Na Nowogrodzkiej ustalano kształt rządu. Wcześniej do siedziby PiS przyjechał prezes NBP

"Jeszcze ktoś śmie mieć pretensję o moją rozmowę z Markiem Belką sprzed 5 lat?!" - napisał Bartłomiej Sienkiewicz, jeden z bohaterów "afery taśmowej". Co tak rozsierdziło posła-elekta? W środę, jeszcze przed spotkaniem Zjednoczonej Prawicy, do siedziby PiS dotarł prezes NBP Adam Glapiński.

W środę w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie odbyło się posiedzenie Zjednoczonej Prawicy. Wśród tematów - jak relacjonowano - był skład nowego rządu i poparcie dla Mateusza Morawieckiego w roli premiera. Jednak jeszcze przed rozmowami liderów PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia, na Nowogrodzkiej pojawił się jeszcze ktoś.

Jak ujawnił dziennikarz Radia ZET Mariusz Gierszewski, do siedziby PiS dotarł także prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Adam Glapiński w siedzibie PiS

To nie pierwsza tego typu wizyta obecnego prezesa NBP na Nowogrodzkiej. TVN24 opisywało jego przyjazd w marcu 2018 roku, gdy Glapiński dotarł tam późnym wieczorem. Z tych spotkań w siedzibie PiS nie ma jednak komunikatów, czy to podsumowujących, czy zapowiadających wizyty.

"Biuro poselskie Jarosława Kaczyńskiego o żadnym z tych spotkań nie informuje, bo mają one charakter albo partyjny, albo prywatny" - opisywano w materiale magazynu "Polska i Świat". Dlatego też i dzisiaj nie wiadomo, w jakim celu na Nowogrodzką zawitał prezes NBP.

Sienkiewicz o rozmowach Glapiński-Kaczyński: Jak ktoś śmie mieć pretensje?!

Te wizyty sprawiają jednak, że przedstawiciele opozycji przypominają, jakie było oburzenie w szeregach Prawa i Sprawiedliwości, gdy okazało się, że w 2014 roku ówczesny szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz rozmawiał z Markiem Belką, prezesem NBP. Chodzi o ujawnione przez "Wprost" nagrania z tzw. afery taśmowej.

Zresztą Sienkiewicz, poseł-elekt KO, wytknął to tego samego dnia, pisząc na Twitterze:

Glapiński, szef NBP na partyjnej naradzie PiS. Jeszcze ktoś śmie mieć pretensję o moją rozmowę z Markiem Belką sprzed 5 lat?!

Cofając się do roku 2014, można znaleźć przykłady na to, jak PiS próbowało "prywatne spotkania" Sienkiewicza z Belką wykorzystać politycznie. Na ujawnionych taśmach politycy rozmawiali m.in. o zmianach w ustawie o NBP czy wymienieniu ministra finansów. To stało się podwalinami do tego, by PiS składało wnioski o odwołanie Sienkiewicza albo zarzucało próby upolitycznienia NBP, gdy przecież bank centralny ma być niezależną instytucją.

Jednocześnie, z racji omawianych przez ministra i szefa NBP spraw, apel o odejście Belki i Sienkiewicza wystosował np. Leszek Balcerowicz, były prezes Narodowego Banku Centralnego. - Najbardziej rażąca jest wyrażona przez prezesa NBP Marka Belkę gotowość do wspomagania określonej partii politycznej w wyborach. To łamanie apolityczności NBP - mówił pięć lat temu "Faktowi" Balcerowicz, krytykując też prywatny charakter spotkania. Zapewniał wówczas, że jeśli to on spotykał się z politykami, to robił to w siedzibie NBP.

Więcej o:
Komentarze (90)
Adam Glapiński przyjechał na Nowogrodzką. Później Zjednoczona Prawica ustalała kształt rządu
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 46 razy 34

  Niezależny prezes NBP też bierze udział w podziale dostępu do koryta? Blond laski szukają nowych stołków..

 • kruk6666

  Oceniono 32 razy 26

  Przyjechał zameldować że dodruk pieniędzy idzie pełną parą.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 40 razy 26

  Plenum KC Polskiej Zjednoczonej Prawicy Rzeczpospolitej :-)
  Knuje :-)

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 22 razy 20

  wicie Glapiński, rozumicie, partia uchwaliła że będzie się podwyżki emerytom dawać przed wyborami na prezydenta, to wicie trza nam będzie trochę grosza dodrukować, bo Tusk taki kraj zostawił w ruinie ze nawet na 4 lata nie starczyło na te, wicie, "wyrazy wdzięczności" które się ciemnemu ludowi... wróć! ludowi z zadupia... wróć! no ludowi susznie należały

 • yo1pek

  Oceniono 23 razy 17

  Czy z Glapą były Pixie i Dixie? Moze jakiś balecik szefowi zafundowali...

 • rozterka47

  Oceniono 20 razy 16

  PIS powtarza wszystkie błedy PO i robi ich znacznie wiećej , znacznie więćej też jest afer związanych z rządem i POSem .

  PIS to obrzydliwa organizacja .

 • kotmiki

  Oceniono 23 razy 15

  Polska w łapach mafii a właściwie dwóch jedna to tego kurduplowatego pingwina druga w koloratkach ;ciekawym co po nich zostanie !!!

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 16 razy 14

  czyli dzisiaj: Wieczór glonojada w PiSie!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX