tylko wtedy, gdy spowodujemy, że wszyscy będziemy czuli się w naszym pięknym kraju szczęśliwi i spokojni o swój los, będziemy mogli uwolnić ogromną energię, która drzemie w naszym narodzie i która może przekształcić się w niezwykłe osiągnięcia i dokonania. Tylko wtedy będziemy mogli zapewnić naszym dzieciom, wnukom, i nam samym bezpieczeństwo i dobrobyt - zaznaczył.

Więcej o:
Komentarze (401)
Marszałek Tomasz Grodzki w oficjalnym orędziu: Senat nie będzie narzędziem do blokowania Sejmu
Zaloguj się
 • hipo krater

  Oceniono 141 razy 119

  Miło było słyszeć piękny i normalny język kulturalnego i przyzwoitego człowieka , który nie dał się skorumpowac złym ludziom.

 • wujekdolf

  Oceniono 119 razy 93

  pisiory pierwszy raz od bardzo dawna usłyszały mądrego, umiejącego się poprawnie wysłowić i zrównoważonego polityka w "jedynce" - nie jakiegoś macierewicza albo morawieckiego - to musiał być szok :)

 • wgrego

  Oceniono 65 razy 57

  pierwszy raz od kilku lat miałem tv na piswizji, i pierwszy raz od kilku lat ktoś mówił coś mądrego, bez atakowania ordynarnie i chamsko innych....

 • biesczad1

  Oceniono 73 razy 55

  Jak mawia niepokorna, niezależna i apolityczna publicystka Asia Lichocka {na co dzień posłanka PiSu}: SŁYCHAĆ WYCIE? ZNAKOMICIE!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX