PE przegłosował rezolucję ws. edukacji seksualnej w Polsce. "Mamy XXI wiek, a nie średniowiecze"

W czwartek 14 listopada Parlament Europejski zajął się rezolucją w sprawie edukacji seksualnej w Polsce. Za dokumentem zagłosowało 471 europosłów, 128 było przeciw, a 57 wstrzymało się od głosu.

Przypomnijmy, że w połowie października tego roku do Sejmu trafił obywatelski projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada karę więzienia za "propagowanie lub pochwalanie podejmowania przez małoletniego obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej". Krytycy tego projektu wskazują, że w praktyce oznacza on penalizację edukacji seksualnej. Podobnego zdania jest Parlament Europejski, który przyjął w tej sprawie rezolucję.

>>>Tak wyglądało głosowanie:

Parlament Europejski sprzeciwia się penalizacji edukacji seksualnej w Polsce

W rezolucji apeluje się, aby polski parlament wstrzymał się od przyjęcia proponowanego projektu ustawy i zapewnił młodym ludziom dostęp "do kompleksowej edukacji seksualnej". Europarlamentarzyści uważają, że karanie więzieniem "propagowania lub pochwalania" obcowania płciowego przez nieletnich, może zagrażać m.in. nauczycielom, pracownikom służby zdrowia, organizacjom społeczeństwa obywatelskiego, dziennikarzom, rodzicom i opiekunom prawnym.

W internecie pojawiają się pierwsze komentarze w sprawie przyjętej przez Parlament Europejski rezolucji. 

"PE przyjął właśnie zdecydowaną większością rezolucję potępiającą projekt ustawy o edukacji seksualnej w Polsce. Europosłowie PIS jak zwykle byli w mniejszości. To bardzo klarowny przekaz: mamy XXI wiek, a nie średniowiecze. Polskie dzieci mają prawo do rzetelnej edukacji" - napisał na Twitterze lider Wiosny Robert Biedroń. 

W podobnym tonie wypowiedział się europoseł Koalicji Europejskiej Andrzej Halicki. 

"Parlament Europejski wyraźnie przeciw kryminalizacji, wyraźnie za odpowiedzialną i dostosowaną do wieku edukacją seksualną. Nie ma zgody na karanie za edukowanie"

Więcej o:
Komentarze (521)
PE przegłosował rezolucję ws. edukacji seksualnej w Polsce. "Mamy XXI wiek, a nie średniowiecze"
Zaloguj się
 • baska_w5

  Oceniono 112 razy 96

  Niestety średniowiecze i ciemnota w Polsce panują w najlepsze i pogłębiają się. Wg prezesa Polska ma misję krzewienia i utrwalania dorobku chrześcijaństwa, co oznacza walkę z rozumem i nauką.

 • hefajstos1

  Oceniono 65 razy 57

  Polski kołtun boi się edukacji seksualnej.
  On został znaleziony w kapuście, a jego dzieci będą rodzicami w wieku 13-14 lat. I będą chorowały na wszelkie możliwe choroby przenoszone drogą płciową.

 • state77

  Oceniono 49 razy 45

  A czy Jarosław w ogóle wie skąd się biorą dzieci? Może warto zapytać!

 • antropoid

  Oceniono 42 razy 30

  PE jest naiwny jak 5-latek - w Polsce rządzi ePiSkopat, a dopóki rządzi XXI wiek, z jego wiedzą i nauką nie ma tu wstępu.

 • ryyys

  Oceniono 35 razy 29

  Kto ma XXI wiek, to ma.
  Tu jest Polska, czyli rezerwat Średniowiecza.
  Amen.

 • zimman

  Oceniono 32 razy 28

  A Kaczyński tak liczył, że podkupi ze 250 europosłów...

 • stefan-50

  Oceniono 37 razy 27

  Durniom z PiSu i innych podobnych kamaryli i tak to do myślenia nie da, najwyżej stwierdzą ze to atak na Polskę inspirowany przez PO i Tuska.

 • polak666maly

  Oceniono 34 razy 26

  w sredniowieczu latwiej bylo trzymac wiernych za morde, to i tesknoty do tych czasow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX