Donald Tusk kandydatem opozycji na prezydenta? Daleko za nim Małgorzata Kidawa-Błońska [SONDAŻ]

Kto powinien zostać kandydatem opozycji w wyborach prezydenckich 2020? Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS wynika, że największe szanse w starciu z Andrzejem Dudą ma były premier, a obecny przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Po wyborach parlamentarnych 2019 jeszcze nie opadł kurz, a politycy już zaczynają myśleć o wyborach prezydenckich, które odbędą się wiosną 2020 roku. Kto zostanie kandydatem opozycji i czy ta wystawi jednego wspólnego kandydata czy kilku, tego nie wiadomo. Sondaż przeprowadzony przez IBRiS na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM pokazuje jednak, na którego z polityków opozycji Polacy zagłosowaliby najchętniej.

Donald Tusk kandydatem w wyborach prezydenckich? "Mam dobrą ocenę swojej pracy"

Liderem sondażu prezydenckiego jest Donald Tusk. Najlepszego kandydata opozycji na prezydenta widzi w nim 27,1 proc. zwolenników opozycji i 50 proc. Koalicji Obywatelskiej.

Czy Donald Tusk zechciałby wystartować w wyborach prezydenckich? Były premier komentując wyniki wyborów parlamentarnych 2019 w rozmowie z telewizją TVN, sam stwierdził, że wybory prezydenckie są teraz najważniejsze. Jego zdaniem opozycja powinna wystawić wspólnego kandydata. 

- Dla mnie rzeczą najważniejszą jest wybranie takiego kandydata, który będzie mieć największe szanse wygrać wybory prezydenckie, a nie że się zgłosi, że ma o sobie dobre mniemanie. Wybranie takiego kandydata, który będzie w stanie przekonać tych, którzy dziś głosują na naszych oponentów (...). Ja mam dobrą ocenę swojej pracy na rzecz Polski, ale gdybym dowiedział się, że ktoś inny ma większe szanse przekonać tych niezdecydowanych, to bym to absolutnie zaakceptował - powiedział Donald Tusk. 

Jeżeli nie Donald Tusk, to kto? W czołówce sondażu Kidawa-Błońska i Biedroń

Na drugim miejscu w sondażu IBRiS znalazła się Małgorzata Kidawa-Błońska. Opowiada się za nią 12,9 proc. wyborców opozycji i 17 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej. Na podium w sondażu stanął także jeden z liderów Lewicy Robert Biedroń. O tym, że to dobry kandydat na wybory prezydenckie 2020, przekonanych jest 12,9 proc. zwolenników opozycji oraz 8,1 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej. Kolejne miejsca w sondażu zajęli Władysław Kosiniak-Kamysz, Rafał Trzaskowski i Aleksandra Dulkiewicz.

Sondaż został przeprowadzony przez IBRiS na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" 12 października 2019 r. na próbie 1100 osób metodą CATI.

Więcej o:
Komentarze (235)
Donald Tusk kandydatem opozycji na prezydenta? Daleko za nim Małgorzata Kidawa-Błońska [SONDAŻ]
Zaloguj się
 • strach_sie_bac

  Oceniono 53 razy 33

  Tylko Tusk i kampania w stylu, gdzie obiecany wrak Tupolewa, gdzie obiecane skazanie winnych zamachu smoleńskiego, gdzie obiecane polskie uzbrojenie, gdzie obiecana niższa wolna kwota od podatku, gdzie obiecane skazanie polityków związane z niby mafią vatowską, gdzie obiecane skazanie polityków związane z amber gold, gdzie obiecane powroty z emigracji rodaków i w końcu gdzie obiecane: "Pokora, praca, umiar, roztropność w działaniu i odpowiedzialność oraz słuchanie obywateli - tym będziemy się kierować. Koniec z arogancją władzy i pychą".

 • lubiedobrefilmy100

  Oceniono 42 razy 30

  Za bardzo lubie i cenie Donalda Tuska, zeby mu zyczyc powrotu do tego bagna jakim jest polska polityka. To czlowiek kompletnie na innym poziomie. Niech siedzi w brukseli, zarabia pieniadze, bedzie otoczony szacunkiem, a nie tu wikla sie w te zenujace jatki. Absolutnie nie powinien sie znizac do jakiejkolwiek rywalizacji z kimkolwiek z naszrj sceny politycznej, bo to dla niego potwarz.

 • westgreg

  Oceniono 29 razy 27

  Jeżeli Tusk ma realne szanse objąć stanowisko szefa EPP (ewentualnie, stanowisko w strukturach polityki europejskiej o podobnej randze), to należy zakończyć wszelkie gadki o nim, jako prezydencie RP. Przecież to nie jest jedyny polityk opozycji. Dało się z Dudy wystrugać prezydenta, to i z jakiegoś (innego niż Tusk) polityka opozycyjnego też go można zrobić. Jeżeli Tusk może kontynuować karierę polityczną poza krajem, to nie wolno mu w tym przeszkadzać.

 • nawasaqi

  Oceniono 29 razy 19

  Uważam, że Tusk powinien startować a nie MKB... W razie jakiejkolwiek debaty Maliniak będzie robił w kalesony równo... A Tuska nikt nie zagnie i warto wykorzystać jego doświadczenie ale Schetyna zrobi wszystko by przegrać jego ego połóży te wybory i Maliniak będzie drugą kadencję.

 • jep23

  Oceniono 15 razy 15

  Kampanii wyborczej nie mogą wymyślać działacze partyjni bo nie potrafią. Platforma powinna
  wyłożyć dużą kasę na sprawdzonych macherów od marketingu politycznego. To jest cały
  "ciąg technologiczny" - tygodniami pracują z kandydatem/kandydatką nad wyglądem,mową ciała,
  dykcją, ćwiczą wystąpienia, umiejętność reagowania na zaczepki, prześwietlają życiorys aby
  umieć odpowiadać na ewentualne zarzuty. Zatrudniają spryciarzy do obsługi mediów, opracowują kolory tła, muzykę,hasła,itp. To jest zbyt poważna operacja, by zajęli się tym szwagrowie. PiS to wie.

 • koszernywieprz

  Oceniono 14 razy 10

  Jęsli to Tusk ma większe szanse to niech startuje! Polska jest najważniejsza nie osobiste interesy! Wolałbym Kidawę ale od efektu wyborów zależy najbliższa dekada Polski.

 • miqlec

  Oceniono 13 razy 9

  Ciekawe jakim bagnem obrzuci TVPiS Kidawę-Błońską. Bo, że kurski wynajdzie jakaś babcię z armii czerwonej to więcej niż pewne.

 • mchpro

  Oceniono 11 razy 9

  Wspólny kandydat opozycji to mrzonka. Na szczęście nie ma takiej potrzeby.

  Plan jest prosty. W pierwszej turze startują: Tusk lub Kidawa-Błońska, Biedroń i Kosiniak Kamysz. Wymienieni zobowiązują się, że w drugiej turze poprą tę/tego z nich, kto przejdzie do drugiej tury.

  Duda już może się pakować. Oczywiście pod warunkiem, że kampania kandydata opozycji będzie poprowadzona prawidłowo. Schetyna raczej tego nie potrafi.

  Nie przekreślałbym p. Kidawy-Błońskiej. Po miesiącu kampanii zdobyła ponad 400 tys. głosów i zmiażdżyła Jarozbawa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX