"DGP": Wewnętrzne symulacje dają PiS nawet 53 proc. głosów. Im wyższa frekwencja, tym wyższe zwycięstwo

45, 48 lub nawet 53 proc. poparcia - na tyle głosów może liczyć Prawo i Sprawiedliwość w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Tak wynika z wewnętrznych symulacji partii, które opisuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Publikacja "Dziennika Gazety Prawnej" na temat wewnętrznych symulacji Prawa i Sprawiedliwości zgrywa się w czasie ze startem akcji i spotów profrekwencyjnych w wydaniu partii władzy, jak ten z Januszem Rewińskim o "tyradle". Słowo "mobilizacja" przez wszystkie przypadki odmienia też na konwencjach prezes PiS Jarosław Kaczyński, apeluje również, by nie tracić czujności.

Troska o dużą frekwencję na wyborach to też kalkulacja - według symulacji przyczyni się ona do większego zwycięstwa.

Im wyższa frekwencja, tym lepszy wynik partii rządzącej. Wzięto pod uwagę frekwencję na poziomie 53, 57 i 59 proc. Wyniki pokazały, że w każdym z badanych przypadków PiS wygrywa, mając odpowiednio: 45, 48 i 53 proc. poparcia

- czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Gazeta opisuje też, że przełożyła te wyniki na mandaty w Sejmie i PiS mogłoby zdobyć ich od 238 do nawet 278. Ta ostatnia liczba pozwalałaby np. posłom PiS na odrzucanie weta prezydenta (potrzeba większości 3/5 głosów).'

>>Troska PiS o frekwencję w nadchodzących wyborach. Partia pokazała spot, a w nim pojawił się również Janusz Rewiński:

W papierowym wydaniu "DGP", jak się później okazało, pojawił się błąd. Ostatecznie chodziło o maksymalne poparcie dla PiS na poziomie 53 proc. w najlepszym ze scenariuszy, a nie 57 proc. jak można przeczytać w gazecie. Wyjaśniał to na Twitterze jeden z autorów tekstu Grzegorz Osiecki.

Wybory parlamentarne 2019. Polityk PiS o PSL: Nie uda się ich zepchnąć pod próg

Symulacja wewnętrzna to też przestroga dla partii rządzącej, ponieważ duża frekwencja może zadziałać na jej niekorzyść: wraz z wysokimi wynikami w sondażach jej elektorat może się "rozleniwić" i nie pójść do urn. To byłaby z kolei okazja dla oponentów PiS na uzyskanie jeszcze lepszego wyniku.

Wśród informacji ujawnionych przez "DGP" pojawia się jeszcze jeden interesujący wątek: w żadnej z symulacji do Sejmu nie wchodzi Konfederacja, a w parlamencie mają znaleźć się wyłącznie PiS, PSL, KO i Lewica.

- Nie uda nam się ich (PSL) zepchnąć pod próg - mówił dziennikowi jeden z polityków PiS, komentując przewidywaną obecność PSL w Sejmie IX kadencji. Powodów do zadowolenia nie ma za to Koalicja Obywatelska, bo jak mówili gazecie politycy w nieoficjalnych rozmowach, to na ten moment walczą nie tyle o zwycięstwo, a o to, by wygrana PiS nie była aż tak spektakularna.

Więcej o:
Komentarze (147)
Wybory parlamentarne 2019. Ujawniono wewnętrzne symulacje PiS. Od 45 do nawet 53 proc. poparcia dla partii rządzącej
Zaloguj się
 • sarton

  Oceniono 54 razy 48

  miło było Cię poznać demokracjo ... dzieciństwo w komunie, dorosłe życie w czasem męczącej, zwykle przaśnej, często drażniącej klasą polityczną, ale jednak demokracji, względnej wolności ... i na stare lata znów w jakiś system autorytarny, wygląda na to że podlany religijną ideologią więc zapowiada się zdecydowanie gorzej od komunizmu z jakim mieliśmy przyjemność przez dziesięciolecia.

 • krynolinka

  Oceniono 34 razy 24

  Na tę chwilę to pisiorki symulują, że ochrona zdrowia u nas jest najlepsza w Europie.

 • mlynek_999

  Oceniono 23 razy 19

  Obserwując kampanię PO wcale mnie to nie dziwi. Zagłosowanie przeciwko pisuarom to mój obywatelski obowiązek, ale to co pokazuje opozycja, to jakiś festiwal żenady. Szkoda tego kraju...

 • teacher

  Oceniono 19 razy 13

  Niech chodzi o to, że PIS wygra, bo zapewne wygra. Iść na wybory trzeba, bo chodzi o to, czy będzie istniała wola prasa, wolność wypowiedzi, wolne sądy. Chodzi o to, żeby także PIS zrozumiał, że nie może zostać drugim PZPR-em, bo to się źle skończy dla kraju i dla PIS-u także, i tym razem nie będzie okrągłego stołu.

 • mirasko70

  Oceniono 17 razy 11

  Frekwencja 2% w gorę, poparcie dla PiS 9% w górę. Wsadźcie sobie taki sondaż, tam gdzie słońce nie dochodzi.

 • mer-llink

  Oceniono 9 razy 9

  Oczewista oczewistość: w wyborach 110% obywateli poparło PiS! Już są wyniki. Trzeba tylko poczekać do 14 października, żeby je ogłosić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX