"Jeżeli tak zrobią, będziemy mieli kryzys". Wiceszef PiS mocno odpowiada na sugestie ws. zmiany premiera

Należące do Zjednoczonej Prawicy frakcje Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina zdobyły w wyborach tyle mandatów, że bez nich PiS nie ma większości w Sejmie. To może wpłynąć na skład rządu, o czym już mówią politycy obydwu ugrupowań. Ale żądanie zmiany premiera może wywołać "kryzys" - groził wiceprezes PiS Adam Lipiński.

Koalicjanci PiS-u mogą oczekiwać zmian w rządzie - wynika z informacji przedstawionych w "Faktach" TVN. Zjednoczona Prawica w wyborach uzyskała 235 mandatów, jednak 36 z nich zdobyli nie członkowie PiS, a dwóch koalicjantów - Porozumienie Jarosława Gowina i Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry. Porozumienie ma też dwóch senatorów. 

Po takich wynikach od razu pojawiły się pytania o to, jak nowy układ sił na prawicy wpłynie na skład rządu. O to dziennikarz TVN pytał europosła Patryka Jakiego, który należy do frakcji Ziobry. - Wygraliśmy te wybory zdecydowanie. Ale mimo wszystko na pewno potrzebna jest refleksja i potrzebne są zmiany - powiedział. Pytany o to, czy pewne jest pozostanie Mateusza Morawieckiego na fotelu premiera, Jaki odparł: "Potrzebna jest rozmowa na ten temat. Ale najpierw w gronie koalicyjnym". "Fakty" podają, że sugerowanie wymiany premiera to "strategia negocjacyjna" frakcji Ziobry. 

To nie podoba się niektórym politykom PiS. - Jeżeli tak zrobią, to będziemy mieli kryzys. Ale ofiarą tego kryzysu będzie nie PiS, ale koalicjanci - powiedział pytany o sugestie zmiany premiera Adam Lipiński, jeden z wiceprezesów PiS.

Gowin zapewnia: Premierem pozostanie Morawiecki

Z kolei Kamil Bortniczuk z Porozumienia mówił "Faktom", że "prostym wnioskiem" jest to, że większa liczba posłów frakcji powinna przełożyć się na "większy wpływ na rzeczywistość". 

Jednak sam Jarosław Gowin zapewniał w rozmowie z Anitą Werner w „Faktach po faktach”, że Morawiecki pozostanie premierem po wyborach. - Sprawa jest poza dyskusją. Tego kandydata wskazała główna partia naszego obozu, czyli PiS - powiedział i dodał, że Porozumienie już formalnie poparło tę kandydaturę. 

Już w poniedziałek pisaliśmy w Gazecie.pl, że po takim wyniku wyborów wzrośnie pozycja Zbigniewa Ziobry i może on wprost domagać się pozycji wicepremiera. 

Więcej o:
Komentarze (82)
Morawiecki pozostanie premierem? Jaki: Potrzebna rozmowa na ten temat
Zaloguj się
 • earthboundmisfit

  Oceniono 21 razy 21

  A niech się psubraty zagryzą.

  A czy Patryś Jaki przypadkiem nie wystąpił spektakularnie z partii Ziobry po wyborach samorządowych?

 • zwyklaosoba

  Oceniono 19 razy 17

  Dwie partie kanapowe zdobyły razem tyle mandatów co PSL lub SLD samodzielnie. Gdyby nie przyczepiły się do PiSu jak g... do okrętu to by ich nie było w życiu politycznym.

 • puuchatek

  Oceniono 20 razy 16

  Uuuu, robi się wesoło. Ziobro już raz poczuł się silny, odszedł z PiS - i wrócił z podwiniętym ogonem. Teraz zdaje się znowu poczuł się silny. To może być wesoła kadencja :-)

 • arreis65

  Oceniono 15 razy 13

  lipiński : Czyli pani z grupą pięciu osób, czyli razem sześć osób, pani chciałaby wstąpić do PiS-u, a oni do tamtego klubu albo zakładają inne koło, to dobrze, jakie są oczekiwania?
  renata beger : No tak jak powiedziałam.
  lipiński : Czyli co? Sekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa, tak?
  beger : I to natychmiast.
  lipiński : Wie pani, to żaden problem, bo my mamy mnóstwo wolnych stanowisk, to nie ma żadnego problemu z tym ....

 • franclajn

  Oceniono 15 razy 13

  Gdyby Gowin dołączył ze swoimi szablami do opozycji demokratycznej, to przestałby wreszcie szkodzić Polsce, wykonując posłusznie rujnujące gospodarkę oraz psujące morale narodu pomysły dewelopera.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 9 razy 9

  Ziobro nie rozumie że nie ma argumentów. Ziobro z opozycją się niw dogada, bo ma za dużo za uszami. Musi siedzieć.

  Gowin z opozycją może się dogadać, aż tak bardzo nie nabroił. Jak Gowin chce, może zostać ministrem sprawiedliwości, a Ziobro musi się zgodzić.

  PiS bez Gowina nie ma większości, Ziobro bez większości idzie siedzieć, Gowin bez PiS daje sobie radę.

 • phugoid

  Oceniono 9 razy 9

  niech sie zra, im bardziej tym lepiej, miejmy nadzieje, ze bedzie powtorka z lat 90-tych

 • dr.eames

  Oceniono 9 razy 9

  Ziobro zapewne nie będzie chciał czekać aż prezes w normalnym trybie zwolni fotel przywódcy i prawdopodobnie podejmie działania by objąć schedę po nim. Dlatego najpierw będzie musiał zneutralizować pierwszego konkurenta, Morawieckiego. Będzie się działo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX