Stefan Niesiołowski o Jaruzelskim: Ma dużo większe zasługi niż Kaczyński, nie mówił "czeba"

- Mówienie o Jaruzelskim jako o krwawym oprawcy jest zupełnie nie na miejscu - stwierdza były polityk PO Stefan Niesiołowski w wywiadzie-rzece udzielonym Piotrowi Lekszyckiemu. Jego zdaniem Jaruzelski miał większe zasługi niż Jarosław Kaczyński, który "niszczy demokrację". Jak dodaje, Jaruzelskiego cechowała też wyższa kultura słowa, niż niektórych polityków PiS. - Nie mówił "hekatumba", "Czasowski" czy "czeba"- przekonuje Niesiołowski.

Były marszałek Sejmu Stefan Niesiołowski, który w ostatnim czasie wycofał się z polityki, w wywiadzie-rzece udzielonym Piotrowi Lekszyckiemu dzieli się swoimi przemyśleniami na temat prezydentury Wojciecha Jaruzelskiego. Jak stwierdza, przewodniczący Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, który 13 grudnia 1981 wprowadził w Polsce stan wojenny, ma więcej zasług niż prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Fragmenty książki  "Niesiołowski", która ukazała się we wrześniu nakładem wydawnictwa Harde, opublikował tygodnik "Wprost".

Niesiołowski o zasługach Jaruzelskiego. "Zbudował system demokratyczny"

Stefan Niesiołowski w okresie PRL był działaczem opozycji i więźniem politycznym. Uważa on jednak, że  Wojciech Jaruzelski miał swoje zasługi w budowaniu polskiej demokracji, a wprowadzając stan wojenny "starał się to zrobić przy absolutnie najmniejszych możliwych kosztach”.

Mówienie o Jaruzelskim jako o krwawym oprawcy jest zupełnie nie na miejscu. Wojciech Jaruzelski zbudował - oczywiście przy udziale opozycji - system demokratyczny. Ma zatem dużo większe zasługi niż Jarosław Kaczyński, który demokrację niszczy. Niestety, z coraz lepszym skutkiem

- mówi Niesiołowski we fragmentach wywiadu-rzeki cytowanych przez "Wprost". Jak dodaje, Wojciech Jaruzelski starał się zminimalizować liczbę ofiar stanu wojennego i "nie chciał iść drogą wielu dyktatorów, którzy terroryzują swoje społeczeństwo". Gdy wprowadzano stan wojenny Jaruzelski pełnił funkcję przewodniczącego WRON. Później był jeszcze I sekretarzem KC PZPR, premierem, przewodniczącym Rady Państwa PRL, prezydentem PRL i pierwszym prezydentem III RP. 

Były marszałek Sejmu wskazuje ponadto na inną zaletę Jaruzelskiego - wysoką kulturę słowa, która nie odznaczają się jego zdaniem politycy PIS.

Jaruzelski pochodził z polskiej szlachty, był wykształconym polskim inteligentem, ziemianinem. Wyrażał się - co dla mnie niezwykle ważne - poprawnym językiem. Nie mówił - jak na przykład Patryk Jaki - "hekatumba", "Czasowski" czy "czeba"

- kwituje.

Niesiołowski odszedł z polityki. W tle zarzuty korupcyjne

W lipcu tego roku Stefan Niesiołowski - poseł PO, a ostatnio UED-PSL - zapowiedział, że wycofuje się z polityki i nie będzie kandydować w wyborach parlamentarnych. Zrzekł się immunitetu w związku ze śledztwem prowadzonym przez Prokuraturę Krajową i Centralne Biuro Śledcze. Na początku roku Niesiołowskiemu zarzucono, że przyjmował łapówki w postaci usług seksualnych w zamian za działania na rzecz spółek należących do zaprzyjaźnionych z politykiem biznesmenów. Śledczy uważają, że firmy cieszące się protekcją Stefana Niesiołowskiego otrzymywały korzystne kontrakty na dostawy surowców dla Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police SA. Poseł miał dopuszczać się korupcji w latach 2013-2015. Stefan Niesiołowski twierdzi, że jest niewinny, a cała sprawa ma charakter polityczny

Więcej o:
Komentarze (610)
Stefan Niesiołowski o Jaruzelskim: Miał dużo większe zasługi niż Kaczyński, nie mówił "czeba"
Zaloguj się
 • varranzcomodo242

  Oceniono 196 razy 164

  Jaruzelski przeżył też zesłanie na Syberię. J. Kaczyński nie był zawinięty nawet na 48h lubi za to wystawiać innym świadectwa moralności.

 • alex123

  Oceniono 162 razy 126

  Niesiołowski ma rację , Jaruzelski to prawdziwy patriota, żołnierz , a kaczynski to mafijny satrapa

 • lindhorst1

  Oceniono 118 razy 106

  Mądrość przychodzi z wiekiem. Dobrze, że w ogóle przychodzi. Bardzo trafne te uwagi Niesiołowskiego. Myślę, że z biegiem lat postać Generała będzie oceniana coraz wyżej (szczególnie ostatni etap jego kariery politycznej), zwłaszcza na tle takich żałosnych gnomów jak Kaczyński.

 • gryfb

  Oceniono 105 razy 99

  Jaruzelski nie prezentował łupieżu na mundurze, kłarów w nosie i braków w uzębieniu.
  I brudnych buciorów z poszarpanymi sznurówkami.
  A ten zaśmiardły kaczy abnegat, który nie potrafił nigdy o siebie zadbać, chce zadbać o nas.

 • cezar85

  Oceniono 118 razy 98

  prezes przejdzie do historii jako ten, który tylko strachu się nie bał

  bo całe życie spędził za plecami innych

 • yaspiman

  Oceniono 122 razy 96

  kaczyński już za życia przeszedł do historii ... jako wyjątkowo szkodliwa menda

 • 13sw

  Oceniono 101 razy 85

  Oczywiście, że Jaruzelski i większość członków PZPR z lat 80. było znacznie większymi patriotami niż Kaczyński i członkowie PiS.

  PZPR Jaruzelskiego zastał Polskę niewolną i niedemokratyczną, zbudowaną na bagnetach Armii Czerwonej. I mimo obecności tejże armii do lat 90., mimo nacisków Moskwy i ograniczonej suwerenności, dali oni radę oddać władzę w znacznie lepszej Polsce – demokratycznej i wolnej.

  Natomiast Kaczyński i PiS przejęli we władanie Polskę wolną i demokratyczną, i pomimo braku obcych wojsk okupacyjnych w kraju, pomimo członkostwa w NATO i UE, pomimo braku nacisków Wielkiego Brata, postanowili tą Polskę zniszczyć i zniewolić, i gdy oddadzą władzę, to będzie ona w znacznie gorszym stanie niż przed PiS.

  Znacznie lepszym Polakiem jest ten, kto los Ojczyzny poprawia, pomimo obcych ingerencji, niż ktoś, kto los Ojczyzny znacznie pogorszył i nawet nie może się tłumaczyć tym, że okupant go do tego zmusił.

  W zasadzie to PiS jest gorszy nawet niż PZPR w okresie stalinizmu – tamci też zniewalali Polskę, ale ich faktycznie ktoś do tego zmuszał. A PiS zniewala, bo Kaczyński sobie tego zapragnął.

 • hipo krater

  Oceniono 94 razy 82

  Jaruzelski wprowadził narodowi stan wojenny, z otwartą przyłbicą. Kaczafi robi taki pelzajacy stan wojenny od 4 lat i wmawia narodowi ,że to z miłości do niego. Tfu.

 • christo55

  Oceniono 96 razy 80

  Ale tej żlliborskiej mendzie wierzy polowa społeczeństwa, albo tylko czeka na ochłapy które kurdupel im rzuci

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX