Wpadka podczas przemówienia Andrzeja Dudy. Ekspert: Mamy problem z kiczem patriotycznym

Z okazji Święta Niepodległości prezydent Andrzej Duda wygłosił przemównienie przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Mównica, przy której stał udekorowana była polską flagą oraz godłem. Nie obyło się jednak bez wpadki Kancelarii Prezydenta, bowiem czerwień na fladze różniła się od czerwnieni na godle.

Na błąd Kancelarii Prezydenta w rozmowie z portalem o2.pl zwrócił uwagę dr Janusz Sibora, historyk i ekspert w dziedzinie protokołu dyplomatycznego. Powiedział, że gdyby Andrzej Duda spojrzał na mównicę z boku, to "musiałby się zarumienić". Zwrócił się również z pytaniem do prezydenta o to, która z czerwieni jest nieprawidłowa.

Sibora: Błąd z barwami narodowymi powtarzany jest od lat

Wyraźnie widać, że czerwień na godle i na fladze różnią się od siebie, a nie powinny. Ściśle określone parametry barw narodowych zapisane są w odpowiedniej ustawie.

Dr Sibora podkreślił, że błąd z barwami powtarzany jest od lat w czasie najważniejszych uroczystości państwowych. Historyk stwierdził, że najprawdopodobniej Andrzej Duda "odziedziczył" mównicę po swoim poprzedniku, który popełniał ten sam błąd.

Mamy problem z tym kiczem patriotycznym, który widać w czasie każdego święta. Widziałem niedawno ciastka z biało-czerwonym lukrem. Dziwię się też, że prezydent nie zwróci uwagi wszystkim osobom, które piszą np. nazwy miejscowości na fladze Polski. To niedopuszczalne

- mówił o2.pl dr Janusz Sibora.

Jak powiedział w rozmowie, w Polsce nie dba się także o jakość tkanin, z których produkowane są flagi. Często są one przezroczyste, albo właśnie czerwień na nich nie jest odpowiednia. Sibora stwierdził, że o barwach narodowych i ich znaczeniu pamięta się w Polsce jedynie w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - A potem wszyscy o nich zapominają i często pokazują flagi biało-różowe lub biało-pomarańczowe - podsumował.

Więcej o:
Komentarze (439)
Wpadka podczas przemówienia Andrzeja Dudy. Ekspert: Mamy problem z kiczem patriotycznym
Zaloguj się
 • matts06

  Oceniono 94 razy 76

  Napiszcie coś o wypowiedzi pana Grzegorza Kramera na jego blogu. Dodam dla niewtajemniczonych, że jest to ksiądz (trochę ulubieniec liberalnych mediów, z tak zwanego, istniejącego tylko w wyobraźni niektórych Kościoła otwartego), który napisał, że gdyby miał wybierać czy ratować hostię czy człowieka, to nie wie co by wybrał... Naprawdę niesamowite, gdzie zaszedł polski Kościół, stawia opłatek z wody i mąki wyżej niż życie ludzkie, to jest po prostu przerażające.

 • pyffello114

  Oceniono 85 razy 75

  Oceną poziomu intelektualnego prezydenta Dudy są wygłaszane przez niego "dowcipy",
  zwłaszcza ten o ludożercach i profesorach.
  ~

 • jac_l_w

  Oceniono 63 razy 57

  Pan doktor Ścibora przeoczył sprawę o rzędy wielkości ważniejszą od odcienia czerwieni na mównicy: przemawiał z niej krzywoprzysieżca, który na Boga przysięgał bronić konstytucji, by następnie zdeptać ją i zamienić w papier toaletowy. Doktor nauk prawnych, który jako prezydent bezczelnie i notorycznie łamał prawo nie z głupoty, ale świadomie, na polecenie szarego posła.

 • chirlider

  Oceniono 54 razy 44

  Czasami zbyt krytycznie wypowiadam się o panu Dudzie i mam wyrzuty sumienia.
  Z drugiej jednak strony tego buca przecież nie można obrazić, więc co za różnica?

 • kacper2004

  Oceniono 51 razy 41

  Ważniejsze jest napisać do Netflixa niż dbać o jakiś kawałek materiału. Przecież rządzący to banda durniów która niestety odzwierciedla społeczeństwo. Jesteśmy dokładnie tacy jak ci co nami rządzą. Bylejakość to nasza cecha narodowa. Dziwne ze jeszcze nie ma u nas muzeum bylejakości i chlewu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX