Nieobowiązkowe "Tak mi dopomóż Bóg" wypowiedziało niemal 80 proc. posłów. A to i tak najmniej od 2005 roku

21 proc. posłów podczas ślubowania nie wypowiedziało frazy "Tak mi dopomóż Bóg". To niewielki odsetek, ale i tak największy od 2005 roku. Do Boga nie odwoływała się Lewica, część posłów KO i dwie osoby z PSL-Koalicji Polskiej.

Oko.press wylicza, że podczas wtorkowej inauguracji Sejmu nieobowiązkową frazę "Tak mi dopomóż Bóg" dodało do ślubowania 361 osób, czyli 79 proc. wszystkich posłów. Do Boga nie odwoływali się posłowie Lewicy, 46 ze 133 parlamentarzystów z Koalicji Obywatelskiej i dwie osoby z PSL. Łącznie proste "ślubuje" wypowiedziało 97 osób. Znacznie częściej były to posłanki (36 proc. wszystkich kobiet w Sejmie) niż posłowie (15 proc. wszystkich mężczyzn).

Dwoje posłów postanowiło dodać jeszcze inną formułę. Anna Maria Siarkowska i Grzegorz Braun po "ślubuję" dodali: "Tak mi dopomóż Panie Boże wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci". Z kolei trójka posłów, która nie odwoływała się do Boga, pokazała przywiązanie do innych wartości - Anita Sowińska rozciągnęła szalik z napisem "konstytucja", Magdalena Filiks miała na sobie koszulkę z tym samym napisem i trzymała egzemplarz konstytucji w ręku, a Maciej Konieczny uniósł zaciśniętą pięść lewej ręki, by zademonstrować wierność wartościom socjalistycznym. 

Maciej KoniecznyMaciej Konieczny sejm.gov.pl

Coraz więcej posłów odwoływało się do Boga

Sonar.wyborcza.pl przypomina, jak było w poprzednich kadencjach. Pierwszym posłem, który po "ślubuję" dodał "Tak mi dopomóż Bóg" był Roman Andrzejewski z Porozumienia Centrum. Wówczas rota ślubowania nie uwzględniała odwołania do Boga i wypowiedziało ją tylko 70 posłów.

W Sejmie z 1993, zdominowanym przez SLD i PSL, jedynie 17 osób odwołało się do Boga. Wtedy jeszcze również marszałek senior nie informował o możliwości dodania zwrotu "Tak mi dopomóż Bóg". W 1997 roku zaś, po zwycięstwie wyborczy AWS, do Boga odwołało się 257 posłów. Wtedy pierwszy raz marszałek informował: "Zgodnie z art. 2 ust. 3 regulaminu Sejmu ślubowanie odbywa się w ten sposób, że po odczytaniu roty każdy z kolejno wywołanych posłów, powstawszy, wypowiada słowo 'ślubuję'. Poseł może dodać zdanie: 'Tak mi dopomóż Bóg'".

Poniżej lista wszystkich posłów, którzy nie wypowiedzieli w ślubowaniu "Tak mi dopomóż Bóg":

Więcej o:
Komentarze (260)
Nieobowiązkowe "Tak mi dopomóż Bóg" wypowiedziało niemal 80 proc. posłów. A to i tak najmniej od 2005 roku
Zaloguj się
 • viaac

  Oceniono 63 razy 53

  Wg prawaków Polska musi być katolicka, nie laicka. Czy ktokolwiek wie może jakie KORZYŚCI Polska ma z sojuszu z kościołem rk? Będąc krajem laickim mielibyśmy więcej pieniędzy na infrastrukturę, edukację i inne cele. A co nam DAJE kościół?

 • state77

  Oceniono 42 razy 30

  A dwie osoby (jedna z PiS i Braun) dodały jeszcze więcej: w trójcy jedyny i wszyscy święci... i coś tam jeszcze... więc zachodzi pytanie czy ich slubowanie jest ważne???

 • daniella-63

  Oceniono 23 razy 21

  A co Bog ma wspolnego z polityka. ONR i Mlodziez Wszechpolska ma na ustach Boga a zachowuja sie jak barbarzyncy.

 • pan.szklanka

  Oceniono 43 razy 21

  Uspokajam. To nie jest tak, że przeszło 80% osób stanowiących w tym kraju prawo, to wariaci proszący o pomoc nieistniejący (a według Biblii bardzo mściwy i okrutny) byt.
  Większość z tych 80% to konformiści, ewentualnie ludzie absolutnie bezrefleksyjni.
  Uff...

 • jahodovy

  Oceniono 32 razy 20

  Po co posłowie, senatorowie, po co Sejm, Senat, cały ten rząd? Rozwiązać to wszystko, rozpędzić do kapliczek i kościołów i nakazać modlitwę o ojczyznę.

 • lakman

  Oceniono 20 razy 18

  Będę głosował na pozostałe 21%, które nie zawraca Bogu du(d)y.

 • aniaq13

  Oceniono 23 razy 17

  Nie mam nic przeciwko przysięganiu na Boga. Ale ten krzyż z senatu (i z sejmu!) powinien ZNIKNĄĆ.
  Bo jest wyrazem NIEUPRAWNIONEJ dominacji jednej religii nad innymi i nad niewierzącymi obywatelami polskimi.

 • sloncenadnami

  Oceniono 17 razy 17

  zrzucanie na Boga odpowiedzialności za swoje czyny, oraz o wstawiennictwo Boga, jest po prostu dziecinne

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX