Radosław Sikorski szefem delegacji PE ds. rozmów z USA. "Największym wyzwaniem uniknięcie wojny handlowej"

Radosław Sikorski został wybrany na stanowisko przewodniczącego delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw kontaktów z USA. - Obiecuję wykorzystać swoje wieloletnie doświadczenie - zapewnia na Twitterze.

Jak podaje WP.pl Radosław Sikorski został wybrany szefem delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw relacji ze Stanami Zjednoczonymi w latach 2019-2024. Europoseł z Koalicji Europejskiej podczas środowego posiedzenia w Brukseli został wybrany poprzez aklamację.

Radosław Sikorski wybrany na szefa delegacji PE w rozmowach ze Stanami Zjednoczonymi

Radosław Sikorski na swoim oficjalnym koncie na Twitterze podziękował za zaufanie. - Obiecuję wykorzystać swoje wieloletnie doświadczenie - dodał były szef Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Podczas wystąpienia nowy przewodniczący podkreślał, że USA są kluczowym partnerem Unii Europejskiej. Polityk zapewniał również, że relacje pomiędzy Unią a USA mogą być jeszcze lepsze. - Obecnie największym wyzwaniem jest uniknięcie wojny handlowej z naszym amerykańskim partnerem, której konsekwencje mogą uderzyć w miliony obywateli po obydwu stronach Atlantyku, w tym w miliony Polaków - powiedział Radosław Sikorski.

Polityk, który ma doświadczenie w prowadzeniu resortów MON i MSZ Polski przyznał, że dyplomacja parlamentarna będzie różniła się od tej rządowej, w której ma największe doświadczenie, ale jest obecnie bardziej potrzebna. Radosław Sikorski zapowiedział, że podczas swojej kadencji, które potrwa do 2024 roku będzie chciał nawiązać relację z Polonią w Stanach Zjednoczonych, by przybliżyć im koncepcje działania Unii Europejskiej.

Radosław Sikorski pracował jako politolog, dziennikarz oraz polityk. Ukończył studia na Pembroke College Uniwersytetu w Oksfordzie oraz wstąpił do elitarnego Klubu Bullingdona, a w 2015 roku został starszym wykładowcą na Harvardzie. Od 2005 do 2007 roku był ministrem obrony narodowej, w latach 2007-2014 także ministrem spraw zagranicznych. W 2019 roku otrzymał mandat podła do Parlamentu Europejskiego IX kadencji o głosy wyborców walcząc z list Koalicji Europejskiej. Poza Radosławem Sikorskim w obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego wysokie stanowiska otrzymali także: Magdalena Adamowicz z Platformy Obywatelskiej, która będzie odpowiedzialna za kontakty Unii z RPA, Ryszard Czarnecki z PiS będzie przewodniczył kontaktom Unii z Rosją, a Witold Waszczykowski (również PiS) jest przedstawicielem PE w rozmowach z Białorusią.

Więcej o:
Komentarze (108)
Radosław Sikorski ma nową posadę. Został szefem delegacji PE ds. rozmów z USA
Zaloguj się
 • zdzich02

  Oceniono 54 razy 38

  To Szydło nie została szefową delegacji PE w rozmowach ze Stanami Zjednoczonymi? Tak wybitna, co zna 3 języki - jeden w gębie i dwa w butach?

 • asr1

  Oceniono 45 razy 29

  Nie żebym kochał Radka ale to super wybór dla UE i to świadczy jak dokładnie w UE wiedzą co kto potrafi, biedny trump jak chlapnie, że UE jest be!! Radek nie będzie stał i głupio się uśmiechał jak budyń !!!

 • ar.co

  Oceniono 28 razy 20

  Ale jak to? Tak od razu? Bez poprawki? Bez drugiego, trzeciego, czwartego.... podejścia? Bez "ostatniej szansy"? Bez pomocy tłumaczy?

 • morsik2

  Oceniono 24 razy 14

  Polski rząd się bardzo ucieszył z tej nominacji a prezydent wysłał Radosławowi gratulacje.

 • bosman64

  Oceniono 12 razy 12

  Gratulacje Panie ministrze.
  I jak pisiorki szczeny opadły? Wasz rolniczy delegat z developerskiego mianowania trzy razy musiał się fatygować żeby go dopuścili, nawet po Polsku pozwolili mu gadać. Taki to poziom specjalisty.

 • giles

  Oceniono 22 razy 12

  sikorski zna swietenie stany, ma wieloletnie doswiadczenie wiec faktycznie trudno o lepsza osobe dla tej funkcji. pozostaje zal, ze ludzie tego formatu "zimuja" w PE podczas kiedy wazne urzedy panstwowe zajmuja takie tuzy intelektu jak duda, terlecki, blaszczak, ...

 • yeah_bunny

  Oceniono 22 razy 10

  Bardzo dobry wybór.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX