Awantura o paragon. Minister chce przeprosin. Budka: Niech pozwie mnie w trybie wyborczym

Borys Budka podczas przedwyborczej debaty w TVP zaprezentował paragon za lek Valcyte, opiewający na ponad 2 tysiące złotych. Minister zdrowia wytknął mu, że ten medykament jest refundowany i kosztuje 3,20 zł, zaapelował też o przeprosiny. - Jeśli minister chce, niech pozwie mnie w trybie wyborczym - mówi Gazeta.pl Budka.

Podczas debaty w TVP Info poseł PO Borys Budka zaprezentował "rachunek hańby rządu", czyli paragon z jednej z aptek. Na nim widniała kwota 2082,36 zł za wykupienie 2 opakowań leku Valcyte, który stosuje się m.in. po przeszczepach u dzieci. Zaraz po debacie podniosły się głosy, że jest to manipulacja, ponieważ ten lek jest od 1 września refundowany i kosztuje 3,20 zł.

Zareagował na to minister zdrowia Łukasz Szumowski, pisząc:

Panie pośle Budka - może Pan się nie zorientował, ale lek, o którym Pan mówił jest objęty refundacją i dla dzieci kosztuje 3,20. Zdrowie jest zbyt poważnym tematem, żeby wprowadzać Polaków w błąd. Czekamy na przeprosiny...

Za akcję Budka został skrytykowany też przez Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Premiera, który wytykał, że ten lek od 1 września kosztuje właśnie 3,20 zł. "Niestety, to właśnie 'wiarygodność' KO w pigułce" - skwitował.

Jednocześnie zwracano uwagę na to, że sam paragon został wystawiony 30 września.

Sam Budka pisał na Twitterze, że "paragon jest dostępny od rana w mediach". Koledzy partyjni bronili go. M.in. były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz napisał:

Syrop dla dzieci po przeszczepach zostawiliśmy w 2015 r. w cenie 3,20 zł dla pacjentów. Cena rosła od 2015 do z 3,2 do ponad 1000 zł. Dopiero od września tego roku, przed wyborami, cenę zmniejszono. Przez 4 lata rodzice płacili w aptece dramatycznie wysokie ceny.

Budka o paragonie: To ludzi trzeba przeprosić

Zwróciliśmy się do Borysa Budki o komentarz w tej sprawie. Pytany o to, jak to się stało, że za lek refundowany od 1 września ktoś zapłacił całą kwotę, czyli ponad 1000 zł od sztuki, odpowiedział, że to pytania, które trzeba skierować do ministerstwa zdrowia.

- Ten lek przez ponad 3 lata rządów PiS kosztował około 1000 zł, to jest clou problemu, to chciałem pokazać tym paragonem. Dopiero teraz, pomimo kilku lat apelowania o jego refundację, PiS coś zmieniło - mówi.

Co poseł PO sądzi o apelach ministra zdrowia o przeprosiny? Borys Budka kwituje krótko:

To ludzi trzeba przeprosić, że dopiero teraz zajęto się refundacją. A jeśli minister chce, niech pozwie mnie w trybie wyborczym.
Więcej o:
Komentarze (661)
Debata w TVP. Awantura o paragon i lek Valcyte. Minister chce przeprosin, Budka: Jeśli chce, niech pozwie mnie w trybie wyborczym
Zaloguj się
 • kler-killer

  Oceniono 199 razy 163

  Co tu wyjasniać? Lek za PO kosztował 3 złote, za rządów kato-faszystowskiego reżimu PiS cena wzrosła do 1000 pln i taka była przez prawie 4 lata. Teraz, przed samymi wyborami cenę obnizyli, dla propagandy.

 • ar.co

  Oceniono 165 razy 133

  Pisowski cwaniaczek. Lek "dla dzieci" kosztuje 3,20. A nie dla dzieci kosztuje 1000. Czyli po 18. roku życia możesz zdychać, jak nie jesteś pisowską dwórką i nie zarabiasz 65 tys. na miesiąc.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 119 razy 97

  Z legitymacją partyjną komuszego PiS ten lek kosztuje 3 zł :-)
  A dla Polaków jest po 1000!
  Rząd się sam wyleczy czy jakoś tak :-)

 • juriyy.c

  Oceniono 89 razy 77

  naucz się czytać ze zrozumieniem (chyba pokolenie pińcet +) - data jest podana 30.09 a twoi guru twierdzą że od 1.09 jest tani. A z wyzwiskami to zwracasz się do siebie i swoich pryncypałów. Ile ci zapłacili za ten post? - 3,20 PLN ???, na piwo już masz zarobione. PIS z tobą

 • myczyoni

  Oceniono 81 razy 71

  A żyliśmy do 2015 w ciekawych czasach.
  Od 4 lat , z roku na rok pogrążamy się w autorytarnym gów..nie ciemnogrodu i propagandy sukcesu.
  Kiedyś Bolesław dziś Jarosław.
  Kiedyś socjalizm , dziś nacjonalizm.
  Nie zmieniło się jedno, rządzą nami zakompleksione jednostki żadne zemsty.

 • urian

  Oceniono 80 razy 62

  A Ardanowski niech przeprosi za pietruszkę po 20 zł/ za kilogram. Czy też przed wyborami zdecydują , że będą refundować.

 • gourmant

  Oceniono 64 razy 54

  Od września obmiżyli do 3,20 zł To taka promocja przedwyborcza rządu rabat przez 2 miesiące 99,7%. A potem znowu podniesie się ceny. Jak nie tego to innego leku

 • wo151

  Oceniono 56 razy 52

  Przed 1.09.2019 rodzice płacili ponad 1000 zł za lek; tak samo jak pokoje na godziny były gdy właścicielem kamienicy był Banaś. Teraz jest fefundacja, a chałupa ponoć sprzedana, lecz nie zmieni to faktów z niedawnej przeszłości

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX