Marian Banaś przerywa milczenie. Jest oświadczenie szefa NIK ws. kamienic w Krakowie

"Wszystkie moje nieruchomości nabyłem na podstawie aktów notarialnych w sposób uczciwy i zgodny z prawem" - pisze w oświadczeniu Marian Banaś, szef Najwyższej Izby Kontroli. To odpowiedź na publikacje medialne.

Marian Banaś wydał oświadczenie w związku z publikacjami na temat jego nieruchomości. "Wszystkie moje nieruchomości nabyłem na podstawie aktów notarialnych w sposób uczciwy i zgodny z prawem, w tym również kamienicę, która stała się powodem ataku na moją osobę" - twierdzi szef NIK.

Marian Banaś wydał oświadczenie ws. kamienic

Banaś w oświadczeniu opisuje okoliczności zakupu kamienicy przy ul. Krasickiego w Krakowie. "(...) nabyłem ją wraz z domem letniskowym w Szczepanowie od pana Henryka Stachowskiego, byłego żołnierza AK i Kedywu na podstawie umowy dożywocia z dnia 12 kwietnia 2001 r. Z panem Henrykiem poznałem się w Solidarności w 1980 r., gdzie razem działaliśmy na rzecz wolnej i niepodległej Polski przez cały okres stanu wojenne, za co zresztą zostałem skazany na cztery lata więzienia" - czytamy w oświadczeniu.

Jak twierdzi Banaś, zaprzyjaźnił się ze Stachowskim, który miał go traktować "jak własnego syna". "Opiekowałem się nim jak członkiem rodziny aż do jego śmierci (tj. do 22 czerwca 2007 r.), traktując przy tym, tak jak i on, ustaloną kwotę dożywocia jedynie w kategoriach symbolicznych" - przekonuje szef NIK.

Banaś twierdzi, że kamienicę przy ul. Krasickiego wynajął osobie "nie wzbudzającej jakichkolwiek podejrzeń czy wątpliwości, mogących sugerować, że nie powinienem zawierać przedmiotowej umowy dzierżawy".

Szef NIK o podejrzanych pracownikach resortu

Twierdzi przy tym, że swój numer telefonu przekazał dzierżawcy "na wypadek konieczności nagłego kontaktu". "Z oburzeniem przyjmuję fakt łączenia mojej osoby z człowiekiem przedstawianym w reportażu filmowym jako ojczyma dzierżawcy oraz brami tego mężczyzny, których nigdy nie spotkałem i nie znam. Nie miałem wpływu na to, komu dzierżawca kamienicy udostępnił numer mojego telefonu. Kiedy zorientowałem się, że rozmawiam z osobą niebędącą dzierżawcą przerwałem połączenie" - czytamy. 

Banaś w znacznej mierze powtarza w oświadczeniu poprzednie wyjaśnienia. Tłumaczy, że dzierżawca zgodził się ponieść koszty utrzymania budynku i deklarował chęć szybkiego kupna kamienicy. "Wpłynęło to na wynegocjowaną przez wysokość czynszu dzierżawy" - stwierdza szef NIK.

Prezes NIK odniósł się też sprawy urzędników Ministerstwa Finansów, podejrzanych o udział w mafii VAT-owskiej. Banaś odsyła do treści oświadczenia MF, pisze też: "(...) chciałbym wyraźnie podkreślić, że łączenie mnie z działalnością osób podejrzanych o popełnienie przestępstw karno-skarbowych, a zatrudnionych wcześniej w resorcie finansów, jest manipulacją i nadużyciem".

Przekonuje, że gdy dotarła do niego, jako do szefa KAS, informacja o "nieprawidłowościach" dotyczących pracowników MF, natychmiast podjął decyzję o "odwołaniu ich z zajmowanych stanowisk". 

Więcej o:
Komentarze (437)
Marian Banaś przerywa milczenie. Jest oświadczenie szefa NIK ws. nieruchomości
Zaloguj się
 • vitruvius

  Oceniono 132 razy 114

  Ciekawe, dlaczego nie wierzę w tą deklarację... Może i akty były spisane poprawnie, ale czy to cała prawda? Jakoś wątpię. PiS towarzysze są tacy jak ich "partia".
  WIARYGODNOŚĆ PiS czyli dlaczego „dżentelmen” z miniaturką naszej flagi kojarzy się z krętactwem, pustą propagandą, oszustwami i zwykłym złodziejstwem. Smutne ale prawdziwe, Polska flaga stała się znakiem rozpoznawczym krętaczy i złodziei.
  W tym co mówią PiS-towarzysze jest tyle prawdy, co w:
  1. Opowieści o Jadwidze Kaczyńskiej, jako „sanitariuszce w Powstaniu Warszawskim”,
  2. "Zamachu" w Smoleńsku,
  3. W „genialnej” reformie służby zdrowia PiS i Xięcia Radziwiłła…
  4. W „genialnej” reformie edukacji PiS i niejakiej Zalewskiej…
  5. "Wielkości i „mądrości”" Lecha Kaczyńskiego, zwłaszcza organizacji balu w operze i zapraszaniu przywódców „Entente Cordiale” i państw centralnych na bal w dniu 11 listopada 2008. Tańce może na tle wagonu z Compiègne i cmentarza w Verdun?
  6. „Polsce w ruinie”,
  7. „PiS – trybunał konstytucyjny,
  8. „Jarkowym”, czyli prezencie od Kaczyńskiego, w rzeczywistości to coraz większe długi MIMO ŚWIETNEJ KONIUKTURY,
  9. "Uzdrowieniu" sądów, patrz „EMI”, Kryże, Piotrowicz i „Kasta”….
  10. „Wyższych PiS-standardach” patrz Krycha Pawłowicz…
  11. "Uczciwości" PiS, patrz Banaś,
  12. "Patriotyzmie" Jarosława K. (Jarosław K. = Polska i państwo),
  13. "Kompetencji" kadr PiS, patrz stadniny i spółki skarbu państwa,
  14. "Walce z pedofilią" w kościele,
  15. "Sprawności" prokuratury w sprawie KNF,
  16. "Sprawności" prokuratury w sprawie łapówki 50 000 zł i Srebrnej,
  17. "Sprawności" NBP w sprawie KNF i 2 prawie takich samych blondyn po ok. 50 000 zł/mc,
  18. "Sprawności" prokuratury w sprawie SKOKÓW, zwłaszcza Wołomin,
  19. "Sprawności" prokuratury w sprawie oczerniania i oszczerstw z Ministerstwa „Sprawiedliwości”,
  20. "Sprawności" prokuratury w sprawie GetBack,
  21. Stabilnych i uczciwych rodzin jak Kaczyńskich (Romuald i zwłaszcza MARTA K.),
  22. 2015 r. : "1,5 biliona na inwestycje !" - J.Kaczyński,
  23. „Bohaterach z Brygady Świętokrzyskiej”, co „nie współdziałali” z OKH / OKW.
  I co dalej?

 • czechy11

  Oceniono 105 razy 95

  PiS szukał czyścicieli kamienic u Gronkiewicz- Waltz a tymczasem ten siedział u Prezesa

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 81 razy 75

  jeżeli cale to oświadczenie jest tak samo prawdziwe jak mówienie o kolesiu który rabował GSy po wojnie "były żołnierz AK i Kedywu" - to nie mam więcej pytań
  jak taki ktoś może być, autorytetem moralnym i prezesem Najwyższej Izby Kontroli, przecież to nie przymierzając tak jakby Adolfa Hitlera zrobić szefem WOSP

 • iremus

  Oceniono 77 razy 63

  Ciekawe co było wcześniej : "zasłużony" AK-owiec czy upatrzone nieruchomości ?

 • andree111111

  Oceniono 68 razy 60

  Wiemy, wiemy. Jesteś kryształowym człowiekiem. Jak Kuchciński, Szydło czy inni pisowcy.

 • ochujek

  Oceniono 78 razy 54

  Po to tworzył prawo by je przestrzegać. Wojtyła też przez dziesięciolecia nic nie wiedział o pedofilach w swoim otoczeniu.

 • czechy11

  Oceniono 52 razy 46

  Te wszytkie kamienice nabyte za cieżko zarobione pensje w ministerstwie😂😂😂.

 • ps11111ps

  Oceniono 47 razy 41

  Złodziej który okradł bank w Myslenicach traktował Banasia jak własnego syna? Widział ze mały Marianek ma zadatki na niezłego złodzieja i dlatego go tak sobie upodobał? Mówił "Moja krew", "Skóra zdarta ze mnie" widząc pierwsze nieśmiałe próby kradzieży małego Marianka... Sielanka po prostu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX