Sąd Najwyższy odrzucił kolejne protesty wyborcze PiS. "Nie można ich opierać na jakiejś hipotezie"

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła kolejne dwa protesty wyborcze Prawa i Sprawiedliwości. Oznacza to, że w okręgach senackich numer 12 i 92 nie będzie ponownego liczenia głosów.

Sąd Najwyższy wydał w środę decyzję w sprawie kolejnych protestów wyborczych złożonych przez komitet Prawa i Sprawiedliwości dotyczących okręgów senackich numer 12 (Toruń) i 92 (Konin). W okręgu toruńskim mandat zdobył przedstawiciel PSL-Koalicji Polskiej Ryszard Bober, a w okręgu konińskim - Paweł Arndt z Koalicji Obywatelskiej. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego, które nie ma większości w Senacie, domagało się ponownego przeliczenia głosów, wskazując, że źle mogły zostać przeliczone głosy nieważne.

Kolejne protesty wyborcze PiS odrzucone. Nie będzie ponownego liczenia głosów 

Rzecznik SN poinformował, że kolejne protesty wyborcze PiS zostały rozpoznane negatywnie i pozostawione bez dalszego biegu.

Sąd uznał, że nie uprawdopodobniono w żaden sposób, żeby doszło do jakichś nieprawidłowości przy liczeniu głosów, także tych oddanych jako nieważne. Nie można opierać protestu na zasadzie jakieś hipotezy niczym niepopartej

- powiedział. Jak dodał, negatywnie rozpatrzenie protestów oznacza, że nie będzie ponownego liczenia głosów w podanych okręgach.

We wtorek 29 października Sąd Najwyższy rozpatrzył pierwszy z protestów PiS, również pozostawiając go bez dalszego biegu. Chodziło o okręg 75 na Śląsku, z którego do Senatu dostała się kandydatka Lewicy, Gabriela Morawska-Stanecka. Dotychczas Sąd Najwyższy rozpatrzył negatywnie 14 protestów wyborczych. Łącznie będzie ich rozpatrywanych 245.  - Kolejne protesty będą rozpoznawane w dniach 5, 6 listopada - przekazał rzecznik SN.

Na konferencji prasowej głos w sprawie zabrał także przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, która wcześniej rekomendowała Sądowi Najwyższemu, by nie nadawał protestom biegu.

- My jesteśmy teraz na etapie początkowym - mówił Wiesław Kozielewicz. - Do dnia dzisiejszego zaopiniowaliśmy 109 protestów wyborczych. W żadnym z naszych stanowisk nie zawarto poglądu, że protest zasługuje na uwzględnienie - podkreślił.

Po rozpoznaniu wszystkich protestów wyborczych oraz na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez Państwową Komisję Wyborczą i opinii w sprawie protestów, Sąd Najwyższy rozstrzyga o ważności wyborów. Ma to nastąpić nie później, niż 90 dni po głosowaniu.

Więcej o:
Komentarze (260)
Sąd Najwyższy odrzucił kolejne protesty wyborcze PiS. "Nie można ich opierać na jakiejś hipotezie"
Zaloguj się
 • kabza1605

  Oceniono 65 razy 61

  Prawdopodobnie chodzi o uwiarygodnienie tej pisowskiej izby w SN w oczach opinii publicznej. A w odpowiednim momencie izba przyklapie pisowski przekret. Wtedy powiedzą , że to izba niezawisła , bo przecież orzekała już nie po myśli pisu.

 • krynolinka

  Oceniono 54 razy 50

  Parawanik dla TSUE. Reformy dobre, sądy niezawisłe. Tyle, że pan prezes od czterech lat święta krowa. Walcie się pisiory!

 • mazzini890

  Oceniono 41 razy 39

  Jaruś nie rozumie,że nie jest Piłsudskim ani Leninem.Wiecznie nie będą się ludzie narażać dla jego fochów.

 • siwywaldi

  Oceniono 36 razy 36

  To dopiero początek więc zaczekajmy.
  Bo jak dla mnie, to NAJWAŻNIEJSZĄ, będzie decyzja w temacie okręgu, w którym zgłoszono już PO TERMINIE "zastępcę" zmarłego Kornela Morawieckiego. Tu według mnie sprawa jest jasna, mandat senatora PiS powinien być przez Sąd wygaszony i o żadnej powtórce głosowania mowy być nie może.

 • fuqu

  Oceniono 23 razy 21

  I to jest włąśnie to,
  po co nadprezes rozpierdziela sądownictwo.

  P.S.
  Mój osobisty stosunek do sądownictwa jest bardzo negatywny.
  Tym nie mniej rozpieprzania go "poza trybem" nie akceptuję.

 • threemen

  Oceniono 19 razy 15

  Jeśli się weźmie pod uwagę skandaliczną jakość tych wniosków, to wygląda to na ustawkę, aby uwiarygodnić nowe struktury w SN powołane i nominowane przez PiS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX