Jest porozumienie liderów PO, PSL i Lewicy. W piątek przedstawią kandydata na marszałka Senatu

W piątek o godz. 9.30 zostaną ogłoszone uzgodnienia Koalicji Obywatelskiej, PSL oraz Lewicy
dotyczące Senatu - poinformował w Polsat News sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej Robert Tyszkiewicz. Oznacza to, że zostanie przedstawiony nie tylko kandydat na marszałka, ale również kandydaci na wicemarszałków.

W czwartek doszło do spotkania przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny, lidera PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza i przewodniczącego SLD Włodzimierza Czarzastego w sprawie składu prezydium Senatu.

W Senacie nowej kadencji Prawo i Sprawiedliwość będzie miało 48 parlamentarzystów, co oznacza, że partia rządząca w tej izbie straci większość. Uwzględniając głosy senatorów niezależnych, opozycja będzie dysponowała 51 głosami i zadecyduje o obsadzeniu stanowiska marszałka.

Tyszkiewicz: W piątek informacja o uzgodnieniach

- W piątek o godz. 9.30 odbędzie się konferencja prasowa podczas której liderzy: Koalicji Obywatelskiej, PSL i Lewicy poinformują o uzgodnieniach dotyczących Senatu - zapowiedział w Polsat News sekretarz generalny PO Robert Tyszkiewicz. Jak dodał, czwartkowe spotkanie "przebiegło w dobrej atmosferze".

- Współpraca wszystkim się opłaciła. Wybór prezydium, te rozmowy między Lewicą, PO i PSL-em są możliwe, dlatego że mamy 51 osób wybranych z list opozycyjnych do PiS-u. Jestem przekonany, że jedność opozycji w Senacie zostanie zachowana - dodał poseł-elekt Wiosny Krzysztof Gawkowski.

Kandydatem PiS na marszałka Senatu jest obecny marszałek Stanisław Karczewski.

Pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu zaplanowano na 12 listopada.

Więcej o:
Komentarze (39)
Jest porozumienie liderów PO, PSL i Lewicy. W piątek przedstawią kandydata na marszałka Senatu
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 24 razy 16

  Czy Karczewski zaczął już pakować manatki? Czy dalej myśli mieszkać w stolicy, w willi, na krzywy ryj?

 • krynolinka

  Oceniono 18 razy 10

  Poczekałabym co najmniej do niedzielnego wieczoru z info o kandydaturach. Frędzle z rządowego telewizora dłużej by nie wiedziały kogo kąsać.

 • ruchla

  Oceniono 17 razy 9

  Mała rzecz a cieszy.

 • lubicz56

  Oceniono 8 razy 8

  Najzabawnieszy jest ten zalew pislamskich idiotów, którzy z braku ściągi z Nowogrodzkiej bredzą co im ślina na język przyniesie. W takich momentach szczególnie wyraźnie widać tę całą umysłową patologię zaciężnych hejterów spod znaku "lepszego sortu".

 • survey06

  Oceniono 5 razy 5

  Obserwowane ostatnio intensywne „wrzutki” spin-doktorów Prawa i Sprawiedliwości z bardzo kontrowersyjnymi kandydatami do Trybunału Konstytucyjnego i innymi prokurowanymi na bieżąco kontrowersyjnymi decyzjami z Nowogrodzkiej mają przykryć nie tylko niechciane i mocno niewygodne tematy dla PIS, rządu i służb specjalnych jakie zostały wymienione w notatce ale również, a może przede wszystkim, odsunąć uwagę społeczeństwa od sprawy obecnie dla PIS najważniejszej jaka się rozegra 12 listopada 2018 roku.

  Chodzi oczywiście o wybór marszałka senatu przez nowo wybrany skład tej Izby. Pan prezes Kaczyński, marszałek Karczewski i pozostali czołowi notable Prawa i Sprawiedliwości (Bielan, Terlecki) nie kryją determinacji w prowadzonej walce o fotel Marszałka Senatu dla swojego senatora. Oni mówią otwarcie, że nie tylko chcą, żeby nim został dotychczasowy marszałek Stanisław Karczewski. Oni głoszą, że Stanisław Karczewski musi zostać powtórnie wybrany marszałkiem senatu. Dzisiaj, w telewizji rządowej, Stanisław Karczewski przyznał wprost, że PIS szuka koniecznej większości w Senacie i nie ukrywa: "Mogą pojawić się transfery".

  Wiedząc doskonale, że Prawo i Sprawiedliwość w walce politycznej – czego dowiodła miniona kadencja sejmu i kończąca się wnet kadencja prezydenta Dudy – stosuje nieuczciwe i nieprzepisowe chwyty, zagrania i rozwiązania sprzeczne wobec Konstytucji, regulaminów prac sejmu i senatu, Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i generalnie Sądownictwa można podejrzewać, że w głosowaniu nad wyborem Marszałka Senatu również przeprowadzi jakąś nieczystą grę. Trzeba takie okoliczności wziąć pod uwagę, żeby po głosowaniu nie wybałuszyć z wielkiego zdziwienia oczu i znaleźć się z ręką w nocniku.

  Mając powyższy „styl pracy” Prawa i Sprawiedliwości, głosowanie wyboru Marszałku Senatu MUSI BYĆ PRZEPROWADZONE IMIENNIE – dokładnie w taki sam sposób jak głosowano w Senacie nad pozbawieniem immunitetu byłego już senatora Prawa i Sprawiedliwości Stanisława Koguta. Czyli, każdy senator wypisuje nazwisko swojego kandydata na marszałka na oddzielnej kartce i wrzuca do urny. Wtedy wybory będą na 100% uczciwe. Głosowanie elektroniczne nie daje takiej pewności.

  PIS jest zdolny do każdej podłości. Wystarczy przecież gdzieś tam na zapleczu …. podmienić kabelki, przestawić czujnik, sensor, itp., i końcowy wynik głosowania wykaże, że taki jeden lub dwóch senatorów opozycji …. zachowało się jak pijane dzieci we mgle i rzekomo pomyliło przyciski i, w konsekwencji … Stanisław Karczewski z triumfem wraca na fotel Marszałka Senatu.

  Dlatego lepiej już za wczas dmuchać na zimne i przygotować się starannie by wyeliminować możliwie wszystkie sposobności mogące pomóc PIS wygrać podstępem, sztuczkami i kruczkami legislacyjnymi głosowanie na tak ważną funkcję. Nie wolno zmarnować wyników wyborów!

 • siwywaldi

  Oceniono 17 razy 3

  Niech was tylko ręka boska broni, przed wyborem "zasłużonego" Borusewicza, który pod groźbą utraty kasy, dał się wziąć pod but Karczewskiemu. :-(

 • 40pac

  Oceniono 2 razy 2

  na jak dlugo ??? :-)

 • Jacek D

  Oceniono 4 razy 2

  te mośki uwalą i tę przewagę w Senacie
  . Będą kwękać i stękać potem przed kamerami.

 • astachanowicz

  Oceniono 1 raz 1

  "Mamy 51 osób wybranych z list opozycyjnych do PiS-u". Super, to już lepszy numer. Tak, cenię dobre dziennikarstwo...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX