Grzegorz Schetyna: Po raz pierwszy od 1989 r. kampania wyborcza "nie była całkiem demokratyczna"

"Sytuacja Platformy i Koalicji, sytuacja obozu demokratycznego i - wierzę - sytuacja Polski jest dziś dużo lepsza, niż 4 lata temu. W 2016 roku poparcie dla PO chwilami nie przekraczało 10 procent, opozycja wydawała się wielu bezsilna, a władza Kaczyńskiego wszechmocna. Przez te 4 lata wiele nam się udało" - napisał przewodniczący PO Grzegorz Schetyna w liście do działaczy i wyborców.

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna w liście opublikowanym w niedzielę podziękował działaczom, wolontariuszom, kandydatom i członkom sztabów za "mobilizację i walkę" w wyborach parlamentarnych. Słowa podziękowania skierował również do wyborców, którzy w ubiegłą niedzielę zagłosowali na Koalicję Obywatelską.

Sytuacja Platformy i Koalicji, sytuacja obozu demokratycznego i - wierzę - sytuacja Polski jest dziś dużo lepsza, niż 4 lata temu. W 2016 roku poparcie dla PO chwilami nie przekraczało 10 procent, opozycja wydawała się wielu bezsilna, a władza Kaczyńskiego wszechmocna. Przez te 4 lata wiele nam się udało

- napisał Schetyna. Jako przykład podał m.in. "częściowe powstrzymanie niszczenia sądów", "usunięcie skompromitowanego marszałka Sejmu" i "zbudowanie szerokiej współpracy opozycji".

W tej sytuacji wyników wyborów, choć są dalekie od naszych ambicji, nie oceniajmy źle

- dodał przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Przypomnijmy: w wyborach parlamentarnych 13 października Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni) zdobyła 5,06 mln głosów (27,4 proc. poparcia), co przełożyło się na 134 posłów. Dla porównania, obecnie w sejmowym klubie PO-KO w kończącej się właśnie VIII kadencji zasiada 155 parlamentarzystów.

W wyborach w 2015 r. Platforma Obywatelska uzyskała 3,6 mln głosów, a Nowoczesna - ok. 1,6 mln (oba komitety startowały wówczas oddzielnie). PO wprowadziła wtedy do Sejmu 138 posłów, a Nowoczesna - 28.   

Grzegorz Schetyna: Trzeba odebrać Kaczyńskiemu możliwość czynienia zła

Jak stwierdził Grzegorz Schetyna, po raz pierwszy od wyborów 4 czerwca 1989 r. kampania wyborcza "nie była całkiem demokratyczna", a to za sprawą "państwowych mediów, używających oszczerstw i języka nienawiści".

Lider PO w liście wspomniał także o trzech krokach, na których opiera się "scenariusz budowy lepszej Polski".

Pierwszy to utrzymanie i wykorzystanie przewagi opozycji w Senacie. Nie tylko do zablokowania niszczących demokrację i praworządność działań PiS, ale także do przedstawienia Polakom naszych projektów naprawy i usprawnienia państwa. Krok drugi to wybór prezydenta, który w przeciwieństwie do Andrzeja Dudy będzie stał na straży Konstytucji RP. Krokiem trzecim będzie odebranie Kaczyńskiemu władzy i możliwości dalszego czynienia zła

- zapowiedział Grzegorz Schetyna.

Więcej o:
Komentarze (244)
Grzegorz Schetyna pisze list do działaczy i wyborców: Sytuacja PO jest dużo lepsza niż 4 lata temu
Zaloguj się
 • grobelozaur

  Oceniono 38 razy 24

  Schetyna wynoś się, naprawdę.
  Zdobyłeś kilkadziesiąt tysięcy mniej głosów niż jakiś pisowski noname na wrocławskiej liście. Zrozum to wreszcie.

 • notremak

  Oceniono 32 razy 20

  Będzie dużo lepsza (sytuacja PO), kiedy Grzesio łaskawie usunie się - lub zostanie usunięty - do III rzędu działaczy.

 • clex2

  Oceniono 39 razy 19

  ten człowiek zupełnie utracił kontakt z rzeczywistością... Najpierw pozwolił Kaczyńskiemu dojść do władzy absolutnej podkopując Kopacz przed wyborami 2015, a teraz twierdzi, że coś osiągnął?
  Też głosowałem na PO, ale gdyby była inna partia centrowa to KO na pewno nie dostałaby mojego głosu. Osiągnął zupełne dno, zakulisowy krętacz z charyzmą świńskiego ogona.

 • prawdziwy_gonzo

  Oceniono 33 razy 15

  Jarosław Kaczyński musi zrobić wszystko, żeby Schetyna został u władzy w platformie. Tylko Schetyna gwarantuje sukces PiSu przez następne 20 lat.

 • vanad48

  Oceniono 24 razy 12

  Grzesiu ty stuknij się w łeb.....kampania była prowadzona przez przedszkolaków w ciągłej defensywie...bez pomysłu...a twoją 6-kę trzeba było ogłosić przed PiS-dzielcami....zaorali by się na śmierć.....zabrakło przez ciebie 5 mandatów !!!!!

 • chi-neng

  Oceniono 29 razy 11

  Wprost NIE DO WIARY!
  Kiedy ten człowiek zrozumie wreszcie CO ON POWINIEN UCZYNIĆ I TO JAK NAJSZYBCIEJ?!
  Każda godzina, minuta się liczy!
  Jeżeli do Niego to jeszcze NIE DOTARŁO, to może wreszcie ktoś w po pokaże kuraż i zrobi z ‘tym fantem’ porządek, prosząc ‘delikatnie’ o zwolnienie stołka prezesa tej frakcji, z natychmiastowym skutkiem?!

 • viaac

  Oceniono 21 razy 11

  Członkowie PO i sam p. Grzegorz powinni przeczytać to:
  oko.press/siedem-grzechow-marketingowych-koalicji-obywatelskiej-w-kampanii-wyborczej/

  I nie powtórzyć żadnego z tych błędów.
  Na początek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX