Parlament Europejski zaniepokojony hejtem na sędziów i osoby LGBT+ w Polsce. Chce wyjaśnień

Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego rozesłała w sprawie Polski trzy listy: do Zbigniewa Ziobry, do fińskiej prezydencji UE oraz do Komisji Europejskiej. Niepokoi ją stan praworządności w Polsce, w szczególności hejt wobec sędziów krytycznych wobec rządu oraz ataki na osoby LGBT+.

Dwa pisma dotyczące sądownictwa zostały skierowane do Komisji Europejskiej i fińskiej prezydencji. Zbigniew Ziobro otrzymał natomiast list z prośbą o wyjaśnienia ws. lipcowych ataków na Marszu Równości w Białymstoku oraz "dzielącej i nienawistnej retoryki" wobec społeczności LGBT+ w Polsce.

PE zaniepokojony hejtem wobec sędziów w Polsce

W listach podpisanych przez szefa komisji, hiszpańskiego europosła Juana Fernando Lopeza Aguilara, znalazło się wezwanie do fińskiej prezydencji i Komisji Europejskiej do przedstawienia szczegółowych informacji dotyczących praworządności w Polsce.

Pojawiły się tam pytania dotyczące wszczęcia postępowań dyscyplinarnych wobec tych sędziów, którzy składali do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytania prejudycjalne, a także dotyczące sędziów pokrzywdzonych przez tzw. aferę Piebiaka. "Według doniesień medialnych kampania nienawiści rozpoczęła się w polskim ministerstwie sprawiedliwości i przy domniemanej pomocy kilku sędziów tzw. dobrej zmiany, w tym sędziego Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego" - napisał Hiszpan, cytowany przez portal Prawo.pl.

Dzieląca i nienawistna retoryka wobec osób LGBT+

Aguilar napisał również bezpośrednio do Zbigniewa Ziobry i ministra ds. równego traktowania Adama Lipińskiego. Jak stwierdził, komisja wolności obywatelskich jest głęboko zaniepokojona "dzielącą i nienawistną retoryką" wobec społeczności LGBT+ w Polsce (cytat za TVN24.pl). Polskie władze zostały wezwane w piśmie do "zapewnienia przestrzegania zasady równego traktowania niezależnie od orientacji seksualnej" i zagwarantowania poszanowania wolności zgromadzeń.

Więcej o:
Komentarze (62)
Komisja Parlamentu Europejskiego zaniepokojona hejtem na sędziów i osoby LGBT+. Chce wyjaśnień
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 24 razy 14

  Oni z niczego się nie tłumaczą , najwyżej mataczą i wprowadzają w błąd , pisia zmiana to kłamcy i oszuści

 • chi-neng

  Oceniono 22 razy 12

  Jeżeli obecne polskie władze zostaną po 13/10 nadal tymi władzami, to żadne wzywanie Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego do "zapewnienia przestrzegania zasady równego traktowania niezależnie od orientacji seksualnej", NIE BĘDZIE MIAŁO NAJMNIEJSZEGO ZNACZENIA.
  A TYM BARDZIEJ WPŁYWU na działalność owych władz, wspólnie planowaną i uzgodnioną z Kościołem; ich koalicjantem.

 • qwertura

  Oceniono 12 razy 8

  No i zaraz się zacznie, że obcy chcą nam odebrać wolność.

 • fx_login

  Oceniono 24 razy 6

  Przygotujcie sie na kolejne 4 lata piss-manii.
  Coz wyszlo jakiej to Polski chca obywatele.
  Smutne to ale niestety znowu Polska jest w czarnej d... i tak od 300 lat .

 • efi ehad

  Oceniono 15 razy 5

  Przecież wszystko jest ok. Krowy się cielą pincet złotych jest i o co chodzi tym lewakom Szkoda tylko Szyszki mógł sobie jeszcze postrzelać i powycinać biedaczyna

 • plac.czerwony

  Oceniono 11 razy 3

  Apeluję, aby nie używać mocno kolokwialnego słowa "hejt" w tekstach prasowych. Jest to żenujące.

 • piaski13

  Oceniono 6 razy 2

  A jaka grupa zawodowa, czy społeczna nie jest w Polsce "hejtowana"? Może tylko cykliści.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX