PiS złożyło protest wyborczy do SN w sprawie wyników w dwóch okręgach. Nie wykluczają kolejnych

Radosław Fogiel potwierdził, że Prawo i Sprawiedliwość złożyło protesty wyborcze w sprawie wyników wyborów do Senatu w dwóch okręgach. - My po prostu analizujemy wyniki wyborów. Tam gdzie spostrzegliśmy anomalię, postanowiliśmy mieć pewność i poprosić o ponowne przeliczenie - przekazał.

PiS złożył protesty wyborcze do Sądu Najwyższego w związku z wynikami wyborów do Senatu w dwóch okręgach: nr 75 (Katowice) i nr 100 (Koszalin). Jak opisywaliśmy wcześniej, w okręgach tych kandydaci PiS przegrali z kandydatami innych komitetów niewielką liczbą głosów. Jednocześnie zebrano tam wiele głosów nieważnych. 

PiS: Złożyliśmy protest dla czystości życia politycznego

Informację o złożeniu protestów potwierdził Radosław Fogiel, zastępca rzecznika prasowego PiS. 

- W tych okręgach było wiele głosów nieważnych. Za każdym razem było więcej głosów nieważnych niż [wynosiła - red.] różnica między kandydatami - tłumaczył podczas konferencji prasowej. - My po prostu analizujemy wyniki wyborów, tam gdzie spostrzegliśmy anomalię, postanowiliśmy mieć pewność i poprosić o ponowne przeliczenie. Nie jest to nic nadzwyczajnego, są na to przewidziane procedury - dodał, odnosząc się do głosów opozycji, że złożenie przez PiS protestów jest wyrazem niezadowolenia z wyników wyborów do Senatu.

Decyzję PiS o złożeniu protestów argumentował również chęcią zachowania "czystości życia politycznego i pewności demokratycznych procedur".

- Nie negujemy wyników wyborów. Jeśli tam wszystko jest w absolutnym porządku, to zostanie to potwierdzone przez Sąd Najwyższy. Chyba lepiej, żeby ci senatorowie mieli mocny mandat, a nie kwestionowany przez kogoś przez najbliższe cztery lata - podkreślił.

Jak zaznaczył Radosław Fogiel, w PiS nadal analizowane są wyniki wyborów w innych okręgach. -  Protesty można składać do dzisiaj do północy. (...) nie wykluczamy, że jeszcze się być może takie [okręgi - red.] znajdą - stwierdził.

Sąd Najwyższy potwierdza: PiS złożył protest wyborczy

Złożenie przez partię Jarosława Kaczyńskiego protestu wyborczego potwierdził również dla Informacyjnej Agencji Radiowej rzecznik Sądu Najwyższego, Michał Laskowski. Przyznał, że PiS kwestionuje wyniki wyborów w dwóch okręgach i chce ponownego przeliczenia głosów. 

Protest wpłynął w piątek. Rozpatrzy go Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w trzyosobowym składzie. Sąd Najwyższy ma 90 dni od daty wyborów na rozpoznanie protestów i wydanie uchwały o ważności wyborów. Głosowanie odbyło się 13 października.

Więcej o:
Komentarze (399)
PiS złożyło protest wyborczy do SN w sprawie wyników w dwóch okręgach. Nie wykluczają kolejnych
Zaloguj się
 • public_enemy

  Oceniono 93 razy 85

  proszę o kontr-protesty opozycji tam gdzie była niewielka różnica w drugą stronę. Co z bezprawnym wstawieniem dublera Morawieckiego?

 • js08836

  Oceniono 84 razy 82

  To było do przewidzenia. PiS wygrywa, jest ok. PiS przegrywa, to oszustwo.

 • abm1

  Oceniono 57 razy 55

  Odrażająca gęba oszusta żoliborskiego jest zacięta i mściwa. Po to mu potrzebne sądy aby wygrywać wbrew woli wyborców.

 • ar.co

  Oceniono 56 razy 54

  Widać, że tygodniowe starania o przekupienie któregoś z nie-pisowskich senatorów-elektów nie dały rezultatu. Następny krok - podważanie wyników wyborów. Dopóki liczyli na skuteczność łapówki, jakoś problemu nie było.

 • capricorn_53

  Oceniono 41 razy 37

  PiS tak fałszowało wybory że w końcu noga się pośliznęła. I dobrze im tak.
  A na co czeka KO, PO i pozostałe ugrupowania. Zaskarżyć wszystkie te komisje w których do Senatu wygrało PiS. Na co czekacie? Że znowu was wydutkają?

 • fakiba

  Oceniono 39 razy 37

  No i proszę , nie po myśli poszyły wybory to teraz następne , ale to nie sejm i g.... wam z tego wyjdzie

 • fakiba

  Oceniono 38 razy 34

  Pis walczy jak "lew" , wybory im nie pasują i potem "rozmowy" też do poszły do dudy

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX