Nowy resort dla Sasina, przyszłość Glińskiego pod znakiem zapytania. Kto znajdzie się w nowym rządzie?

Skład nowego rządu Mateusza Morawieckiego wciąż jest niepewny. W piątek komitet polityczny Prawa i Sprawiedliwości ma podjąć decyzję co do kształtu Rady Ministrów. Są pierwsze przecieki.

W piątek na posiedzeniu komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości mają zapaść decyzje dotyczące składu nowego rządu.

Pewne jest to, że na stanowisku premiera pozostanie Mateusz Morawiecki. Mówił o tym w tym tygodniu m.in. szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Z naszych ustaleń wynika jednak, że mogą zmienić się nie tylko personalia, ale również struktura samego rządu.

Jak dowiedział się portal Gazeta.pl od osoby zbliżonej do Rady Ministrów, zlikwidowane w 2017 r. Ministerstwo Skarbu wznowi działalność jako Ministerstwo Zasobów Narodowych, a kierownictwo obejmie w nim obecny wicepremier Jacek Sasin.

Zobacz także: Przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty mówi o szansach kandydata lewicy w wyborach prezydenckich

Ministerstwo Środowiska stanie się Ministerstwem Klimatu?

Z naszych nieoficjalnych ustaleń wynika również, że szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) ma zachować stanowisko, a jej kompetencje mają zostać wzmocnione. W ministerstwie sprawiedliwości ma pozostać też Zbigniew Ziobro.

Jerzy Kwieciński, minister finansów oraz minister inwestycji i rozwoju, może stracić tekę w pierwszym z resortów na rzecz jednego z byłych wiceministrów.

Jak informował portal Next.gazeta.pl, istnieją cztery scenariusze dotyczące przyszłości Ministerstwa Środowiska. Pierwszy z nich zakłada powstanie Ministerstwa Klimatu, który objąłby wiceminister środowiska Michał Kurtyka. Druga zakłada, że szefem okrojonego Ministerstwa Środowiska miałby zostać Piotr Woźny,  dotychczasowy szef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. 

Trzeci scenariusz mówi o całkowitej likwidacji resortu, a czwarty o pozostawieniu w nim spraw związanych z czystym powietrzem, odpadami, geologią i lasami. W tym ostatnim wariancie ministrem środowiska mógłby pozostać Henryk Kowalczyk.

Nieoficjalnie: Niepewna przyszłość Piotra Glińskiego

Szefem Ministerstwa Sportu (okrojonego z turystyki) według doniesień "Super Expressu" może objąć dotychczasowy 28-letni minister-członek Rady Ministrów Michał Woś z Solidarnej Polski. Dotychczasowy minister Witold Bańka został wybrany na szefa Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

Według informacji portalu Onet.pl, z resortem energii może pożegnać się z kolei Krzysztof Tchórzewski. Mówi się także o tym, że z funkcją wicepremiera i ministra kultury może pożegnać się Piotr Gliński, który miałby objąć jedną z ważnych zagranicznych placówek dyplomatycznych. 

Wirtualna Polska podaje, że w rządzie ma znaleźć się prof. Waldemar Paruch, szef rządowego Centrum Analiz Strategicznych.

Zgodnie z konstytucją dotychczasowy gabinet podaje się do dymisji na pierwszym posiedzeniu Sejmu. Wtedy tworzy się nowy rząd. Na pierwszym posiedzeniu posłowie zbiorą się 12 listopada.

Więcej o:
Komentarze (49)
Nowy resort dla Sasina, przyszłość Glińskiego pod znakiem zapytania. Kto znajdzie się w rządzie?
Zaloguj się
 • fortunatzwolinski

  Oceniono 17 razy 17

  glinski ty PISdojadzie ....

 • an_ma_o

  Oceniono 18 razy 12

  Gowin na zdjęciu modli się o teczkę wicepremiara bo bez tego znów chłopinie do pierwszego nie styknie

 • antropoid

  Oceniono 16 razy 12

  Kto by się w tym PiSim nie-rządzie nie znalazł - i tak będzie on tak samo "ż"ówniany jak ten obecny.

 • kierowca.bombowca

  Oceniono 13 razy 11

  A czy to ważne kto dostanie jaką tekę? I tak o wszystkim decyduje szeregowy poseł z Żoliborza.

 • almagus

  Oceniono 13 razy 11

  Kto tam kiedyś słyszał o Banasiu i Ziobrze, wystarczyło, że JP II był na ustach!
  No i wyszło Szydło z zadek Kempy.

  Rząd ma coś ze stonogi płaską wizję, same nogi,
  bo zanim matoł z sensem wystęka, że inteligencja to jego męka,
  a Balcerowicz, Sorosz, oraz jakiś stolorz
  rozkradli Polskie i pozostawili tylko Wszepolskie,
  to żaden rozum tego nie wytrzyma, chyba, że rozumu ni ma!

  almagus 20.11.2005

 • ks-t

  Oceniono 9 razy 9

  Rozliczą Glińskiego z tych 500 wyrzuconych milionów na sfinansowanie przekrętu Czartoryskich? Czy Kaczyński zsecydował że zwyczajowa prowizja 10 procent powinna mu wystarczyć?

 • june-of-44

  Oceniono 11 razy 9

  Marian Banaś na premiera - no co? jest przecież taki krystaliczny. Karczewski sam to mówił.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX