Gowin krytykuje plakat Marszu Niepodległości. Zapewnia, że rząd "nie firmował" pochodów

Wicepremier Jarosław Gowin stwierdził w Radio ZET, że nie podoba mu się plakat Marszu Niepodległości, zarówno jego wygląd, jak i przekaz. Jednocześnie powiedział, że obecna władza "nie firmowała" w przeszłości Marszy narodowców i dodał: - Ja przede wszystkim zawsze byłem przeciwny mieszaniu religii do polityki.

Wicepremier, minister nauki, Jarosław Gowin był w Radio ZET pytany o ocenę plakatu tegorocznego Marszu Niepodległości. Przedstawia zaciśniętą pięść z różańcem i podpisem "Miej w opiece naród cały". - Czy Marsz Niepodległości 11 listopada dostanie poparcie, wsparcie rządu czy jest to profanacja symbolu religijnego? - dopytywała prowadzącą audycję Joanna Komolka.

Ja przede wszystkim zawsze byłem przeciwny mieszaniu religii do polityki, bo to, jak na tym wychodzą politycy, to bywa różnie, ale że Kościół wychodzi na tym źle, to nie ulega dla mnie wątpliwości

- mówił wicepremier. Natomiast zapewnił, że sam plakat "nie podoba" mu się. Jak doprecyzował: - Nawet powiedziałbym, że nie podoba mi się estetycznie i nie podoba mi się też przekaz.

Gowin: Rząd nie firmował tych uroczystości

Jarosław Gowin w Radio ZET podkreślał, że Marsze Niepodległości "mają charakter społeczny", natomiast nigdy nie były wspierane przez rząd Zjednoczonej Prawicy. - W ciągu ostatnich czterech lat, rząd Zjednoczonej Prawicy w żaden sposób nie firmował tych uroczystości - powiedział.

Gowin stwierdził, że rząd "nie firmował" Marszu Niepodległości, ale w ubiegłym roku to właśnie rząd dogadał się ze Stowarzyszeniem Marsz Niepodległości i ulicami stolicy szli wszyscy razem m.in. prezydent Andrzej Duda, a także przedstawiciele władzy.

Wspólny marsz odbywał się pod hasłem "Dla Ciebie Polsko", pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wyglądało to tak, że 11 listopada 2018 roku najpierw na czele pochodu szły VIP-y, oddzielone od reszty marszu "strefą buforową".

Narracja strony rządowej była taka, jakoby to właśnie władza zgromadziła blisko 250 tys. osób na ulicach. Nie podobało się to np. Robertowi Winnickiemu, szefowi Ruchu Narodowego, który zarzucał PiS-owi próby "zawłaszczenia" Marszu.

Więcej o:
Komentarze (177)
Marsz Niepodległości 2019. Jarosław Gowin: Hasło i plakat nie podobają mi się estetycznie, w przekazie
Zaloguj się
 • yeah_bunny

  Oceniono 72 razy 72

  "Ja przede wszystkim zawsze byłem przeciwny mieszaniu religii do polityki"
  hahahahah

 • red.leszek

  Oceniono 63 razy 57

  symbol chrześcijaństwa w zaciśniętej pięści? Czy może być coś bardziej sprzecznego z przesłaniem chrześcijaństwa?

 • wadp21

  Oceniono 43 razy 41

  Faszystowska partia , faszystowski rząd to i faszystowskie symbole. Pięść oraz różaniec... Super połączenie. Jeszcze Gądecki , Jędraszewski , Kaczyński i Ziobro powinni uświetnić swoimi twarzami ten paszkwil pokazujący triumf faszyzmu w Polsce XXI w

 • pablo_spear

  Oceniono 38 razy 34

  Czyzby mu sie kregoslup moralny zaczal powoli wyginac w druga strone bo czuje upadek pislamu? A sam progu nie przeskoczy wiec musi sie gdzies dokleic!

 • wawiak57

  Oceniono 33 razy 31

  Piękne zdjęcie, mlaskaty otoczony nimfami (oczywiście na możliwości PIS) i płaszczak obsługujący telefon za prezia. Cud malina.

 • danuel

  Oceniono 32 razy 30

  I kto uwierzy temu Gowinu po tych latach gdy legitymował wszystkie poczynania Prezesa?

 • jael53

  Oceniono 28 razy 26

  Nie może to być - w zeszłym roku jakieś awatary maszerowały?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX