KO zmienia kurs ws. Senatu. Schetyna o kandydacie na marszałka: To będzie ustalane z Lewicą i PSL

W przyszłym tygodniu KO dalej będzie rozmawiać ze swoimi posłami i senatorami. Jest za to deklaracja Grzegorza Schetyny: zapewnia, że wybór prezydium Senatu, w tym marszałka izby wyższej parlamentu, będzie przeprowadzony wspólnie z innymi partiami opozycyjnymi.

Szef PO, a jednocześnie jeden z liderów Koalicji Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna spotkał się w piątek z senatorami - obecnymi i przyszłymi - związanymi z KO. Tuż po nim zamieścił tweeta o następującej treści:

Ani groźby, ani próby przekupstwa kierowane z ciemnej strony mocy nie wpłyną na postawę senatorów Koalicji Obywatelskiej. Nadzieja milionów wyborców o wolnym i demokratycznym Senacie będzie zrealizowana.

Spotkanie z senatorami przyniosło za to zapowiedzi dalszych kroków Koalicji Obywatelskiej w sprawie Senatu. Na ten moment KO ma w izbie wyższej nowej kadencji 43 senatorów, PSL - 3, SLD - 2. To daje razem 48 senatorów, jednak jest jeszcze czterech niezależnych, w tym trzech mających związki z opozycją, dzięki którym KO, SLD i PSL są w stanie osiągnąć większość w Senacie.

Schetyna zapewnia: wybór marszałka Senatu w porozumieniu z innymi partiami opozycji

Ta układanka zrodziła też pytania o to, kto mógłby być ewentualnym marszałkiem Senatu. W ciągu minionego tygodnia przewijało się kilka kandydatur, które próbowała forsować Koalicja Obywatelska. Doprowadziło to do reakcji PSL czy Lewicy, że mimo wszystko też mają coś do powiedzenia w sprawie wyglądu prezydium Senatu X kadencji.

Czytaj więcej: Biedroń do Schetyny o próbie narzucenia marszałka Senatu: Drogi Grzegorzu, nie próbuj tych numerów

Na spotkaniu z senatorami Koalicji Obywatelskiej zapadła decyzja - przekazał ją Schetyna - że w przyszłym tygodniu rozpoczną się spotkania ws. wyłonienia prezydium Senatu. Lider PO mówił dziennikarzom po rozmowach w siedzibie Platformy Obywatelskiej:

Klub KO w czwartek po południu. Posłów i senatorów, takie spotkania przygotowujemy. To będzie ustalenie (kandydata na marszałka Senatu - red.) z liderami innych partii opozycyjnych, Lewicy i PSL. Nie było rozmowy o żadnych nazwiskach, to musi być zrobione wspólnie.
Więcej o:
Komentarze (100)
Grzegorz Schetyna o kandydacie na marszałka Senatu: To będzie ustalane z Lewicą i PSL
Zaloguj się
 • earthboundmisfit

  Oceniono 20 razy 18

  No, mam nadzieję, że PiSowi nie uda się nikogo kupić. Tak trzymać, panowie. Zgodnie i jednym głosem wykopać tego, który pracuje "dla idei".

 • krynolinka

  Oceniono 27 razy 13

  Z pewnością się sprawdzi wieloletni prezydent Nowe Soli. Tyszkiewicz.
  I gdzie ta lista żeby się zapisać na uroczyste pakowanie Staśka Karczewskiego, chciałam się dopisać!

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 9 razy 9

  Nie nazwałbym tego zmianą kursu. Wiadomo było, że panowie na początku przyrżną samców na pierwsze litery greckiego alfabetu, a potem pójdą po rozum do głowy i porozumieją się. Powodzenia! Oby numer "na Kałużę" się PiSuarom nie udał!

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 26 razy 8

  baaaa, bez Lewicy się nie da... i cale szczęście... dobitnie już to chyba Biedroń wyjaśnił Schetynie... wiec na pohybel pisowi trzeba zawiazac koalicje w senacie ;-) czy się to komuś podoba czy nie

 • ardi78

  Oceniono 9 razy 5

  Marszałkiem powinien być senator niezależny, albo Wadim Tyszkiewicz albo Krzysztof Kwiatkowski.

 • salsolo.4

  Oceniono 4 razy 4

  I jeszcze jedno - nie pompujcie tak Władzia bo jeszcze odleci wam w kosmos no i czym państwo dziennikarze będziecie pisać???
  Jakim ignorantem trzeba być by forsować mit, że Kosiniak wystąpieniami w debatach zdobył PSL głosy. Gdyby nie wystawili sensownych kandydatów z dołów partyjnych to g... by zwojowali. Ci co nawet jeśli się sami nie dostali do sejmu to "naciułali" głosów dla partii i tych co się dostali. Sam się zastanawiałem nad kandydatem PSL, bo go znam i wiem, że jest sensownym człowiekiem i jako wójt sąsiedniej gminy wiele dla niej zdziałał choć jest stosunkowo biedna. Szkoda, że się nie dostał.

 • salsolo.4

  Oceniono 3 razy 3

  " W ciągu minionego tygodnia przewijało się kilka kandydatur, które próbowała forsować Koalicja Obywatelska."

  Tylko w wyobraźni państwa dziennikarzy, którzy by nie brakło im "dramatycznych niusów" starają się je sami wykreować. No i jeszcze dodajcie, że "Schetyna musi odejść" no bo o czym będziecie pisać przez te 3,5 tygodnia do ukonstytuowania się prezydium parlamentu... nuda panie, nuda!!! To może coś wymyślić...

 • piramidopolopirynowicz

  Oceniono 18 razy 2

  Tylko Biedronuś - nie szczaj już więcej we wspólnym salonie i nie jaraj się za bardzo.

 • frogman

  Oceniono 2 razy 0

  będzie Marek Borowski marszałkiem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX