Fundusze unijne będą powiązane z praworządnością? "Chodzi o bronienie zwykłych Europejczyków"

Premier Finlandii, którego kraj sprawuje obecnie przewodnictwo w radzie UE, mówił w wywiadzie o powiązaniu funduszy unijnych z praworządnością, czemu przeciwne są Polska i Węgry. - Nie chodzi o przypieranie do muru któregokolwiek z państw członkowskich - wyjaśniał.

Antti Rinne, premier Finlandii, która sprawuje sześciomiesięczną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, powiedział w rozmowie z YLE, finlandzkim nadawcą publicznym, że - projekt dotyczący kolejnego, wieloletniego budżetu Unii nie ma na celu przypierania do muru żadnego z państw członkowskich UE.

Nie chodzi o przypieranie do muru któregokolwiek z państw członkowskich, lecz o bronienie zwykłych Europejczyków przed arbitralnym nieprzestrzeganiem praworządności. Chodzi tu m.in. o kwestię wolności mediów publicznych od nacisków ze strony rządu

- powiedział premier.

Dziennikarz, z którym rozmawiał Rinne stwierdził, że wprowadzenie nowego mechanizmu wymagałoby "wyraźnej zmiany w polityce Polski i Węgier". Premier Finlandii zapytany, czy ze strony tych krajów pojawiły się gwarancje takich zmian, stwierdził wymijająco, że "Finlandia jest za Europą oraz Europejczykami, oraz za wartościami, przy pomocy których można zapewnić stabilizację, pokój i rozwój dobrobytu w Europie".

Nie jesteśmy przeciwko żadnemu z państw w żaden sposób i jest to jasny przekaz dla wszystkich

- dodał.

Rinne podkreślił jednak, że kwestia powiązania finansowania z praworządnością wciąż jest przedmiotem dyskusji, a jej powodzenie - jak twierdzi premier - "wymaga jednomyślności ze strony wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej".

Kwestia powiązania finansowania europejskiego ze spełnianiem wymogów dotyczących rządów prawa jest jednym z priorytetów fińskiej prezydencji. Temat był przyczyną licznych sporów z Polską oraz z Węgrami. – donosi euobserver.

Dziś Antti Rinne spotka się w Budapeszcie z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Nowy mechanizm finansowania

Gazeta.pl informowała, że w poniedziałkowej debacie, która odbyła się 16 września, większość krajów Unii Europejskiej opowiedziała się za powstaniem mechanizmu kontroli praworządności, który polegałby na corocznej ocenie jej stanu.

Franz Timmermans przedstawiając punkt widzenia Komisji Europejskiej podkreślił, że nowy mechanizm miałby dotyczyć wszystkich krajów, ale przede wszystkim tych, w których występuje "największe ryzyko" dotyczące praworządności.

Węgry, podobnie jak Polska, Czechy i Słowacja zgłosiły wątpliwości dotyczące przeglądu mechanizmu praworządności. Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański podkreślał, że Warszawa popiera sam pomysł, ale pod warunkiem, że przegląd praworządności będzie dotyczył wszystkich krajów, a kryteria będą obiektywne i precyzyjnie określone.- To zmniejszy ryzyko stosowania podwójnych standardów, które mogą podważyć naszą wiarygodność - komentował wiceminister Szymański

Więcej o:
Komentarze (181)
Fundusze unijne będą powiązane z praworządnością? "Chodzi o bronienie zwykłych Europejczyków"
Zaloguj się
 • taroudant

  Oceniono 66 razy 56

  Polska i Węgry - dwie najgłupsze w Europie krainy, z mieszkańcami o sowiecko-azjatyckiej mentalności. Żadnego związku z Zachodem. Worek cebuli, połeć słoniny, litr samogonu i jest bajka.

 • vanlig

  Oceniono 52 razy 48

  Czego się boją Polska i Węgry - przecież to najbardziej praworządne kraje UE?

 • krynolinka

  Oceniono 48 razy 40

  Znaczy się pisiory już mają nowego "wroga". Ciekawe co wymyślą. Że premier Finlandii to komuch czy złodziej..? Bo, że chodzi na pasku u Sorosa to jasne ;-)

 • bacowa

  Oceniono 35 razy 33

  cytuję ,,Chodzi tu m.in. o kwestię wolności mediów publicznych od nacisków ze strony rządu''

  biorąc to pod uwage Polska nie dostanie żadnych dotacji z UE

 • 99venus

  Oceniono 35 razy 31

  Państwa autorytarne,łamiące prawo,likwidujące demokrację,likwidujące prawa obywatelskie nie powinny dostawać ani 1 euro.

 • metaxo

  Oceniono 33 razy 29

  I bardzo dobrze, że UE nie będzie finansować fantazji lokalnych niewyrośniętych Hitlerków.

 • hatakumbamatata

  Oceniono 33 razy 27

  Ciekawe jak teraz Balbina wyplaci wiesniakom obiecane 260 Euro do hektara i jak ruszy
  te obiecane inwestycje ??

 • chi-neng

  Oceniono 30 razy 26

  I tak powinno byc.
  Tak trzymac!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX