Kto kandydatem PO na prezydenta? Budka: Niewątpliwie Donald Tusk mógłby wygrać z Andrzejem Dudą

Borys Budka unika jak może konkretnej odpowiedzi na pytanie, kto jego zdaniem powinien być kandydatem PO w wyborach prezydenckich. Jednak zapytany o Donalda Tuska odpowiada wprost: - Niewątpliwie jest osobą, która mogłaby wygrać z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wciąż nie wiemy, kto ze strony Platformy Obywatelskiej zmierzy się z Andrzejem Dudą. Część polityków PO uważa, że kandydat powinien zostać wyłoniony w prawyborach. Izabela Leszczyna w ubiegłym tygodniu mówiła z całą stanowczością, że partia je zorganizuje. Naturalnymi kandydatami, biorąc pod uwagę sondaże, są obecnie Małgorzata Kidawa-Błońska i Donald Tusk. W środę na zarządzie PO ma zapaść decyzja, czy zostanie powtórzona formuła z 2011 r.

Borys Budka o Tusku: Jest osobą, która mogłaby wygrać z Andrzejem Dudą

Pytany, kto powinien startować, Borys Budka kluczy jak może, by nie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. - Wsłuchuję się w to, co mówił Donald Tusk, żeby stawiać na osoby, które mają szanse wygrać w II turze z Andrzejem Dudą, natomiast nie wiem, czy ta formuła prawyborów to zapewni - powiedział we wtorek w "Wydarzeniach i opiniach" w Polsat News.

Jednak po superlatywach pod adresem szefa Rady Europejskiej, można się domyślać, kogo wiceszef PO widziałby w pojedynku z Dudą. - Jeżeli Donald Tusk stanie do wyborów prezydenckich, to jestem przekonany, że uzyska poparcie dużo szersze aniżeli tylko Platformy Obywatelskiej, natomiast z pewnością Donald Tusk nie będzie przystępował do żadnych prawyborów - powiedział Budka.  Jak dodał, Tusk wystartuje, "by pokazać, że Polska może znowu liczyć się na arenie międzynarodowej, a nie być tylko klientem mocarstw".

Na pytanie Bogdana Rymanowskiego, czy chciałby startu Tuska, Budka, powiedział: - Niewątpliwie jest osobą, która mogłaby wygrać z prezydentem Andrzejem Dudą. Jestem przekonany, że jeśli podejmie taką decyzję, to może liczyć na wsparcie bardzo szerokiej opozycji.

Polityk rozmawiał o wyborach prezydenckich także w środę z Konradem Piaseckim w TVN24. - Małgorzata Kidawa-Błońska jasno zadeklarowała, że jak Donald Tusk wystartuje, nie będzie ubiegała się o nominację partyjną, więc poczekajmy do decyzji Donalda Tuska - stwierdził Budka.

Prawybory w PO. Sposób na wykluczenie Tuska?

W sprawie ewentualnego kandydata i prawyborów jest jeszcze jeden ciekawy wątek. Z ustaleń "Wprost" wynika, że Grzegorz Schetyna jest zwolennikiem prawyborów z dwóch powodów. Po pierwsze, mogą one opóźnić rozliczenia w partii po wyborach parlamentarnych. W kontekście wyborów prezydenckich natomiast, mają wykluczyć start Tuska. - Pomysł prawyborów, które mają wyłonić kandydata na prezydenta, eliminuje z tej rozgrywki Donalda Tuska, bo on nie stanie do walki w prawyborach - twierdzi rozmówca "Wprost".

Więcej o:
Komentarze (98)
Kto kandydatem PO na prezydenta? Budka: Niewątpliwie Donald Tusk mógłby wygrać z Andrzejem Dudą
Zaloguj się
 • 174pit

  Oceniono 15 razy 9

  Jeżeli tak politykom opozycji zależy, żeby przerżnąć kolejne wybory, a prezydentem ponownie został ten pisaty łapacz hostii, to niech wystawią po 5 kandydatów z każdej partii, którzy będą się zaciekle i z zapałem zwalczać.
  Kury wam szcz... prowadzać, jak mawiała pewna postać historyczna.

 • cehaem

  Oceniono 13 razy 7

  I znowu wiara w Tuska na bialym koniu. Wybory za pol roku a PO nie ma kandydata....

 • grubymisiek1

  Oceniono 10 razy 6

  W cymbergaja. Naród kocha Maliniaka widząc w nim wszystkie swoje podstawowe cechy.

 • jeak

  Oceniono 4 razy 4

  Duda "pokona" każdego w debacie swoją pychą i błazenadą - suweren to kupi.
  Jedynie Tusk byłby w stanie go pokonać.

 • lob2

  Oceniono 16 razy 4

  Tylko pan Tusk,cała Europa mu zaufała,światowiec,mądry,zrównoważony,n pewno nie powie na posłów ,kanalie,mordercy i uwolni nasz naród od zaścianku i wprowadzi nas do Europy.

 • rokko

  Oceniono 3 razy 3

  Ale po co Tusk miałby wracać do babrania się w tym bagienku, skoro ma możliwość pozostania na wysokiej pozycji na szczeblu europejskim?
  Trzeba jasno i wyraźnie tę opcję wykluczyć i zacząć się na serio rozglądać za innym kandydatem.

 • acide94

  Oceniono 16 razy 2

  Na Donalda Tuska spadnie masa tępego, faszo-katolskiego, januszowego hejtu, może szkoda go na wybory już w 2020, tym bardziej z takim pajacem jak Du.pa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX