"Panie marszałku, ślubuję". Przysięga Macierewicza wywołała poruszenie w Sejmie

Czy Antoni Macierewicz złożył ślubowanie poselskie? Tak, tylko w nietypowy sposób, który wywołał porusznie wśród posłów, ale też i sekretarzy Sejmu, którzy zawracali uwagę marszałkowi seniorowi.

Podczas pierwszego, inauguracyjnego posiedzenia Sejmu IX kadencji, pojawiły się wątpliwości wokół ślubowania marszałka seniora Antoniego Macierewicza. Kierujący pracami Sejmu Macierewicz poinformował posłów, jaka będzie kolejność ślubowania i co należy zrobić, po czym odczytał pełną treść przysięgi:

Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej.

"Panie marszałku, "ślubuję"

Następnie dodał od siebie "Tak mi dopomóż Bóg". Wtedy też sekretarz Sejmu odczytał imię i nazwisko Macierewicza, wywołując go w ten sposób - zgodnie z zasadami - by wypowiedział słowo "ślubuję".

Zamiast tego Macierewicz odpowiedział "dziękuję", a w ławach poselskich wzniosły się głosy poruszenia. Sekretarz zresztą próbował ratować sytuację, dopraszając się:

Panie marszałku, ślubuję.

Antoni Macierewicz znowu nie zareagował, ale zwrócił się do posłów słowami, że przecież już złożył przysięgę, ponieważ użył słowa "ślubuję". Chodziło mu o odczytaną wcześniej przez siebie przysięgę.

Więcej o:
Komentarze (196)
Pierwsze posiedzenie Sejmu. Tak ślubował Antoni Macierewicz. "Panie marszałku, ślubuję"
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 142 razy 130

  Antoni już parę lat temu złożył swoje ślubowania w rosyjskiej Dumie, więc nie było potrzeby powtarzania ślubowania w Sejmie.

 • polakadam

  Oceniono 88 razy 86

  Wybór Antoniego Macierewicza na marszałka seniora był szokiem dla wielu Polaków. Głos w tej sprawie zabrał także nestor polskiego dziennikarstwa Andrzej Bober. - Powiem krótko: nas**ał nam Macierewicz na głowy. Nie tym, że śpiewał hymn do mikrofonu, nie dlatego, że zapomniał o byłym prezydencie Kwaśniewskim, ale własnymi fobiami, kłamstwami, Smoleńskiem, agresją. A wszystko to pod skrzydłami PAD, który najpierw go namaścił, a potem wszystkim dziękował i namawiał do przekazywania sobie znaku pokoju (podawanie rąk). Szczyt hipokryzji. Banaś bił brawo. W bufecie podawano parówki i puszki z energetyzującymi napojami. Wstyd, wielki wstyd - komentował na Facebooku dziennikarz.

 • bogdan_mowi_bankowy

  Oceniono 86 razy 80

  Dla wszystkich ciekawych historii polecam książki Piątka o w/w Macierewiczu.

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 72 razy 70

  Po co miał ślubować w Sejmie , kiedy on już dawno zaślubiony jest Wielkiemu Bratu ze Wschodu.

 • jego-wysokosc

  Oceniono 59 razy 59

  Czy posłowie i senatorowie nie powinni przed ślubowaniem przechodzić obowiązkowych badań psychiatrycznych?

 • gabkwi

  Oceniono 54 razy 54

  Przecież to jasne - wyłgał się od ślubowania, bo nie ma zamiaru tego przestrzegać.

 • niktwazny126

  Oceniono 48 razy 48

  I tak dziwne, że nie ogłosił: Panie PREZESIE, ślubuję wierność dozgonną i dziękuję za wszystkie łaski.

 • ola-blue

  Oceniono 44 razy 42

  Chytra bestia. Slubował, aby nie ślubowac. Tak jak dochodził, aby nie dojśc...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX