USA. Historyczna decyzja Izby Reprezentantów. Turecka rzeź Ormian była ludobójstwem

Izba Reprezentantów USA przyjęła rezolucję, zgodnie z którą rzeź Ormian ze strony Turcji, w której zginęło 1,5 mln osób, uznana została za ludobójstwo. Przeciwko temu zagłosowało zaledwie 11 parlamentarzystów.

Jak informuje Reuteurs, w głosowaniu za uznaniem za ludobójstwo tureckiej rzezi Ormian , do której doszło w latach 1915-1923 w Imperium Osmańskim, opowiedziało się 405 członków Izby Reprezentantów. 

USA uznały rzeź Ormian za ludobójstwo. Po latach niezdecydowania

To historyczna decyzja. Kwestia uznania rzezi Ormian za ludobójstwo była obecna w Kongresie od lat, jednak do tej pory nie podejmowano kroku w żadną stronę, obawiając się, że wpłynie to negatywnie na stosunki Stanów Zjednoczonych w Turcją.

Do tej pory ludobójstwo Ormian uznało 30 krajów na całym świecie, w tym Polska, a także organy takie jak Parlament Europejski czy Rada Europy. Turcja jednak odmawia uznania odpowiedzialności za śmierć Ormian, twierdząc, że wprawdzie w I wojnie światowej w walce z siłami tureckimi zginęło wielu przedstawicieli tej nacji, ale nie było to ludobójstwo.

Zaraz po tym, jak przegłosowano rezolucję dotyczącą ludobójstwa Ormian, przeważająca liczba parlamentarzystów poparła uchwałę, która ma wezwać Donalda Trumpa do przywrócenia sankcji wobec Turcji za atak na północną Syrię. 

Obie decyzje mogą być przyczyną zaognienia i tak trudnych w ostatnim czasie relacji między Stanami Zjednoczonymi a Turcją.

Turcja potępia krok USA

Turcja krytycznie odniosła się do obu podjętych uchwał. Podkreśliła, że uznanie jej odpowiedzialności za ludobójstwo jest "pozbawione jakiejkolwiek podstawy historycznej lub prawnej", a ewentualne sankcje są "niezgodne z duchem porozumienia NATO".

Więcej o:
Komentarze (191)
USA. Historyczna decyzja Izby Reprezentantów. Turecka rzeź Ormian była ludobójstwem
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 38 razy 28

  Bardzo dobrze. Trzeba pokazywać erdoganowi co świat myśli o tureckiej polityce wstawania z kolan. Bo temu hitlerkowi marzy się kolejne ludobójstwo. Tym razem na kurdach.

 • rob-au

  Oceniono 25 razy 15

  Mam nadzieję ,że niedługo potępią kościół katolicki za wieki represji i ludobójstwa

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 18 razy 14

  czekam już tylko na rezolucje kongresu USA potwierdzająca tezę że ziemia jest okrągła, 2+2=4 i że obecni imigranci nazywający się szumnie Amerykanami, dokonali holokaustu na autochtonicznej ludności Ameryki, żeby zagarnąć ich ziemie, siedziby i unicestwić ich kulturę

 • jac_l_w

  Oceniono 12 razy 12

  To nie tyle historyczna decyzja, co historyczna hańba: 100 lat im zajęło nazwanie tej zbrodni.

 • gajowy3

  Oceniono 12 razy 10

  poza Ormanami Turcy w XX wieku zabili wielu Kurdów i Asyryjczyków. gdy mogli napuszczali te narody przeciw sobie. obecna Turcja to resztki dawnego imperium osmańskiego i jako taka nie pasuje do demokratycznego świata.

 • t0maszek44

  Oceniono 13 razy 9

  Gdy żołnierze wystrzelali cały zapas amunicji, sięgnęli po szable i dobili rannych. Świadkowie tamtych dramatycznych wydarzeń opowiadali później straszliwe historie. Wiele zwłok oskalpowano; mundurowi obcinali też martwym ofiarom palce, nosy, uszy, a nawet jądra. Makabryczne trofea zabrali ze sobą. Grozę sytuacji dopełniał widok dziesiątek martwych dzieci z roztrzaskanymi czaszkami. Kilku kobietom w ciąży wycięto z brzuchów płody. Jeden z ocalałych opowiadał, że biali urządzili sobie także zawody w strzelaniu do celu, którym był... trzyletni nagi chłopiec.
  Masakra nad Sand Creek uznawana jest za jeden z najbardziej okrutnych aktów barbarzyństwa, jakiego dopuścili się amerykańscy żołnierze. Z premedytacją zaatakowali bezbronnych i z zimną krwią zabili ponad 160 osób. A to i tak ledwie promil całkowitej liczby Indian, którzy zginęli w wyniku naporu "cywilizacji". Według najnowszych szacunków mogło ich być nawet kilkanaście milionów!
  Kamil Nadolski
  Świat Wiedzy Historia

 • optymistaa43

  Oceniono 15 razy 7

  Niezgodne z duchem porozumienia NATO?.Co za bydlak turecki,a czym jest napad na kurdow,gdzie ten duch.

 • ar16

  Oceniono 31 razy 7

  Teraz czas na potepienie IZRAELA za ludobojcza polityke wobec Palestynczykow a rasistowska wobec wszelakich innych nacji i ras. Warto byloby by zrobila to obie izby a wiec Reprezentantow i Senatu a najlepiej polaczone izby czyli Kongres.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX