Senat chce uhonorować Tokarczuk. Bonkowski przeciwko: Była jednym z kilku polakożerców

Senator Waldemar Bonkowski sprzeciwił się uchwale, która ma uhonorować laureatkę literackiego Nobla Olgę Tokarczuk. Powiedział, że "źle wypowiadała się o Polakach" i jest "jednym z polakożerców".

Senat ma dziś głosować na uchwałą z okazji przyznania Oldze Tokarczuk literackiej Nagrody Nobla. To inicjatywa senatora Jana Rulewskiego, który po wcześniejszym posiedzeniu komisji prezentował projekt na posiedzeniu izby. 

Rulewski dziękował za przychylność wobec uchwały, w której mowa m.in. o tym, że decyzja Komitetu Noblowskiego "pięknie wpisała się w obchody odzyskania niepodległości" oraz o "talencie i bogatej karierze" Tokarczuk. - Ostatnie słowo Senatu należy do literatury i wolności - mówił Rulewski na ostatnim posiedzeniu tej kadencji.  

Jednak szybko okazało się, że nie wszyscy senatorowie są pomysłowi przychylni. Na mównicę wyszedł senator Waldemar Bonkowski, związany z PiS i zawieszony w prawach członka partii w związku z antysemickimi wpisami. Senator był też oskarżany o przemoc wobec swojej żony. 

"Bardzo źle się wyrażała o Polakach"

- Szanowni państwo, ja za uchwałą dla pani Tokarczyk (senator pomylił nazwisko Noblistki - red.) głosować nie będę - oświadczył. Dodał, że nie będzie się wypowiadać na temat literatury, bo "się na tym nie zna".

- Ale to ostatnie zdanie które pan senator Rulewski powiedział, że sławiła imię Polski, to jest bardzo dyskusyjne. Była jednym z kilku polakożerców. Bardzo źle się wyrażała o Polakach, że rzekomo Polacy byli właścicielami niewolników, że mordowali Żydów i tego typu historie 

- mówił senator. - Ona i wielu jej podobnych, jak prof. Gross zdaje się, byli polakożercami - mówił. 

Polityk stwierdził, że ostatnio "nagroda Nobla się zdewaluowała". - Dostają głównie wszelkie wyróżnienia ludzie z lewackich środowisk. Szczególnie jak ktoś szkaluje Polskę, to jest nagradzany - powiedział.

- Świętej pamięci Czesław Miłosz to po prostu zachowywał się jak wróg Polaków. Noblistka Szymborska ody do Stalina pisała, a obecna po prostu noblistka bardzo źle się o Polakach wyrażała - 

skończył senator.  

W sierpniu Bonkowski został wyrzucony z PiS. Nie został kandydatem tej partii, jednak nie zrezygnował z startowania w wyborach - choć PiS wystawiło tam swojego kandydata. W efekcie zarówno kandydat PiS jak i Bonkowski zdobyli mniej głosów od kandydata PO i to ten zdobył mandat. 

Więcej o:
Komentarze (317)
Senat ma uhonorować Tokarczuk. Bonkowski: Była jednym z polakożerców
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 72 razy 60

  Teraz już wiadomo, że Walduś Kiepski jest inspirowany prawdziwą postacią.

 • 1-wolne

  Oceniono 51 razy 49

  Dodał, że nie będzie się wypowiadać na temat literatury, bo "się na tym nie zna". Na czym się zna Bonkowski skoro nie czyta literatury? Na biciu żony i poniżaniu innych i taka kreatura wypowiada się o noblistach.

 • acototak

  Oceniono 38 razy 38

  "Według żony senatora Waldemara Bonkowskiego, ten polityk PiS znęcał się nad nią psychicznie, wielokrotnie usiłował uderzyć i stosował przemoc wobec jej rodziny. Senator miał też mieć romans z kobietą poznaną podczas miesięcznic smoleńskich. "

 • taroudant

  Oceniono 33 razy 31

  Bonkowski, patrząc na ciebie i słuchając twojego nikczemnego bełkotu trudno zachować nawet elementarną kulturę. Powiedzieć o tobie "tępe bydle" to nic nie powiedzieć.

 • fakduck

  Oceniono 34 razy 30

  A jego uhonorować, za odwagę, że chce się pokazywać z taką facjatą.

 • kuba161048

  Oceniono 29 razy 25

  Pisowcy i ich wyborcy to taka nacja która wybaczy złodziejstwo, zdradę ,chamstwo , rozbój, oszustwo ale nigdy nie wybaczy ci SUKCESU.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX