Małgorzata Kidawa-Błońska poparła uchwałę ws. potępienia "pogardy antykatolickiej". "Omyłkowo"

"W tej sprawie zagłosowałam omyłkowo, dlatego złożyłam wniosek do Marszałek Sejmu o wprowadzenie zmiany w protokole" - tak Małgorzata Kidawa-Błońska tłumaczy głos oddany za uchwałą ws. "potępienia wszelkich aktów nienawiści i pogardy antykatolickiej". Uchwała została przyjęta przez Sejm w środę.

Projekt uchwały "w sprawie potępienia wszelkich aktów nienawiści i pogardy antykatolickiej" złożyła w czerwcu grupa posłów Kukiz'15 i poseł niezrzeszony Jan Klawiter.

Sejm Rzeczypospolitej zdecydowanie potępia wszystkie akty nienawiści i pogardy antykatolickiej i wzywa do ich potępienia wszystkie podmioty życia publicznego: państwa i organizacje międzynarodowe, władze publiczne i ośrodki opinii społecznej.       

- brzmi treść krótkiej uchwały.

Posłowie w uzasadnieniu podkreślili, że "katolicyzm i katolicy są ofiarami notorycznych prześladowań i wrogości w wielu miejscach świata".

Mimo to nienawiść antykatolicka nie została do tej pory wprost potępiona, co samo w sobie stanowi wyraz pogardy antykatolickiej. Również w naszym kraju byliśmy w ostatnim czasie świadkami drastycznych aktów nienawiści antykatolickiej (próba zamordowania księdza Ireneusza Bakalarczyka) i pogardy antykatolickiej (profanacje w czasie ostatnich manifestacji politycznego ruchu homoseksualnego).

- wyliczali parlamentarzyści.

Uchwała ws. potępienia wszelkich aktów nienawiści i pogardy antykatolickiej

Projekt uchwały wzbudzał wśród parlamentarzystów spore kontrowersje.

- Klub Platformy Obywatelskiej – Koalicji Obywatelskiej sprzeciwia się wszelkim aktom nienawiści, również wobec katolików. Dlatego nie możemy wziąć udziału w tym głosowaniu. Gdybyśmy w tym głosowaniu wzięli udział, oznaczałoby to, że inne formy nienawiści przez Wysoką Izbę są akceptowane

- mówił w środę w Sejmie poseł PO Wojciech Król.

Jak dodał, "uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej nie może dzielić Polaków, nie może wskazywać, którą grupę można obrażać, a której nie".

Za przyjęciem uchwały zagłosowało w środę 282 posłów, przeciwko było 8, wstrzymało się 9. 160 posłów nie wzięło udziału w głosowaniu. Wśród osób, które poparły uchwałę, znalazła się m.in. wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka Koalicji Obywatelskiej na stanowisko premiera.

"W tej sprawie zagłosowałam omyłkowo, dlatego złożyłam wniosek do Marszałek Sejmu o wprowadzenie zmiany w protokole" - wytłumaczyła w czwartek na Twitterze.

Więcej o:
Komentarze (373)
Małgorzata Kidawa-Błońska poparła uchwałę ws. potępienia "pogardy antykatolickiej". "Omyłkowo"
Zaloguj się
 • tani_dran

  Oceniono 71 razy 49

  Rozkoszna. Mam nadzieję że w razie zmiany wladzy nie rzucą jej na wojsko, bo tam jak pomyli guziki to wniosek o zmianę może nie przejść.
  Co do uchwały - powinna powstać identyczna potępiajaca pogardę katolicką - jakże powszechną w tym kraju

 • vincent33

  Oceniono 58 razy 38

  Klub PO gremialnie głosował za oddaniem hołdu tzw. żołnierzom wykletym, w tym także kolaborantom z Brygady Świętokrzyskiej
  Podobnie też wielu członków PO głosowało za skierowaniem do komisji ustawy antyaborcyjnej autorstwa Ordo Iuris
  Sporo tych przypadków i pomyłek

  Słabo, KIdawa, bardzo słabo

 • bogucjusz

  Oceniono 48 razy 34

  Jeśli ktoś nie potrafi wcisnąć poprawnego przycisku , a ma do wyboru 2 , nie powinien reprezentować społeczeństwa w sejmie. Małpy da się tego nauczyć, że kiedy chcą banana zawsze wciskają odpowiedni przycisk...

 • precz_z_komunia

  Oceniono 32 razy 26

  To już nie będzie można źle pisać o katoliku Bierucie albo katoliku Hitlerze :-)
  Ani krytykować pedofilii oraz nazizmu i antysemityzmu :-)

 • emeni

  Oceniono 25 razy 17

  Zauważnie - "nie wzięli udziału", ale nie byli przeciw, tak się boją biskupów. Taka jest PO.

 • matts06

  Oceniono 23 razy 17

  Gratulacje i pozdrowienia dla lewicowców, którzy w niedzielę dali się nabrać na bajki PO odnośnie tego, że oni też reprezentują wartości lewicowe i oddali na nich głos :) Długo nie musieliście czekać na weryfikację.

 • roratix1

  Oceniono 20 razy 16

  Ta uchwała sejmu jest tak samo wiążąca jak ta o intronizacji Jezusa na króla Polski

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX