Rzeczniczka KE odcina się od wizyty europosłów PiS w izolowanym Kaszmirze. "To był ich prywatny wyjazd"

To nie Parlament Europejski stał za organizacją wizyty grupy europosłów w Kaszmirze - podkreśliła na czwartkowej konferencji prasowej rzeczniczka KE ds. międzynarodowych Maja Kocijancic. Jak informuje "GW", do Kaszmiru udało się m.in. kilkoro europarlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości.

- To była prywatna wizyta niektórych europarlamentarzystów, nie jest ona oficjalną wizytą zarówno Parlamentu Europejskiego, jak i Unii Europejskiej. Oznacza to, że uczestnictwo miało charakter indywidualny, a wygłaszane poglądy posłów są ich własnymi - tak o wizycie grupy europosłów w Kaszmirze mówiła na czwartkowej konferencji rzeczniczka prasowa Komisji Europejskiej ds. międzynarodowych Maja Kocijancic.

- Stanowisko Unii Europejskiej w sprawie Kaszmiru nie zmieniło się: uważamy, że obustronne polityczne rozwiązanie jest jedynym sposobem, by zaprzestać długotrwałego sporu powodującego niestabilność i brak bezpieczeństwa - dodała.

Wyjazd europarlamentarzystów do Kaszmiru

"Gazeta Wyborcza" opisała w czwartek, że co najmniej pięcioro posłów PiS - Ryszard Czarnecki, Grzegorz Tobiszowski, Joanna Kopcińska, Elżbieta Rafalska i Bogdan Rzońca - uczestniczyło kilka dni temu w wizycie w Kaszmirze na zaproszenie indyjskiego rządu. W delegacji znaleźli się również m.in. działacze niemieckiej prawicowej partii Afd. 

Jak sprawdzić, czym zajmują się europosłowie? Wystarczy kilka kliknięć myszką:

Wizyta wzbudziła spore kontrowersje ze względu na panującą na tym terenie napiętą sytuację wywołaną ostatnimi decyzjami indyjskiego rządu. Zamieszkany przez muzułmanów Kaszmir jest terytorium spornym między Indiami a Pakistanem, który kontroluje jego część. W walkach o Kaszmir zginęło dotychczas łącznie kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

W sierpniu indyjskie władze zdecydowały o zniesieniu autonomii i podziale stanu Dżammu i Kaszmir, co wywołało masowe protesty jego mieszkańców. W jego miejsce powstanie terytorium Dżammu i Kaszmir oraz Ladakh. Obie te jednostki będą zarządzane przez władze w Delhi. 

Odebranie regionowi regionowi autonomii wiązało się m.in. z aresztowaniami polityków, aktywistów czy naukowców. Odcięto też telewizję, a na ulicach pojawiły się tysiące żołnierzy

Premier Indii Narendra Modi oświadczył, że podział stanu przyczyni się do rozwoju tego terytorium. Zapowiedział budowę nowych dróg, linii kolejowych, szkół i szpitali. Tej decyzji sprzeciwiają się Pakistan i Chiny.  "Zdaniem krytyków wizytę celowo zorganizowano w tym okresie, aby pokazać, że do Kaszmiru powróciła "normalność" - czytamy w "Gazecie Wyborczej". 

Europoseł Ryszard Czarnecki w rozmowie z PAP podkreślił, że wizyty nie można określać jako "wycieczki", bo w przeddzień i w dniu wyjazdu doszło tam do zamachów terrorystycznych. Stwierdził, że wizyta miała na celu "próbę zobaczenia sytuacji na miejscu".

Więcej o:
Komentarze (228)
Rzeczniczka KE odcina się od wizyty europosłów w Kaszmirze: To był ich prywatny wyjazd
Zaloguj się
 • urian

  Oceniono 107 razy 101

  Jedyny powód ich wyjazdu europosłów PiS do Kaszmiru to wycieczka do Indii na krzywy ryj. Taka jest mentalność tej "dobrej zmiany" - grabie grabią w jedną stronę, do siebie. Nie myślą o żadnej polityce, czy wypada czy nie, aby była korzyść, choćby zobaczyć czego jeszcze ne widzieli i pojeść za darmochę.

 • wmr2000

  Oceniono 57 razy 53

  Byle pojechać na egzotyczną wycieczkę. Tak się dzieje gdy gołodupcy dorwą się do koryta

 • krynolinka

  Oceniono 55 razy 47

  Rycho zrobił mapkę. Miejsca, którym się trzeba "przyjrzeć"...Miami, Las Vegas, Tokio, Paryż, Bombaj. Kochane te nasze pisiory, pomagają ludzkości świata na "miejscu"..

 • wacek321

  Oceniono 40 razy 34

  No,no... Bez jaj.Znając pazerność naszych posłów nie za bardzo wierzę ,że sami za wycieczkę zapłacili.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 37 razy 31

  tylko takie drobne pytanie: czy choć jeden z tych pisich matołków potrafi cokolwiek powiedzieć choć po angielsku? bo w Europarlamencie nie gadają z nikim, nawet na korytarzach czy w kawiarni parlamentu

 • fctheduck

  Oceniono 32 razy 28

  No to pisiory zaczynają zachowywać się jak zwykle. Tym razem wycieczka do Kaszmiry. Mam nadzieję, że każą im zwrócić koszty, tylko to działa na te kanalie.

 • stachkaz1947

  Oceniono 30 razy 26

  KOCHANI , DZIELNE Europosły z PiS pojechali pomóc Kaszmirowi na miejscu.
  W planie-Wenezuela , Izrael , Fidżi, Mauritius. Pomocy nigdy za wiele.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX