Wojewodowie, którzy zostali posłami rezygnują ze stanowisk. Następcy pojawią się z nowym rządem

Wojewodowie, którzy przed dwoma tygodniami zostali wybrani posłami, złożyli rezygnacje. W wyborach parlamentarnych do Sejmu IX kadencji zostało wybranych siedmioro wojewodów oraz dwoje wicewojewodów. Posłowie-elekci odebrali w czwartek zaświadczenia o wyborze z rąk przewodniczącego PKW Wiesława Kozielewicza.

"Do 12 listopada, do czasu rozpoczęcia nowej kadencji parlamentu, premier Mateusz Morawiecki, ma czas zgodnie z prawem na przyjęcie złożonych rezygnacji przez wojewodów. Do tego czasu będą pełnić sprawowane funkcje" - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, który nadzoruje pracę wojewodów.


W październikowych wyborach parlamentarnych do Sejmu wybranych zostało siedmioro wojewodów: Ewa Leniart - wojewoda podkarpacka, Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyska, Paweł Hreniak - wojewoda dolnośląski, Zbigniew Hoffmann - wojewoda wielkopolski, Zdzisław Sipiera - wojewoda mazowiecki, Władysław Dajczak - wojewoda lubuski oraz Przemysław Czarnek - wojewoda lubelski. W niższej izbie parlamentu zasiądzie także dwoje wicewojewodów: Violetta Porowska - wicewojewoda opolska oraz Bartłomiej Dorywalski - wicewojewoda świętokrzyski.
Nowi wojewodowie i wicewojewodowie zostaną powołani przez premiera po zaprzysiężeniu nowego rządu.

Więcej o:
Komentarze (25)
Wybory 2019. Wojewodowie, którzy zostali posłami złożyli rezygnacje
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 13 razy 11

  O kurczę ale nieszczęście ich spotkało , nie szło zrobić tak że poseł z pis i wojewoda z pis to "dwa odrębne" urzędy , przysnęli czy co ?

 • fakiba

  Oceniono 11 razy 9

  Widać że pis nie zdążył zmienić prawa tak żeby mogli być posłami i wojewodami , czyli naczelny strateg kaczka przespał ?

 • radgaz

  Oceniono 7 razy 5

  Zdaje się wojewoda łódzkim Rau też się psim swędem stał posłem, chociaż był wysoko na liście, a otrzymał tylko nieco 5 tysięcy głosów.

 • bogdan_mowi_bankowy

  Oceniono 5 razy 5

  Jak to jest? Posłów jest 460 a wojewodów 16. Więc która pozycja jest ważniejsza? Pytanie: czy lepiej być wojewodą czy posłem?

 • pwpafcio

  Oceniono 4 razy 4

  I oczywiście dostaną sowite odprawy jako wojewodowie pewnie?

 • maciek76

  Oceniono 6 razy 4

  Krótka ławka

 • polakadam

  Oceniono 6 razy 4

  Nawet Czarnek się dostał. Będzie mógł od razu się przyłączyć do klubu nazioli z konfederacji.

 • yassmin_kami

  Oceniono 3 razy 3

  Przecież to jest oszukiwanie wyborców, takie szuje powinny dostać wilczy bilet w polityce. A niedouczona część społeczeństwa dalej głosuje na oszustów nie rozumiejąc co to jest samorządność, praworządność i interes lokalny .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX