Jarosław Kaczyński może nie być zadowolony. Myśliwi chcą powrotu dzieci na polowania. Projekt zmian

"Krzewienie tradycji łowieckiej" - taką nazwę nosi obywatelski projekt ustawy (a właściwie nowelizacji prawa łowieckiego), który w czwartek 31 października ma zostać wysłany do Sejmu. Polski Związek Łowiecki uważa, że małoletni powinni mieć prawo uczestnictwa w polowaniach.

Podpisy pod obywatelskim projektem nowelizacji prawa łowieckiego zbierano od 2 sierpnia. Na stronie PZŁ widniały zachęty, aby "każdy myśliwy i każda diana zebrali co najmniej 10 podpisów i wysłali do Zarządów Okręgowych lub Zarządu Głównego PZŁ" do 15 września. Udało się zebrać wymagane 100 tysięcy.

Myśliwi: Pozwalamy dzieciom oglądać drastyczne sceny w kinie, ale zabraniamy udziału w polowaniach

W opinii Związku, znowelizowany w zeszłym roku zapis w Prawie łowieckim zakazujący udziału małoletnich w polowaniach łamie konstytucyjne prawo do wychowania dzieci zgodnie z przekonaniami rodziców. 

- Nasi dziadowie i pradziadowie uczyli się polowania, będąc dziećmi. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego pozwalamy dzieciom oglądać drastyczne rzeczy w kinie, a bronimy ich przed polowaniami. Przecież polujący rodzice dobrze wiedzą, które sceny powinny być z daleka od oczu ich dzieci - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Jarosław Gaweł z sekretariatu Naczelnej Rady Łowieckiej.

Chcą zmienić dwa artykuły Prawa łowieckiego

Obywatelski projekt zmian w ustawie przewiduje poprawki w dwóch artykułach, które zakazują udziału w polowaniach dzieci poniżej 18 roku życia i penalizują je rocznym więzieniem. Myśliwi domagają się, aby udział dzieci w polowaniu był karany, ale tylko wówczas, gdy nie będą miały one zgody rodzica albo opiekuna.

Tymczasem, jak zdradził "Rz" Paweł Suski z PO, który w poprzedniej kadencji pełnił funkcję przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, zakaz udziału dzieci w polowaniach był bezpośrednią inicjatywą prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. To on przychylił się do wniosku opozycji ws. zaostrzenia przepisów.

>>> Od 1 sierpnia w Polsce wolno polować na szakale. Obrońcy przyrody boją się jednak, że to wprowadzanie polowań na wilki tylnymi drzwiami:

Więcej o:
Komentarze (203)
Myśliwi składają w Sejmie obywatelski projekt ustawy, chcą powrotu dzieci na polowania
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 41 razy 33

  Otóż to. Nasi dziadowie i pradziadowie uczyli się polowania, będąc dziećmi. Za spowodowanie suszy topiło się okoliczne zielarki, epidemię ospy zwalczało procesjami a kurzajki smarowało fasolą.
  To się nazywa tradycja.

 • sverir

  Oceniono 25 razy 21

  Małoletni są za mali, żeby ktoś nauczył je odróżniania penisa od pochwy, ale wystarczająco dorosłe, by patrzeć na zabijane zwierzęta. Piękna tradycja.

 • strach_sie_bac

  Oceniono 31 razy 21

  "...zakazujący udziału małoletnich w polowaniach łamie konstytucyjne prawo do wychowania dzieci zgodnie z przekonaniami rodziców."

  Idiotyczne uzasadnienie. A co ci którzy sikają z balkonu od dziada i pradziada, też mają prawo w tym duchu wychowywać dzieci?

 • ar.co

  Oceniono 33 razy 19

  Dopóki jakiś uchlany myśliwy nie zastrzeli - zamiast innego myśliwego, jak do tej pory - własnego dziecka, dotąd będą się starali.

 • fakiba

  Oceniono 28 razy 18

  Jak długo jeszcze myśliwi będą zatruwać Polskę swoim chorym wyobrażniem tradycji

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 23 razy 17

  dlaczego psychopaci którzy uważają za rozrywkę mordowanie zwierząt po lasach, mimo tego że ani ich nie potrzebują na ubrania, ani jako pożywienia, chcą swoja patologie zaszczepiać najmłodszym?
  pierwszy raz w życiu zgodzę się z Kaczyńskim, jeśli doprowadzi on do utrzymania zakazu uczestniczenia w tych zabójstwach przynajmniej niepełnoletnim... 18 lat + no cóż, jak już musi sobie postrzelać bo ma małego penisa, no to cóż trudno, debil to debil

 • polakadam

  Oceniono 22 razy 16

  W dzisiejszych czasach trzeba propagować miłość do przyrody i do zwierząt.
  Krzewienie tzw tradycji łowieckiej to przestarzałe podejście któremu hołdować mogą tylko stare prymitywne dziady.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX