Młodzi obalą Schetynę? "On naprawdę wierzy, że tylko on jest w stanie wygrać z PiS"

"Sorry, Grzegorz, ale ludzie mówili, że Grzegorz Schetyna musi odejść" - powiedział podczas posiedzenia zarządu partii Waldemar Sługocki, lider lubuskiej PO. Przegrane wybory postawiły pod znakiem zapytania pozycję Grzegorza Schetyny. Władzę chce przejąć tzw. frakcja młodych, która uważa, że ich wynik to konsekwencja serii błędów przewodniczącego.

Przegrana w wyborach parlamentarnych znacząco osłabiła i tak słabą już pozycję Grzegorza Schetyny w partii. "Te wybory zrobiły nam prawybory w partii. To nie jest przypadek, że Grzegorz Schetyna przegrał we Wrocławiu, w swoim mateczniku, z posłanką trzeciego rzędu" - powiedział w rozmowie z Renatą Grochalą z "Newsweeka" jeden ze znanych posłów Platformy Obywatelskiej.

Grupa, która planuje przewrót w PO

Jak informuje tygodnik, pod koniec 2016 roku zawiązała się tzw. frakcja młodych, czyli nieformalna grupa, która planuje obalić lidera PO. Wówczas po raz pierwszy starli się z nim ws. wyjścia z protestu opozycji w Sejmie.Teraz dostrzegli możliwość przejęcia władzy w partii.

Ludzie sami do nas przychodzą i mówią, że trzeba coś zrobić, żeby partia się zmieniła, i teraz jest dobry moment

- mówi anonimowy poseł Renacie Grochali.

W grupie znaleźli się m.in. Borys Budka, któremu Schetyna zaproponował, aby został jego kandydatem na szefa PO, Joanna Mucha, Rafał Trzaskowski czy Krzysztof Brejza.

Budka i Mucha przeciwko Schetynie

Borys Budka, jak pisze "Newsweek", uważa, że wybory na przewodniczącego partii powinny być przeprowadzone do końca roku, aby od początku następnego nowe władze zajęły się wyborami prezydenckimi. Natomiast zdaniem Joanny Muchy, jeśli Schetyna wyznaczy kandydata na prezydenta, to ten kandydat już na wejściu będzie mocno osłabiony.

Przed nami nieprawdopodobnie trudna kampania prezydencka, która może zdecydować o losach Polski na lata. Partię do wyborów powinny poprowadzić już nowe władze

- powiedziała Renacie Grochali. Mucha podkreśla również, że Platforma Obywatelska straciła swoją wyrazistość, ponieważ Schetyna nie potrafi "napełnić jej żadną treścią".

Nie tylko młodzi przeciwko Schetynie

Jak powiedział w rozmowie z "Newsweekiem" jeden z polityków z regionalnych władz PO, to błędy Schetyny doprowadziły do porażki w ostatnich wyborach. O wiele za późno ogłosił kandydaturę Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na premiera, a kiedy kobieta ruszyła w Polskę, nie miała żadnego konkretnego planu i przekazu politycznego. "Myśmy się dowiadywali o jej wizycie dzień wcześniej, wiec nie było czasu, żeby coś przygotować. Jak jechała na Śląsk, to powinna zawieźć tam pakiet naszych propozycji dla regionu, spotkać się z miejscowymi organizacjami społecznymi" - mówi polityk. W rzeczywistości, jak podkreśla rozmówca Grochali, na szybko organizowane było spotkanie, podczas którego można było zrobić "kilka fotek do mediów społecznościowych".

Wielu polityków z PO uważa, że w trakcie kampanii wyborczej sztab partii Schetyny w ogóle nie działał, a Brejza, od czasu ataku TVP, "zajmował się wyłącznie sobą".

"Poza tym ludzie Schetyny nie chcieli, żeby im mieszał, więc wysłali go busem w Polskę by rozwieszał banery na płotach. Poza spotem o rodzinie emitowanym w telewizjach i dwoma billboardami Kidawy-Błońskiej nie było ogólnopolskiej kampanii Platformy" - mówi w rozmowie z "Newsweekiem" anonimowy członek PO.

Ewa Kopacz: Ty doskonale wiesz, co powinieneś zrobić

Podczas posiedzenia zarządu PO, które odbyło się po ogłoszeniu wyników wyborów, Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca partii, zwróciła się do Schetyny jego własnymi słowami sprzed czterech lat.

Wtedy mówiłeś, że Ewa Kopacz jako człowiek honoru będzie wiedziała, co zrobić i ja to zrobiłam. Ty doskonale wiesz, co powinieneś zrobić

- powiedziała. Jednak nie otrzymała odpowiedzi, więc zapytała, co działacze najczęściej słyszeli podczas kampanii.

Sorry, Grzegorz, ale ludzie mówili, że Grzegorz Schetyna musi odejść

- odpowiedział na to Waldemar Sługocki, lider lubuskiej PO. 

"Z własnej woli partii nie odda"

Jak podkreśla Renata Grochala, część jej rozmówców uważa, że Schetyna chce jak najszybciej ogłosić kandydaturę Kidawy-Błońskiej na prezydenta. Wszystko po to, aby rozpocząć kampanię i uniknąć rozliczeń. "Dlatego w styczniu powie, że do maja partia musi zająć się kampanią prezydencką, a nie wewnętrzną rywalizacją" - mówi dziennikarce jeden z posłów tzw. frakcji młodych.

Jeden z polityków z władz partii stwierdził, że Schetyna "z własnej woli partii nie odda". Jeśli przestanie pełnić tę funkcję, to za cztery lata może nawet nie dostać "dobrego miejsca na liście". I dodał: "On naprawdę wierzy, że tylko on jest w stanie wygrać z PiS".

Kandydatem młodych na przewodniczącego PO ma być Borys Budka. O udziale w wyborach myśli również Joanna Mucha, która zarzuciła Budce, że ten wycofał się z rywalizacji ze Schetyną w 2015 roku i obawia się, że historia się powtórzy.

Według "Newsweeka", również Donald Tusk uważa, że Schetyna nie powinien dłużej być przewodniczącym partii. W środę, podczas konferencji prasowej w Brukseli, poparł frakcję młodych.

Więcej o:
Komentarze (143)
Młodzi obalą Schetynę? "On naprawdę wierzy, że tylko on jest w stanie wygrać z PiS"
Zaloguj się
 • el.pistolero

  Oceniono 32 razy 28

  W cywilizowanych krajach, lider przegranej partii podaje się po wyborach do dymisji. Nikt go do tego nie musi zmuszać. W Polsce, polityka, to jedynie polityczne koryto, więc nie ma co się dziwić, że większość polityków próbuje trwać przy korycie do końca świata i jeden dzień dłużej. Nawet jak jest to tylko partyjne koryto.

 • kataryniarski

  Oceniono 27 razy 17

  Za chwilę Kaczyński może rozwiązać wszystkie problemy opozycji - rozwiązując opozycję.

  Głosy się ponownie przeliczy, wyjdzie na to, ze Pis wygrał wszędzie i to miażdżąco. wolnym mediom knebel, by ani mru mru. I będzie po sprawie.

 • glencok

  Oceniono 24 razy 16

  Takiej partii potrzebny jest LIDER na miarę Tuska. Schetyna nigdy taki nie był. Tak jak nadawał się na ministra tak nigdy nie był liderem, bo nie ma cech lidera.

 • rasta-mw

  Oceniono 21 razy 11

  Zgadzam się, Schetyna musi odejść, on kompletnie nie nadaje się na przywódcę. Potrzeba kogoś naprawdę inteligentnego, w miarę młodego i przystojnego by emerytki go polubiły (całkiem poważnie)

 • urian

  Oceniono 10 razy 10

  PiS jawnie manipuluje wyborami, tak w sprawie liczenia jak i w sprawie Piotrowicza, a ty nic nie robisz. Już po informacji obserwatorów zagranicznych którzy kwestionowali poprawność wyborów z uwagi na wykorzystanie mediów publicznych do agitacji na rzecz PiS trzeba było zażądać ponownyych wyborów. A ty nic, jakbyś tego nie słyszał. Ani słowa, morda w kubeł i uszy po sobie. Bo co ? Bo ty sie dostałeś i nic cię więcej nie interesuje ? Rusz tyłek i walnij pięscią w stół. A jak nie potrafisz, albo ci sie nie chce to oddaj stery partii tym którzy chca i którzy potrafią. Jak mozna być taka niemotą. Cały życie opóźniony, zanim coś wyduka z siebie to juz po balu. Najwyższy czas przejść do konkretnej ofensywy a nie czekać, że może się jakoś samo rozwiąże. Ten Schetyna to jakaś kara dla Polaków. A może nie jest taki głupi tylko udaje bo sie sprzedał ?

 • siwywaldi

  Oceniono 15 razy 9

  Grzesiek odejdź !
  Czy naprawdę chcesz swoim pogonieniem na siłę od koryta, sprawić pisiorom mega-satysfakcję? :-(

 • ona_ona_80

  Oceniono 13 razy 7

  Proponuję frakcji młodych odłączyć się od Grzegorza i założyć własną partię. Jestem pewna, że na poparcie by nie narzekała. Ludzie chyba potrzebują powiewu świeżości. Schetyna ciągnie PO w dół, już w tej chwili popieranie PO w tej formie to obciach. Najbardziej żenuje to jego przyspawanie do koryta i przeświadczenie o własnej wspaniałości. Pomimo wielu sygnałów, zarówno zawoalowanych, jak i tych wprost koleś nie rozumie, że nikt go nie chce. Zero honoru, zero przyzwoitości i odpowiedzialności za kraj.

 • maciejwscieklica

  Oceniono 8 razy 6

  bawmy się nadal !
  a Pis tymczasem wszczyna procedurę unieważnienia wyborów do Senatu
  za moment nastepne posiedzenie starego sejmu
  stary rząd nas urządza
  a PO sie bawi
  a co !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX