Rząd "załatwił" zniesienie wiz? "Prezent w kampanii dla PiS". Największe zasługi mają po prostu Polacy

Według niektórych polityków PiS to właśnie obecna władza "załatwiła" zniesienie wiz do USA. Kto może, w przedwyborczym ferworze, wiąże piątkową deklarację Donalda Trumpa ze skutecznością partii rządzącej. Jednak ten "prezent" zza Atlantyku sprawili PiS-owi Polacy, którzy zaangażowali się w akcję mającą na celu zmniejszyć odsetek odmów na wnioski o wizę. "Brawo my! Choć pewnie PiS wystawi pierś do medalu" - kpi Marek Migalski, kandydat KO.

Wiadomością piątku pozostaje wypowiedź Donalda Trumpa, który ogłosił, że zapoczątkował przyjęcie Polski do programu bezwizowego. Choć do lotów do Stanów Zjednoczonych bez wiz jeszcze trochę zostało, kto może, próbuje chwilę pogrzać się w blasku tej decyzji. Zwłaszcza przedstawiciele władzy.

Trump zapowiada zniesienie wiz. Jaki pisze, że to PiS "załatwił", Andruszkiewicz o skutecznym rządzie

Były wiceminister sprawiedliwości, a obecnie europoseł PiS, Patryk Jaki pisał na Twitterze, że to właśnie rząd Prawa i Sprawiedliwości "wizy załatwił". Co więcej, wspominając trzydzieści lat oczekiwań na ruch bezwizowy, dorzucił od siebie, że teraz "mamy 30:1". Tym samym nawiązał do słynnego głosowania 27:1, gdy to Donald Tusk takim stosunkiem głosów pokonał kandydata PiS na szefa Rady Europejskiej Jacka Saryusza-Wolskiego.

Nad decyzją Trumpa rozpływał się także wiceminister cyfryzacji, kandydujący w wyborach z list PiS, Adam Andruszkiewicz:

Jest to możliwe dzięki skutecznej polityce zagranicznej oraz wewnętrznej naszego rządu!

O wiele bardziej stonowane stanowisko zamieścił natomiast marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który stwierdził:

Zgoda prezydenta USA na otwarcie ruchu bezwizowego z Polską to początek kolejnego rozdziału w najlepszych od wielu lat stosunkach Polski i USA. Jest to również ogromny sukces amerykańskiej Polonii, której dziękuję za zaangażowanie.

Wizy do USA. Kto je "zniósł"? Polacy swoimi działaniami

Co łączy komentarze Andruszkiewicza i Jakiego? Są oderwane od rzeczywistości, ponieważ to nie działania rządu czy polskiej dyplomacji doprowadziły do tego, że wizy do Stanów Zjednoczonych zostaną zniesione. Największą zasługę można przypisywać Polakom i szeroko zakrojonej akcji, by zmniejszyć współczynnik odmów.

Polska po prostu spełniła formalny warunek: współczynnik odmów na wnioski o wizę spadł poniżej progu 3 proc. Przez lata stopniowo spadał, aż w tym roku, według ostatnich danych, wyniósł 2,8 proc. W ciągu ostatnich miesięcy pojawiały się apele, by składać, na wzór np. Czech, wnioski o wizę i aby robiło to jak najwięcej osób. Wszystko po to, żeby wspomniany odsetek zmalał.

Ruszyła nawet kampania "Bez wiz do USA", prowadzona w mediach. A przyłączyły się do niej m.in. PLL LOT. Zresztą pasażerowie polskich linii mogli usłyszeć w trakcie podróży porady, jak składać takowe wnioski.

Wizy do USA zniesione. "Prezent w kampanii dla PiS"

Natomiast komentatorzy na Twitterze wskazują na jeszcze jeden pozytywny aspekt decyzji Trumpa. Na niecały tydzień przed wyborami "prezent" zza Atlantyku dostała po prostu partia rządząca i dzięki odpowiedniej narracji - jak ta Andruszkiewicza i Jakiego - może jeszcze coś ugrać.

Bez wiz, prezent w kampanii dla PiS, ale czy nie po części zasłużony? Odmawiano wiz jadącym szukać pracy, którzy zgłaszali się po wizę turystyczną. Mniej takich wniosków to zasługa dobrej sytuacji społeczno-gospodarczej +dobrych relacji z USA ("usprawniono proces przyznawania")

- wskazywał politolog Norbert Maliszewski.

Marek Migalski, także politolog, ale też były polityk PiS, a obecnie kandydat KO do Senatu, napisał z kolei:

To nie polski rząd załatwił. Załatwili to Polacy, wypełniając kryteria przyznawania wiz. Brawo my! Choć pewnie PiS wystawi pierś do medalu.
Więcej o:
Komentarze (325)
Zniesienie wiz do USA. Politycy PiS twierdzą, że to rząd "załatwił". Nie do końca, największe zasługi mają Polacy
Zaloguj się
 • hi2per

  Oceniono 48 razy 30

  Ciemny elektorat i tak to kupi. Ale gdy wszystko wyleci w powietrze z hukiem, to założę się iż będzie np. jak w Niemczech w 1945 gdzie nagle okazało się że nikt nie był członkiem NSDAP i o niczym nie wiedział. To samo w Polsce gdy skończyła sie komuna - nagle wszyscy byli z Solidarności a nikt z PZPR. Życzę wam wyborcy PiS'u, byście nie mogli uciec sprzed własnego lustra.

 • zdziwiony6

  Oceniono 48 razy 26

  Najsmutniejsze jest to, że większość wyznawców PiS uwierzy, że zniesienie wiz to zasługa ich partii i osobiście tow. Kaczyńskiego. Nie przyjmą do wiadomości faktu, że procent odmów systematycznie spadał od wejścia Polski do Unii, bo zamiast lecieć do USA pracować na czarno ludzie mogli szukać legalnego zatrudnienia w Europie Zachodniej.

 • wujekdolf

  Oceniono 32 razy 22

  propagandowo świetny numer - tylko trzeba spojrzeć co jest "napisane małymi literkami" :)

 • mcguirre

  Oceniono 28 razy 18

  Znowu baśnie dla ciemnego ludu :) Nikt niczego nie załatwił tylko zostały spełnione określone kryteria i jakiekolwiek inne decyzje nie istnieją. Pan Jaki jak zwykle pali głupa. Mam nadzieję, że odróżnia już warszawską Pragę od czeskiej :)

 • konigin

  Oceniono 30 razy 16

  Ta pisdzia propaganda sukcesu przescignela te prl-owska. To jest juz tak zenujace, ze az smieszne.

 • pab13

  Oceniono 30 razy 16

  Spełniony został warunek, do którego od lat było blisko.
  To tylko formalność, nic więcej. Niczyja zasługa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX