Święto Niepodległości. Kidawa-Błońska z "orędziem", przemyciła słowa pradziadka do wystąpienia

Z okazji Święta Niepodległości Małgorzata Kidawa-Błońska, prawdopodobna kandydatka PO-KO na prezydenta, zamieściła nagranie przypominające orędzie prezydenckie. Poza apelami o zgodę i utrzymywanie wspólnoty, posłanka wykorzystała cytat ze Stanisława Wojciechowskiego, prezydenta II RP. Nie wspomina jednak, że cytuje pradziadka.

Małgorzata Kidawa-Błońska, wymieniana w ostatnim czasie jako najbardziej prawdopodobna kandydatka Platformy Obywatelskiej czy Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, w związku ze Świętem Niepodległości zamieściła w sieci film, który przypomina trochę swoim formatem prezydenckie orędzie.

Na wstępie Kidawa-Błońska podkreśla, jak ważna jest zgoda narodowa i że w takie dni jak 11 listopada "powinniśmy zapomnieć o tym, co nas dzieli". Wylicza, że "ojcowie niepodległości" sprzed 101 lat wywodzili się z wielu opcji politycznych, ale w ostatecznym rozrachunku kluczowa była Polska.

Gdziekolwiek jesteście, pamiętajcie, jesteśmy wspólnotą. Dlatego działamy razem, szanujemy się i myślimy o dobrej przyszłości naszej ojczyzny. W dniu naszego wspólnego święta, w Dniu Niepodległości, jestem z wami z radością i z dobrą myślą. Zjednoczeni możemy zrobić wiele dobrego. Pamiętajmy: Jeszcze Polska nie zginęła!

- mówi na koniec nagrania Małgorzata Kidawa-Błońska.

Święto Niepodległości 2019. Kidawa-Błońska cytuje pradziadka, ale o pokrewieństwie ani słowa

Prawdopodobna kandydatka na prezydenta w "orędziu" przemyca też słowa prezydenta II RP Stanisława Wojciechowskiego. Jednak na nagraniu nie wspomina o pokrewieństwie z Wojciechowskim - to pradziadek Kidawy-Błońskiej. Wojciechowski, którego poprzednik, Gabriel Narutowicz, został zamordowany, w orędziu apelował:

W imieniu Rzeczypospolitej wołam do was, obywatele, skłaniajcie się do zgody w sprawach dobra powszechnego, ono jest pierwszym warunkiem wykonania ustawy konstytucyjnej, uzdrowienia życia gospodarczego i wychowania obywateli godnych imienia polskiego.

Kidawa-Błońska po odczytaniu tej wypowiedzi dodała jeszcze od siebie: - I chyba nie ma nikogo, kto nie zgodziłby się z tymi słowami.

Więcej o:
Komentarze (352)
Święto Niepodległości. Kidawa-Błońska z "orędziem". Cytuje prezydenta Wojciechowskiego
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 93 razy 49

  Taka pani prezydent byłaby powodem do dumy dla wszystkich Polaków niezależnie od opcji politycznej.
  "Drzewo genealogiczne Małgorzaty Kidawy-Błońskiej to dla niej niewątpliwie powód do dumy. Niewiele osób wie, że pojawiają się w nim wybitne postaci historyczne polskiej polityki. Pradziadek Władysław Grabski (†74 l.) był przed II wojną światową dwukrotnie premierem Polski, a jako minister skarbu autorem reformy monetarnej, która zahamowała hiperinflację i ustabilizowała kurs złotówki aż do 1939 roku. Dzięki temu przeszedł do historii. Drugi z pradziadków to Stanisław Wojciechowski (†84 l.) – najpierw minister spraw wewnętrznych i znany działacz społeczny, a po zamordowaniu Gabriela Narutowicza (†57 l.) także prezydent Rzeczypospolitej Polskiej."

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 71 razy 45

  Piękne przemówienie.
  A słowa Prezydenta Wojciechowskiego, obalonego w drodze zamachu, przez zwolenników państwa autorytarnego, ponadczasowe.

 • jackie53

  Oceniono 65 razy 41

  Muszę powiedzieć, że wystąpienie było wspaniałe. W odróżnieniu od Dudy, Ona wie co mówi i jest wiarygodna. Oczywiście że nie wierzę w nagłą zgodę narodową, ale małymi kroczkami... kto wie? Po tym wystąpieniu uwierzyłem, że jeszcze Polska nie zginęła.

 • rozterka47

  Oceniono 55 razy 33

  Nawet nie wiedziałam , że Pani Kodawa-Błońska jest wnuczką prezydenta Wojciechowskiego Społecznik , patriota , rzecznik porozumienia narodowego , państwowiec, antykomunista .

  Piękne tradycje rodzinne.

 • niktwazny126

  Oceniono 49 razy 29

  Duda prowadzi kampanię prezydencką w blasku fleszy, w otoczeniu rządzących. Kidawa- Błońska próbuje zaistnieć w sposób dla niej póki co dostępny. Niby mówi to samo, co Duda (mamy być jednością dla dobra narodu), ale u niej nie brzmi to fałszywie, bo nie realizuje zadań tych, którzy Polaków dzielą (kk). A gdzież "orędzie" zwykłego posła? Nie przemawia do umiłowanego narodu, że "zamach pomścimy"?

 • owca888

  Oceniono 44 razy 20

  Bardzo ładne i potrzebne słowa. Tak trzymać, pani Małgosiu.
  Robić swoje, na pohybel kłamcom łamiącym Konstytucję.

 • spokojny4

  Oceniono 32 razy 18

  ,,, zlote lany zboza w swietle listopadowego slonca,,, co ten quzwa adrian jeszcze wymysli????!!!!! a w zbozu ludozercy????

 • zsm-5

  Oceniono 28 razy 18

  Widzisz Redaktorze, wypowiedzi mądrych ludzi mają to do siebie, że warto jest znać. Choć rzeczywiście nie każdy musi być "oświecony".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX