Macierewicz na pierwszym posiedzeniu Sejmu mówił o ideologii gender i konstytucji. Opozycja zaczęła skandować

12 listopada odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu IX kadencji. Obrady otworzył marszałek senior Antoni Macierewicz, któremu funkcję tę powierzył prezydent Andrzej Duda. W jego przemówieniu nie zabrakło odwołań do bieżącej polityki.

W pierwszych słowach swojego przemówienia marszałek senior Antoni Macierewicz podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za "istotne przemówienie inaugurujące", po czym powitał prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, którego wcześniej pominął. Następnie zwrócił się "do wszystkich Polek i Polaków, do narodu polskiego, którego poświęcenie, wytrwałość i ofiarność, doprowadziły w długim procesie po 1989 roku do odzyskania niepodległości".

Marszałek Sejmu mówił m.in. o tradycji harcerskiej, Komitecie Obrony Robotników, a następnie o Solidarności. 

- To wielkie odrodzenie narodowe próbowano złamać działaniami zbrojnej grupy przestępczej, kierowanej przez aparat komunistyczny, wydając wojnę narodowi polskiemu w 1981 roku. Zbrodnia stanu wojennego wciąż nie została ukarana i nie wyciągnęliśmy konsekwencji wobec odpowiedzialnych. Stan wojenny to nie tylko setki zabitych, w tym księży zamordowanych podczas rozmów Okrągłego Stołu. To także tysiące więzionych, wyrzuconych z pracy i skazanych na emigrację. (...) To także ponowna próba wykreślenia z polskiej historii prawdy o okupacji sowieckiej, o bohaterskim zbrojnym oporze żołnierzy wyklętych, niezłomnych - powiedział Antoni Macierewicz.

>>> Macierewicz zainaugurował posiedzenie Sejmu. Hymn zaśpiewał jak Górniak w Korei

Pierwsze posiedzenie rządu. Antoni Macierewicz mówił m.in. o katastrofie smoleńskiej

Marszałek senior podkreślił, że podczas ostatnich czterech lat dokonano istotnych zmian społecznych, gospodarczych i historycznych, jednak "odpowiedzialność za ostateczne uporanie się z ciemną spuścizną komunizmu" spada na posłów i posłanki IX kadencji.

- Bez względu na różnice polityczne wszystkich nas musi łączyć miłość do ojczyzny i wola potępienia zbrodni przeciwko narodowi. Sejm IX kadencji jest przygotowany lepiej do tych obowiązków, niż jakikolwiek inny. Bo zdecydowana większość Polaków chce jedności opartej na wartościach narodowych i chrześcijańskich. Polacy dali temu wyraz, wybierając najbardziej reprezentatywny Sejm czasów najnowszych - mówił Macierewicz, podkreślając, jak wiele osób wzięło udział w ostatnich wyborach parlamentarnych.

Antoni Macierewicz podkreślił, że Sejm IX kadencji jest bardzo zróżnicowany, "ale absolutna większość wyborców wsparła te ugrupowania, które jednoznacznie odwoływały się do wartości narodowych, katolickich i niepodległościowych". Powiedział także, że Polacy dali jednej formacji obowiązek utworzenia jednorodnego rządu, dając jej zaufanie, jakim nie cieszył się żaden inny rząd czy przywódca w historii powojennej Polski.

Marszałek senior poruszył także temat katastrofy lotniczej w Smoleńsku, mówiąc, że to wydarzenie uświadomiło Polakom m.in. jak ważne jest bezpieczeństwo militarne kraju i "jak wielkie jest stale ciążące nad nami zagrożenie zewnętrzne". 

Marszałek senior powołał się na konstytucję, opozycja zaczęła skandować

Antoni Macierewicz zwrócił się do posłów i posłanek, apelując do nich o "odrzucenie negacji niepodległego państwa polskiego i fundamentów cywilizacji chrześcijańskiej". 

- Po blisko 30 latach zmagania się z postkomunizmem doskonale wiemy, jakie decyzje budują niepodległość, a jakie prowadzą na manowce. Wiemy, jaką cenę płacimy za porozumienia Okrągłego Stołu i jak wygląda kolejna faza postmarksistowskiego ataku oraz dokąd prowadzi ideologia gender - powiedział marszałek senior.

- Musimy zbudować silne państwo narodowe z jasną hierarchią wartości, odróżniającą patriotyzm od zdrady, dobro od zła, cywilizację życia od cywilizacji śmierci, równocześnie szanując demokrację i różnicę poglądów - powiedział Antoni Macierewicz. 

Chwilę później poseł powołał się na polską konstytucję, co przywitano szyderczym śmiechem i skandowaniem "Konstytucja". Antoni Macierewicz uciszył salę i powiedział, że moralną i społeczną podstawą ładu państwowego są artykuły osiemnasty i trzydziesty ósmy ustawy zasadniczej. Chodzi o artykuły mówiące o tym, że konstytucja jest najważniejszym prawem Rzeczpospolitej Polskiej, o tym, że "małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej" oraz o tym, że "Rzeczpospolita zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia". 

Swoje wystąpienie marszałek senior Antoni Macierewicz zakończył słowami: - Polacy zawsze byli świadomi tego, że niepodległość jest podstawowym sine qua non warunkiem realizowania wszelkich wartości narodowych. Nie ma dziś wolności i demokracji poza niepodległością. Niepodległość ma jeden kształt, wiele postaci ma niewola.

Więcej o:
Komentarze (90)
Antoni Macierewicz na pierwszym posiedzeniu Sejmu mówił o ideologii gender i konstytucji. Opozycja zaczęła skandować
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 42 razy 34

  -Zbrodnia stanu wojennego wciąż nie została ukarana i nie wyciągnęliśmy konsekwencji wobec odpowiedzialnych.
  Stasiek Piotrowicz pewnie przed telewizorem bił brawo..!

 • puuchatek

  Oceniono 37 razy 33

  Panie Macierewicz, w przeciwieństwie do wielu na tym forum nie wierzę, że jest Pan wariatem. Uważam, że to, co Pan robi, robi Pan ze złej woli. Na zimno, cynicznie, zgodnie z zasadą "cel uświęca środki".

 • polakadam

  Oceniono 25 razy 25

  Zrobili świronia marszałkiem seniorem to i było do przewidzenia. Połowa przemowy to bełkot ochrzescijanstwie a druga połowa o postkomunie. To bylo do przewidzenia.

 • jael53

  Oceniono 23 razy 21

  Gender biedaka na stare lata opętał. Nadal Janniger (niebrzydki chłopiec...) czy jakiś jeszcze młodszy?

 • kuba161048

  Oceniono 18 razy 18

  Zaścianek czuje moc , biednaś ty Polsko , MOJA OJCZYZNO.

 • magda_breslau

  Oceniono 19 razy 17

  PiSy,

  Ile razy Partia bedzie stosowac te samà sztuczke chowania Macierewiczow przed wyborami, zeby wyciagnac ich z szafy zaraz po wyborach, i uczynic najwazniejszymi ludzmi we wladzach? Fool me once, shame on you, fool me twice, shame on me. Uczycie sie wolniej niz pies przewodnik.

 • tegepe

  Oceniono 12 razy 12

  Jakie setki zabitych w stanie wojennym??? Ofiar było nieco ponad 100. Pomyliło się Maciorze z zamachem majowym, w którym zginęło ponad 800 ludzi.

 • oloros11

  Oceniono 12 razy 12

  i znowu ten kłamliwy katolicki pseudochrześcijański bełkot człowieka bez żadnej wiarygodności - widać wyraźnie jak najpierw solidarności później pis podzielił Polaków - teraz już nieodwracalnie

 • junk92508

  Oceniono 11 razy 11

  Skoro niepodległość i wolność ma jeden kształt to znaczy że teraz jesteśmy w niewoli.

  Bo ja sobie niepodległość i wolność wyobrażam zgodnie z Konstytucją i honorem a nie zgodnie z mówieniem mi przez PiS co jest dobre i co złe gdy sam jest pełen Banasiów i Kuchcińskich a także Kałuż i Gryglasów...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX